19 Eylül Gaziler Haset düzenlenen törenlerle kutlandı

Trabzon, Kalabalık, Bayburt, Rize ve Artvin’de, 19 Eylül Gaziler Haset zımnında tören düzenlendi.

Trabzon Atatürk Alanı’ndaki merasim, Vali İsmail Ustaoğlu, Büyükşehir Belediye Reisi Tasavvur Zorluoğlu ve Türkiye Muharip Gaziler Derneği Trabzon Idarehane Başkanı Gezici Sağıroğlu’nun, Atatürk Anıtı’na çelenk sunmasıyla başladı.

Saygı duruşunda bulunulması ve İstiklal Marşı’nın okunmasıyla bitmeme fail törende konuşan Seyyar Sağıroğlu, gazilerin gösterdiği fedakarlığın unutulamayacağına meni ederek, “İnşallah bu memlekette ayrımsız henüz savaşma olmaz. Amma olursa de 70 yaşında hazırız. Devletimiz kâfi ki yürü desin.” dedi.

Tören, öğrencilerin okuduğu şiirlerin arkası sıra sona erdi.

Kalaba

Altınordu ilçesi Şarkiye Mahallesi’ndeki Atatürk Anıtı uğrunda planlı tören, Vali Tuncay Sonel, Büyükşehir Belediye Başkanı Mehmet Hilmi Güler, Türkiye Savaşçı Gaziler Derneği Kargaşa Şubesi Başkanı Mehmet Şanlı Gümüşkaya, Polis Şehitleri ve Sökel Gazileri Yardımlaşma Derneği Başkanı Şenel Şahin ile Türkiye Savaş Malulü Gaziler Şehit Dul ve Yetimleri Derneği Kalabalık Büro Başkanı Nurettin Korkmaz’ın Atatürk Anıtı’na çelenk sunmasıyla başladı.

Saygı duruşunda bulunulması ve İstiklal Marşı’nın okunmasıyla devam fail törende Vali Sonel, günün valör ve önemini tamlayan konuşma yaptı.

Bayburt

Bayburt’taki tören Gailesiz Osman Şehitliği’nde gerçekleştirildi.

Bayburt Valisi Cüneyt Epcim, Belediye Reisi Hükmü Pekmezci, Garnizon Komutanı Futbolcu Albay Zekeriya Boğa ile diğer protokol üyelerinin katıldığı törende, şehitlik anıtına çelenkler sunuldu.

Saygı duruşunda bulunulması ve İstiklal Marşı’nın okunduğu törende, Bayburt Şehit ve Aileleri ve Gaziler Derneği Başkanı Selami Köksal, günün medlul ve önemini tamlayan müzakere yaptı.

Şehitler için Kur’an-ı Verimli okunarak dualar edilen törende, Ilbay Epcim ve protokol üyeleri, şehitlerin kabirlerine karanfil bıraktı.

Rize

Rize Valiliği önünde düzenlenen törende, Atatürk Anıtı’na çelenk sunularak tırsmak duruşunda bulunuldu, İstiklal Marşı okundu.

Kıbrıs Gazisi Nejdet Tecimer’in günün anlamına ilişik müşavere yaptığı törene, Ilbay Kemal Çeber, Belediye Reisi Rahmi Kip, İl Güven Müdürü Nurettin Gökduman, İl Açıkgöz Komutanı Mehabetli Güngör, Martir ve Gazi Aileleri Derneği Başkanı Kemal Aksu, gaziler, sivil toplum kuruluşu temsilcileri ile özge ilgililer katıldı.

Artvin

Milli İrade Meydanı’nda düzenlenen törende, Atatürk Anıtı’na çelenk sunularak, istinkâf etmek duruşunda bulunuldu, İstiklal Marşı okundu.

Ilbay Yılmayan Zirve, törende yaptığı konuşmada, toplumun inancında “Ölürsem şehit, kalırsam gazi olurum” düsturunun bulunduğunu söyledi.

Malazgirt’ten İstiklal Harbi’ne, bağımsızlığına kasteden seçme soy girişimin, karşısında bu iradeyi bulduğunu tamlayan Doruk, “Bu nedenle muazzez milletimiz, güneş boyunca bağımsızlık ve istikbalinden katiyen taviz vermemiştir. Bildirme el koşullar altında da mukaddes bildiği bütün değerlerine eş çıkmıştır. Bu anlayışla debi eden kahramanlarımız, canından sıkıntısız, vatanından vazgeçmemiştir. Gazilerimiz, kahramanlığın sönmeyen meşalesidir.” sözlerini sarf etti.

Tören, Artvin Garnizon Komutanı Piyade Albay Mehmet Özgül, Şehremini Demirhan Elçin, İl Güven Müdürü Sinan Erge, İl Cingöz Komutanı Cingöz Albay Sebep Hürmetli, Martir Aileleri ve Gaziler Derneği Başkanı Nilda Yavuzdemir, çalım müdürleri, gaziler ve vatandaşlar katıldı.Share: