1 milyon yer ve 10 bin iş yeri amacıyla TOKİ’ye müracaat zamanı! İşte ayrıntılar…

Kira fiyatları ve sülale fiyatlarındaki artışın peşi sıra Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın talimatıyla Yer, Kentçilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı aracılığıyla “İlk evim” ve “İlk Arsam” projesi hazırlandı. Vatandaşların böylece sakametli fiyata hane, yer ve iş yeri sahibi olabilmesinin önü açıldı.

Cumhuriyet Altını tarihinin genişlik balaban içtimai göz projesi 362 milyar lira yatırımla hayata geçirilecek TOKİ aracılığıyla nesir edilecek konutlara, proje ili sınırları içerisinde bildirme bir iki 1 sene ikamet eden yahut proje el nüfusuna mukayyet, kendisi, eşi ve velayeti altındaki çocukları üstüne mutluluk sınırları içre tapuda mukayyet konutları sıfır, elan ilk TOKİ vasıtasıyla ocak satın almamış 18 yaşını doldurmuş Türk vatandaşları müracaat yapabilecek. Toplumsal konutlar amacıyla bir haneden yegâne başvuru alınabilecek. Temas haneden aynı gönül ya konuta ya arsaya müracaat yapabilecek.

BAŞVURULAR ZAMAN BAŞLIYOR

81 ilde evi sıfır vatandaşın icar öder kabilinden familya sahibi olmasını sağlayacak proje kapsamında saha kayran arsalar üzere başvuru süreci zaman başladı. Türkiye’nin türlü illerinde 1 milyon göz imarlı arsa ve 28 ilde 10 bin işyeri olan sanayi tesisi meydan alıyor. Referans süresi 7 Kasım’a büyüklüğünde devam edecek. İlk etapta 100 bin yer ve 10 bin işyeri, 5 yılda 250 bin arsa ve 50 bin işyeri yapılması planlanıyordu. Gelen bati ilişki sonrası arsa sayısında artışa gidildi. Proje kapsamında iki cins yer yer alıyor. Bağımsız Milletvekili konutların yapılacağı arsalar 350 ila 500 metrekare büyüklükte olacak. Buraya yapılacak konutların büyüklükleri ise 105 ila 150 metrekare ortada değişecek.

ARSALAR 10 YIL VADEYLE SUNULACAK

Özgür arsaların fiyatları 192 bin 500, taksitleri ise 1.604 liradan başlayacak. İkinci almaşık ise paydaşlı parseller olacak. Basamak büyüklüğü 150 metrekare olacak. Paylı arsalar 112 bin 500’den başlayan denk ve 937 liradan başlayan taksitlerle vatandaşa sunulacak. Etraf fiyatının altında, yüzde 30 indirimle satılacak arsalar, 10 yıl vadeyle, faizsiz şekilde sunulacak. Arsalar, neşelilik, akarsu altyapıları bitmiş, bayındırlık planı yapılmış ve inşaat yapmaya hazır şekilde vatandaşa doğrulama edilecek.

28 İLDE 10 BİN İŞ YERİ SATIŞA ÇIKIYOR

Piyasa fiyatı üzerinden yüzdelik 40 indirim yapılan işyerleri 350 bin liradan başlayan kıymet ve 2 bin 633 liradan başlayan taksitlerle satışa sunuluyor. En büyük işyerinin fiyatı 1 milyon 300 bin liraya çıkma ve 9 bin 750 teklik taksitle ifa imkânı sağlanacak. Bedelin yüzdelik 10’u başlarken alınacak. Artan vecibe, 120 kamer önel ile ödenecek. 6 mahiye dönemlerde işyar maaşı artım oranında artım uygulanacak. TOKİ’nin kuruluşundan bugüne ilk defa uygulayacağı, alelade ve orta ölçekli sanayicilere sunulacak işyerleri 28 ilde vadi algı. 10 bin sayı işyeri metrekare büyüklüklerine göre 50, 100, 150 ve 250 metrekare girmek için 4 kategoride satışa sunulacak. İşyerleri, illerin zat ve ihtiyacına bakarak ayrımlı sayılarda nesir edilecek

Ankara’da 1.000, İzmir’de 700, Bursa, Konya, Adana, Malatya, Gaziantep ve Şanlıurfa’da 500, Diyarbakır ve Kocaeli’de 450, Eskişehir, Kayseri ve Manisa’da 350, Mersin Ağacı, Denizli ve Balıkesir’de 300, Van, Erzurum, Trabzon, Tekirdağ’da 250, Afyonkarahisar, Aksaray, Isparta, Çorum, Cıvıl Cıvıl, Sivas’ta 200, Şırnak’ta 150 ve Kastamonu’da ise 100 nüsha düz yazı edilecek.

İŞYERİ İÇİN REFERANS ŞARTLARI NELER?

TC vatandaşı girmek.Projenin bulunduğu ülke nüfusuna kayıtlı oluşmak veya o ülke sınırlarında faaliyette bulunuyor girmek.18 yaşını doldurmuş tutmak.Ustalık belgesi, işyeri açım belgesi, ilişik hane araç belgesi yahut vergi mükellefi görünmek, e-tecim yapıldığına dayalı nace kodu kadar bilgileri gösterir belgeler.Kendisinin, eşinin ve 18 yaşından yoz çocukları mülkiyetinde endüstri dükkanı olmaması.Müracaat bedeli 2 bin TL olup, nahif işyeri çıkmaması yerinde bu değer ansız iadeli edilecek.

ARSA MÜRACAAT ŞARTLARI NELER?

18 yaşını doldurmuş TC vatandaşı gelmek.O uray sınırları içerisinde ikâmet almak.Tahsis edilecek arsalar, büyükşehir model ilçelerden rastgele birisinde ise form ilçelerden herhangi birisi sınırı içre ikâmet emreylemek. Gayrı belediyelerde ise yer tahsisi öngörülen belediye sınırları içerisinde ikâmet gelmek.Arsa tahsis edilecek kimselerin, kendisinin, eşinin veya reşit sıfır çocuğunun değme uray sınırı zarfında ev yapmaya yarar arsaya veya gelişigüzel yerde benzeri familya veya apartmanın ayrı aynı dairesine eşit olan yer payına ehil olmaması.Gecekondu Kanunu ve Uygulama Yönetmeliği hükümleri mucibince yapılmış olan uygulamalardan henüz geçmiş faydalanmamış gelmek.Müracaat bedeli namına 500 TL yatırılması.

Share: