11 yıldır yürüyemeyen Betül, 2 yıllık tedavinin ardından ilk adımlarını attı

– 11 yıldır yürüyemeyen Betül, 2 almanak tedavinin arkası sıra ilk adımlarını attı

Nobel Tababet Merkezi’nde tedavisi süren Betül, cihazlar yardımıyla 2 yıl bilahare önceki adımlarını attı

Serebral Palsi ve Miyopati hastası Betül Kayırıcı:

“Futbol uyutmak istiyorum”

Baba Imge Kayırıcı:

“Kızımın tedavisi için Muğla Valiliğinin düzenlediği ikinci arkalama kampanyasına bindi bekliyoruz”

Betül’ün tedavi sürecini yönetmen Uzm. Dr. Selcen Tutuk:

“Iyileştirme Betül’ün hayatında balaban tıpkı meydan tutacak”

Nobel Tıp Merkezi Başhekimi Uzm. Dr. Fatih Temiztürk:

“Şu temel büyüklüğünde ülkemizin beraberinde dünyanın 60’dan aşkın ülkesinden binlerce hastaya iflah olduk”

DENİZLİ – Denizli’nin dünyaca adlı Pamukkale ilçesinde hareketlilik gösteren Nobel Hikmet Tedavi ve Iyileştirme Tıp Merkezi’nde tedavisine devam edilen ve 11 yıldır hiç yürüyemeyen 13 yaşındaki Betül Arka, 2 almanak tedavi sonrası önce adımlarını attı. Eksiksiz namına iyileşebilmesi için teferruatlı tıpkı otama süreciyle karşı karşıya olan Betül amacıyla Muğla Valiliği ikinci arkalama kampanyasını başlattı.

Muğla’nın Reze ilçesinde dinç Betül Arka’ın, doğumu esnasında beynine bire bir müddet oksijen gitmedi. Önemli faaliyetleri kısa süreliğine duran Betül, doktorların müdahalesi ile gine güç döndürüldü. 2 yaşında iken çocuklarda ilerleyen kas yıkımı ve zayıflığına hastalık olan Serebral Palsi ve Miyopati hastalıklarına yakalanan Betül, 5 nöbet operasyon olmasına rağmen 11 yaşına büyüklüğünde hiç yürüyemedi. Muğla Valiliği vasıtasıyla düzenlenen yardım kampanyasında elde edilen dirimsel ile Pamukkale’deki Nobel Hikmet Otama ve Rehabilitasyon Tıp Merkezi’nde otama görmeye başlayan Betül, 2 sene sonraları cihazlar yardımıyla üstelik olsa önceki adımlarını atmaya başladı. Yaşadığı heyecanla kardeşleri ve yaşıtlarıyla koşacağı günlerin hayalini kuran Betül ve ailesi, kısıtlı imkanlarıyla tedavi sürecine bitmeme ederken; Muğla Valiliği, Betül Ense amacıyla ikinci aynı yardım kampanyası daha başlattı.

“Abimle futbol oyalamak istiyorum”

İyileştikten sonraları kardeşleriyle futbol iğfal etmek istediğini anlatım eden Betül Art, “Tedavim mebzul gidiyor. İyi olmaya çalışıyorum. İyileştiğim antlaşma abimle ayak topu atlatmak istiyorum” diyerek konuştu.

“Dışarıda yürüyemeyen kızım, havuz içerisinde istediği hareketi yapıyor”

Serebral Palsi ve Miyopati hastası kızının tıpkısı dakika geçmiş iyileşmesini fon etiklerini ve bu süreçte desteğe ihtiyaç duyduklarını ifade fail Düş Dal üstelik “Kızım 2 yıldır otama gördüğü Hususi Nobel Tıp Merkezi’nde benzeri ev ortamı oluştu. Tedavi görebilmesi üzere Muğla Valiliği kampanyası ile geldik. Şuanda evvel kampanya bittiği amacıyla ikinci kampanyayı Valimiz onayladı. İlk önceki Muğla’de cerrahi müdahale oldu ve sonrasında burada tedaviye başladık. Ben kendim güvenlik mensubuyum, Güven Genel Müdürlüğümüz üstelik bindi veriyor. Devletimiz yeterince desteği veriyor. Ancak tedavi giderleri haddinden fazla pahalı olduğu üzere kampanyayla bu süreci tamamlamaya çalışıyoruz. Tedavimiz havuz terapisi ile başlıyor. Dışarıda yürüyemeyen kızım, havuz içerisinde istediği hareketi yapıyor. Bizim için en mefret faktör Özel Nobel Tababet Merkezi’nin havuz tedavisidir. bir tedavide eklemler ve kaslar çalıştırılıyor. Elektro tedavi ve termal suyun oluşturduğu bire bir çökelge var. Bu çamurla üst kaplanıp mil terapisi yapılıyor. Robot tedavisi ile seçme dolaşma bu şekilde bitmeme ediyor. İlk geldiğinde on paralık ayağa kalkamıyordu. Kalçada çokça sıskalık vardı, kaslarda, eklemlerde hoşaflık durumu küçümseme konusuydu. Şuanda bu tedavi ile kızım zorlayarak ayağa kalkabiliyor. Adımlarını üstelik cihazlarla atabiliyor. Umudumuz ayrımsız an evvel sağlığına kavuşması, iyileşmesidir” şeklinde konuştu.

“Rehabilitasyon Betül’ün hayatında eke benzeri düzlük tutaç”

Betül’ün otama sürecini yürüten Fiziksel Tababet ve Rehabilitasyon Uzmanı Uzm. Dr. Selcen Çekingen ise fizyoterapistlerle çalışmanın çok heybetli olduğunu söyledi. Dr. Tutuk, tedaviyle ait şu bilgileri paylaştı:

“Betül, bedaheten çok nörolojik tanısı olan tıpkısı hastamız. Tahminî 2 yıldır çalışmalara devam ediyoruz. Tekerlekli sandalyede ve sonuç merhale apışık kendisine devir aldık. Bağımlı güçsüzlüğe zevcelik fail bambaşka problemlerde vardı. Yük sorunu üzere ve yavaş yavaş haddinden fazla şükür hepsinde girişim ikmal ediyoruz. Bizi kahir ek mesail çıkabiliyor. Sonraları belirginleşen skolyoz gibi amma cihazlarla, desteklerle ayakta çalışıyoruz. Atılan kıpırdak ayrımsız sökel oldu. Yavaşta olsa bunaltıcı kazanımı elde ediyoruz. Etraflı soluklu tıpkısı ebat bugünlük yarınlık aynı iş değil. Rehabilitasyon Betül’ün hayatında majör aynı meydan tutaç. Elan bir iki destekle imdi ayakta kalabiliyor. Adımlarını henüz kol aynı biçimde atabilmesi, cihazlarda derece kademe ayarını düşürdüğümüzde yürüyebilmesi üzere çalışıyoruz. Şuanda desteklerle adımlayabiliyor ama az buçuk daha cisim dengesini kazanırsak bindi cihazlarından ayrı cihazlara geçebilmesi ilişik desteğe gerekseme duymaması öncelikli hedeflerdir. Teknolojik aletler beraberinde tıpkısı fizyoterapistlerle mücahede çokça yüce amma bunun yanında sudan haddinden fazla faydalanıyoruz. Su içinde hastamız, alışılagelen tıpkı zeminde yapamadığı hareketleri suyun tahammül kuvveti ile gerçekleştiriyor. Hem motive ediyor, hem da yük kazanımı üstüne bizim elimizi çok güçlendiren benzeri durumdur.”

“Çin’den, Moğolistan’dan aklımıza gelebilecek seçme ülkeden hastamız var”

Dünyanın dört bir tarafından gelen hastaların tedavisini başarıyla gerçekleştirdiklerine değinen Nobel Tıp Merkezi Başhekimi Hikmet Otama ve Iyileştirme Uzmanı Uzm. Dr. Fatih Temiztürk birlikte, “Hususi Nobel Tababet Merkezi yerine dünyayı otama ediyoruz. Burası açılalı 9 sene oldu. Şu anne kadar 60’dan aşkın ülkeden hastamız geldi. Hastalarımızı tedavi ederek gönderdik. Bura kaplıcanın, robotik rehabilitasyonun ve tamam dünyada mütekâmil teknolojinin kullanıldığı aynı merkezdir. Traksiyon cihazlarımızdan, özel terapimiz var. Dal ve dolaşma robotumuz var. Kaplıca çamur tedavimiz, bunların hepsinin tıknaz olarak yapıldığı bulunmaz merkezlerden tıpkısı tanesidir. Şu asıl kadar binlerce hastaya şifa olduk. Nobel Tıp Merkezi’nin hem ülkemizde hem üstelik dünyada bir işaret olduğunu söyleyebilirim. Buraya bundan sonra rehabilitasyon hastası geliyor. Damla geçirmiş, murdarilik yaralanması olmuş, trafik kazası geçirmiş, sonrasında branş ve bacaklarda tutmayan özürlü vatandaşlarımız geliyor. Biz onları otama ediyoruz. Ekleme namına bel, üzeri fıtığı olan nörolojik iyileştirme, MS hastası, ortopedik, fay sonrası eklemlerdeki küşayiş hastalarımız geliyor. Çin’den, Moğolistan’dan aklımıza gelebilecek seçkin ülkeden Sudan, Nijerya’dan, Cenup Afrika’dan bir nice hastamız geldi. Şu anda merkezimizde 25’e andıran yabancı hastamız var” diye niteleyerek konuştu.

Share: