3 Çatlak Acun Engelliler Günü Burdur’da kutlandı

3 Aralık Dünya Engelliler Günü Burdur’birlikte kutlandı

BURDUR – 3 Mesafe Acun Engelliler Günü Burdur’üstelik kutlandı.

3 Meyan Acun Engelliler Günü etkinlikleri çerçevesinde Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi Konuşma ve Sergi Salonunda kutlama programı düzenlendi. Programa Burdur Valisi Ulu Arslantaş, Cumhuriyet Başsavcısı Osman Esmer, Belediye Başbuğ Yardımcısı Hasan Duygun, İl Milli Terbiye Müdürü Nesrin Kakırman, İl Güven Müdürü Beklenti Bitirik, İl Jandarma Komutanı Albay Mustafa Güder ile sakat öğrenciler ve aileleri katıldı.

Törende konuşma özne Ilbay Arslantaş; “İç alemimizin hayatla kesişim çizgisinde lafız dağarcığımız bulunur. Kelimelerin özgül ağırlıkları vardır ve kullandığımız sözcükler aut dünyaya bakışımızı belirler. Kavramları tanımlama biçimimiz olaylar karşısında göstereceğimiz tepkinin özüdür.

Bu anlayışın güne tetabuku cihetiyle mânialı sözcüğü hesabına “yetersizliği olan duygusal” ifadesinin kullanımının daha hazır olacağı kanaatindeyim.

Zira engellik organların zedelenmesine merbut namına işlevlerinde oluşan kayıpların posta açtığı yetersizlik nedeniyle, bireyin çevreyle çalışkan ve tam etkileşim kurma sürecinde karşılaştığı iş durumu yerine tanımlanır ve meselenin özünde kopukluk kavramı düz almaktadır.

Yetersizlik yaş, cinsiyet, toplumsal ve kültürel faktörlere sadık adına bireyden beklenilen toplumsal rolün gerekliliklerini karşılayamama durumudur ki bu hal kişinin zat tasarrufunda değildir.” Dedi.

Familya ve Içtimai Hizmetler İl Müdürü Sevgili Yüksel ise konuşmasında; ” medeniyetimizin tarihsel seyri süresince mânialı olgusunun, engelliye bakışın, sakat anlamının iri değişimler geçirdiği hepimizin malumudur. Bu safiha ortamında bildirme balaban hareket ise engelliye verilen değerin daima artması, onlara verilen bakım standardının sürekli yükselmesidir. Engellilik alanındaki içtimai dönüşümü ölçün haline getirebilmek amacıyla birlikte Ev ve Sosyal Hizmetler Bakanlığımız vasıtasıyla, 2030 Engelsiz Seziş Belgesi hazırlanmıştır. Bu belge, engellilerin denk vatandaşlar olarak potansiyellerini gerçekleştirebildikleri benzeri topluluk olma yolunda, günümüzden 2030’a kadar engellilik alanındaki millî vizyonumuzu ve kez haritamızı ortaya koymaktadır. Bu doğrultuda, hem Kavrayış Belgesi hem kurumsal hafızamızdan hareketle; celi bire bir cemiyet tekvin yolunda üzerimize sakıt sorumluluğu adına getirmeye tam gayretimizle bitmeme edeceğiz. ” açıklamasında bulundu.

Konuşmaların peşi sıra Burdur Martir Hakan Aktürk Özel Eğitim Merkezi öğrencileri vasıtasıyla şiirler okundu, meni dili ile sıkıntı seslendirildi. Şehit Hakan Aktürk Hususi Eğitim Bilimi Meslek Okulu öğrencileri tarafından Kurdele Gösterisi ve Burdur Güzelce Sanatlar Lisesi ve 15 Temmuz Şehitler Rum Lisesi öğrencileri marifetiyle saz dinletisi sunuldu. Konser esnasında mânialı öğrenciler oynayarak doyasıya eğlendi.

Programın akıbet bulmasının ardından işporta salonunda kâin ve mânialı öğrenciler vasıtasıyla yapılan suret, el işleri, tablolar ve hediyelik eşyalar sergisi etkinliğe katılan misafirler yoluyla müzakere edildi.

Share: