17 Ağustos’un yıl dönümünde doğuya dikkat çekti

17 Ağustos 1999 yılında meydana gelen depremin yıl dönümünde mütekellim Deprem Araştırmacısı Ahmet Saha, doğu bölgesine dikkat çekti. Toplumsal medyada ‘Hareket ve Araştırı Merkezi’ adlı sayfada 200 binden aşkın kişinin yakından takip ettiği Alan, Marmara Depremi’nin yıl dönümünde sanılanın tersine doğuya ilgi çekerek uyarıda bulundu.

1999 Marmara Depremi’nin 23. senesinde değerlendirmede kâin Zelzele Araştırmacısı Ahmet Saha, “Temas iri depremin yıl dönümünde gine ülkemizin deprem gerçeğini konuşuyoruz ve özeleştiri mahiyetinde temas etmek gerekirse bu gerçeği çok acele unutuyoruz. Buna istinaden akıllara gene Marmara Depremi hangi antlaşma sorusu geliyor. Küşade konuşmak gerekirse en doğrusunu elbette ki bilen Yaradan’dır. Fakat bence aşkın uzak değil. Seçme verdiğim demeçte, Yıldız Küçük Asya Kırık Zonu üstünde alarm zilleri çalan iki bekçi var ki, bunlardan biri Bingöl ve çevresi, diğeri ise Marmara Denizi ve ayrıca Marmara Cenup şeridi. Yıldız Anadolu Kırık Zonu’nun 1939’üstelik yaşanan Erzincan depremiyle başlayan, balaban sarsıntı teksir hadisesi 1942, 1943, 1944, 1957, 1967 ve en son 1999 depremiyle serencam buldu. Herkesin anlayacağı dilde bahsetmek icabında, gözümüzün önüne tıpkı tahterevalli getirirsek, bunun tıpkı ucunda Bingöl Bölgesi ve diğerinde ise Marmara Bölgesi kaldı. Bence evvel maşrık, ardından üstelik Marmara bu süreci yaşayabilir” dedi.

Bu yıl cesim depremleri yaşayabiliriz

Ahmet Yakut, sözlerini şöyle sürdürdü: “Fakat 1999 depreminden bu yana arbede 23 senesine geçmesine karşın, konkre adına çok üstelik tedbir alınmadı. Hem tıpkı depremzede hem bile bu işe yaklaşık dokuz senesini vermiş tıpkısı zelzele araştırman yerine soyut manada şurası diyebilirim kim, ülkemizin batısı da doğusu üstelik bu sene hissedilir ve belki üstelik hasar donör depremler yaşayabilir. Ancak elimizdeki oynak ve anomalileri akilane şekilde yorumlarsak, depremlerden ilk insanları bilgilendirdik ve yeniden bu depremler öncesi bilgilendirebiliriz. Detaylı lafın kısası depremleri bile bile değil, depremlere karşı tılsım alarak ve bilinçli kendisine ayakta kalabiliriz” dedi. – BALIKESİR

Share: