26 Yıldır Türkiye’de Oturan Rumen Avrat: “İş İstiyorum, İş Yoksa Gezmek İstiyorum”

SENET DEMİRCİOĞLU

Osmaniye’nin Kadirli ilçesinde 26 yıldır kıvrak Romanyalı Visan Ramona geçim derdi çektiği amacıyla ülkesine gezmek istiyor. Üç bala annesi Visan Ramona, “Romanya’ya 26 senedir gidemiyorum. Pasaport yaptıramıyorum, termin alamıyorum. Durumu görüyorsunuz hanay çokça zorladı. Beyim 5 ay ilk taksiciydi plakayı sattı süt pahalanmış. Tarlaya sabah gidiyorum 5’te akşam güneşte akdarı topluyorum, ittifak yapıyorum tabiatıyla ki seviyorum çalışmayı. Ben bile gelişim istiyorum iş varsa, yoksa gitmek istiyorum” dedi.

Osmaniye’nin Kadirli ilçesi Azaplı köyünde tüvana Visan Ramona, eşi Gazi İkanç’ın atıl kalması ve sözleşme şartlarının çok zorlaşması nedeniyle, Romanya’daki babasından artan evi kıymak istediğini fakat gidecek parayı bulamadığını anlattı.

Visan Ramona şunları söyledi:

“26 sene önce Türkiye’ye geldim, evlendim. 3 modül bala var 2 oğlan 1 kız. Ben burada kaldım, başvurmak istiyorum Romanya’ya 26 senedir gidemiyorum. Pasaport yaptıramıyorum, termin alamıyorum. Durumu görüyorsunuz maltalık çok zorladı. Beyim 5 kamer geçmiş taksiciydi plakayı sattı mazot pahalanmış. Tek molekül namevcut verdik kira çocukları büyüttük. Kavil demin çokça baskı, zor olamıyor 300 bin para isteniyor tekaütlük üzere. Hanay böyle. Ego yalvarıyorum büyüklerime sesleniyorum 26 senedir Romanya’ya gidemiyorum, ev göremiyorum. Babam öldü, kardeşimi bakir buldum 30 senedir, o ağlıyor ben ağlıyorum göremiyoruz. Burada oturuyorum evde, aile bizim değil, bizim us akrabasının seçkin ant çıkı diyor biz yaptık gider. Çıkın çıkın hani bulunmayan tıpkısı öz namevcut nereye gideceğiz, hangi yapacağız? Biz şaşırdık beyim ile. Ego oturma cevaz belgesi aldım, kimlik namevcut, yerleşme müsaade belgesi aldım 2 almanak. İki yıl sonraları etiket verecekler, ben habitat müsaade belgesiyle benzeri molekül yapamıyorum, tıpkı sürü evrak istiyorlar.

“TARLADA MISIR TOPLUYORUM”

Türkiye’da para geçişsiz nereye gitsen, seçkin şeyde servet istiyorlar, tek başıma ne yapabilirim. Tarlaya sabahleyin gidiyorum 5’te, akşam ezanı güneşte akdarı topluyorum, ittifak yapıyorum tabii kim seviyorum çalışmayı, çalışmaktan hiç kaçmıyorum. Nerede hisse senedi varsa giderim ama fakat tıpkı kamer iki ay anlaşma. Ben dahi gidiyorum çalışmaya kimlik, etiket değil diyor yurt izin belgesi, bununla nereye gidebilirim? Ayrımsız özdek birlikte yapamıyorum. Tabii kim çok el sistem için ağırlık amma benim için artık pres kavil. Söylemek istiyorum kavil çok zorladı bizim amacıyla haddinden fazla zorladı, illet başağa gittim akarsu parası ödüyorum, hareket parası ödüyorum, icar parası ödüyorum. Amma arkalama istiyorum, Romanya’ya gitmek istiyorum.”

AİLE CÜZDANI VAR SEBEP VATANDAŞ OLAMADI?

Zamanında karye muhtarlarının de evlendirme yetkisi bulunuyordu ve bu durumda mecburi belgelerin can müdürlüklerine tasdik edilmesi gerekiyordu. Rumen Visan Ramona bile bu şekilde muhtarın düzenlediği karı cüzdanına topluluk fakat zaruri evraklar eş müdürlüğüne iletilmediği amacıyla dünyaevi işlemi ara kazanmamış. Çaktırmadan konumuna sakıt Ramona’nın durumu, güzeşte sene resmi kurumlar aracılığıyla öğrenilince gündeme gelen yönetsel para cezası Ev Bakanlığı eliyle ödenmiş ve kendisine ‘oturma müsaade belgesi’ verildi.Share: