20 mm ve 25 mm toplar yerel ve milli olarak üretilecek

20 mm ve 25 mm toplar evcil ve milli namına üretilecek

ANKARA – Cumhurbaşkanlığı Defans Sanayii Başkanlığı aracılığıyla başlatılan 20 mm Top ve 25 mm Kişmiri Icığı Cıcığı Geliştirilmesi Projeleri ile dar dışından ihracat lisansına tabi namına tedbir edilen zırh sistemleri yerli ve milli imkanlarla üretilecek.

20 mm Top, ATAK Helikopterinde ve mütenevvi kara, deniz ve hava platformlarında tasarruf olanağı sunacak olup, 25 mm Kişmiri Topu Topu ise; Zırhlı Muharebe Araçlarına, Özel Kasıtlı Taktik Tekerli Zırhlı Araçlara ve Alarga Komutalı Cebe Sistemlerine bütünleşmiş edilecek. SSB Başkanı Prof. Dr. İsmail Çıpa’in TUSAŞ ve Sarsılmaz ortaklığında kurulan ve faaliyetlerini sürdüren TR Mekatronik’in Düzce tesislerine gerçekleştirdiği görüşme çerçevesinde Projelerde gelinen son buut ve sistemlerin özellikleri ve kabiliyetleri hakkında bilgelik verildi. Operasyonel etkinliğin artırılmasına yönelik adına Cumhurbaşkanlığı Defans Sanayii Başkanlığı yoluyla başlatılan ve TR Mekatronik esas yükleniciliğinde geliştirilen 20 mm Top Geliştirilmesi ve 25 mm Esmer Hepsi Projeleri ile; yetersiz dışından ihracat lisansına bağımlı yerine tedarik edilen sistemlerin evcil imkanlar ile tasarımı, kalifikasyonu, geliştirmesi ve üretimi amaçlanıyor.

SSB Başkanı Çıpa düzenlenen faaliyetleri yerinde inceledi

20 mm Bütünüyle Geliştirilmesi Projesi çerçevesinde 2 nüsha prototip dizge kalifikasyona bağımlı tutulacak ve nitelikli edilecek sistemler üretilip, doğrulama edilecek. 2022 yılı sonunda başlanacak ve 2 ay sürecek testler çerçevesinde Fiziksel ve İşlevsel Kontrol, Erdemli Basınç, Efdal Yalım, Bağan Alev, Işlevsel Atış, Yadırgatıcı, Titreşme kadar ayrımlı başlıklarda bir nice testin gerçekleştirilmesi planlanıyor.

Ziyaret çerçevesinde tecrübe atışı gerçekleştirildi

25 mm Kişmiri Topu Geliştirilmesi Projesi’nde 4 sayı ilk örnek dizge Karı 2023’te başlanacak kalifikasyon testlerine tabi tutulacak ve İlk Taharri, Geri Hizmet Desteklenebilirlik, Eğik Atış, Kimyasal Etkileşim, Ince İşlem kadar değişik içeriklerde bir nice testten geçecek 2 adet bütünüyle, Temmuz 2023 içerisinde konfirmasyon edilecek.

Sistemler karşı maharet bilgiler

20 mm Heyetiyle Sistemi Projesi çerçevesinde 20 mm döner namlulu taretli silah sistemi milli ve yerel imkanlarla tasarlanarak geliştirilmekte. Tahminî dakikada 750 atım hızına sahip ihtiyaca göre eğitim bilimi, efdal infilaklı hararet ve silah etkileyici cephane kullanılabilen 20 mm Tümden Sisteminin değişik kişmiri, bahir ve albeni platformlarında tasarruf imkanı bulunuyor. 25 mm Külliyen Sistemi Projesi, ayrıca zırhlı savaşma araçlarında temel cebe olarak geçer sistemlerden. Zincir mekanizmalı tümce, kullanılan cephane tipine sadık yerine 1500-2500 metre canlı menzile cemaat olup ihtiyaca göre eğitim, sabotlu silah delici, yarı cebe delici ve erdemli infilaklı hararet mühimmatları kullanabilmekte.

Share: