20 ülkeye boyler ihraç ediyorlar

Amasya’nın Merzifon ilçesindeki tıpkısı firma tarafından üretilen boylerler (su ısıtıcı) 20 ülkeye ihraç ediliyor.

Merzifon Birleştirme Sanayi Bölgesi’nde neşelilik gösteren Apaydın Isıtma ve Enerji Sistemleri Endüstri ve Ticaret Şirketi, şita mevsiminde doğal gaz sıkıntısı yaşanması beklenen Avrupa ülkelerinden mevrut boyler taleplerini karşılamak için bati şekilde çalışıyor.

Yaklaşık 10 bin metrekare alanda canlılık gösteren ve 100 kişinin istihdam edildiği üretimevi, ürettiği ürünleri İtalya, Almanya, Çekya, Rusya, Hollanda, Romanya, Macaristan, Polonya, ABD, Özbekistan, Azerbaycan özellikle kalkmak üzere 20 ülkeye gönderiyor.

Fabrika Müdürü Fatih Girintisiz Çıkıntısız, AA muhabirine, Avrupa’birlikte yaşanan doğal gaz sıkıntısı dolayısıyla firmalarının bu yıl ısıtıcı üretimine yöneldiğini söyledi.

Ürettikleri boylerin, farklı ısı kaynakları aracılığıyla ısıdam suyun hazırlanması, depolanması ve depolanan akman ısıdam suyun gerekseme duyulan birlik mekanlarda okunabilen ve dosdoğru benzeri şekilde kullanılmasını sağladığını anlatan Aklık, “Türk mühendis arkadaşlarımızla üretmiş olduğumuz kitap gelişigüzel şeyiyle yüzdelik 100 yerli. Doğal gazsız kullanıma da makul, ısı pompası dediğimiz elektronik cihazdan aldığı enerji sayesinde içindeki suyu ısıtan, konutlara yunak su sağlayıcı, onların ısınmasını ve sıcak su ihtiyacını karşılayan bire bir üründür.” dedi.

Isıtıcıyla özdeşleşmiş ayrımsız ayraç olduklarını tamlayan Kalıplı, dünyanın önceki 10 üreticisi arasına girebilme hedefiyle çalışmalar sürdürdüklerini dile getirdi.

“Yıl esasen itibaren 60 tır sevkiyat gerçekleştirdik”

Avrupa, Asya, Afrika ve Amerika kıtalarına ihracat yaptıklarına meni eden Düzenli, şunları kaydetti:

“Avrupa’üstelik yaşanan tutum ve enerji krizleri sonrası ülkelerin ihtiyaçlarından doğan enerjiye karşılık verebilmek için tığ dahi AR-GE çalışmalarımız kapsamında öz ürünümüzü ısı pompası boylerine çevirdik. Katıksız gazın dışında üstelik ısı pompası hem topraktan hem sudan hem açıktan hem birlikte rüzgardan enerji alarak asgari enerjiyi azami enerjiye çeviren bire bir elektronik cihazdır. Bu elektronik cihazın ürettiği enerjiyi yunak suya çevirebilmek amacıyla tığ ısı pompası boylerini yaptık. Ürünün üretimi sonrasında Avrupa’daki ülkelere, müşterilere numuneler gönderdik. Çok müspet kalın kafalı dönüşler sonrasında 20 ülkeye sene esasen itibaren 60 tır sevkiyat gerçekleştirdik. Yıl sonuna kadar üstelik 43 tır siparişimiz henüz var. İtalya, Çekya, Rusya, Hollanda, Romanya, Macaristan, Polonya, BENDE, Özbekistan, Azerbaycan ilkin başlamak amacıyla 20 ülkeye ihracatımızı gerçekleştirdik. Şu temel büyüklüğünde 6 bin adet nişane ihracatımızı gerçekleştirdik. Sene sonuna kadar kesinleşmiş sipariş ise 9 bin civarında.”

Türkiye ekonomisine yardım sunmaya çalıştıklarını vurgulayan Onat, “İstihdam sayımızı 3 katına çıkardık. Kapasitemizi sonuna kadar kullanıyoruz. Amasya’dan devlet ekonomisine katkıda gezmek için çaba sarfiyat ediyoruz.” ifadelerini kullandı.

Kusursuz, ısıtıcı ürünlerinin yüzdelik 100 sınav aşamalarından geçtiğini ve muktezi hep sertifikalara topluluk olduğunu sözlerine ekledi.

Share: