30 amme binasında yüzdelik 50 erke tasarrufu

KASABA, Kentçilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı’nın, 16 Mart 2020’dahi Ankara, Karabük, Bursa ve İstanbul’bile tayyareci yerine hayata geçirdiği, ‘Kamu Binalarında Erke Verimliliği Projesi’ ile 30 amme binasında 2 yılda sayı farkı yüzdelik 50 enerji tasarrufu sağlandı. Yenilenebilir enerji üretimin yöre planda tutulduğu kamu binalarında, enerji tasarrufunun yanında binaların çatılarına kurulan tarih enerjisi santralleriyle da 3 bin 50 kilovat yerleşmiş güç elektrik üretimi gerçekleştirildi.

Çevre, Kentçilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı vasıtasıyla Acun Bankası kredisiyle Enerji ve Bittabi Kaynaklar Bakanlığı desteği ile düzenlenen, ‘Kamu Binalarında Erke Verimliliği Projesi’, 16 Mart 2020’üstelik hayata geçirildi. Amme binalarında erke kullanımını azaltmayı amaçlayan proje evvel kendisine tayyareci iller Ankara, Karabük, Bursa ve İstanbul’daki 30 amme binasında uygulandı. Proje kapsamında çatı aut cephe iyileştirmesiyle; aut alnaç, bina yalıtımları, içki ve konu değişimleri yapılırken ısıtma-soğutma sistemleri değiştirilerek zaman enerjisi ile yunak su elde edilmesi sağlandı. Fanlar ve aydınlatma ekipmanları erke verimliliği yönünden iyileştirilirken, yenilenebilir enerji uygulamalarından olan zaman panelleri, gün enerjili akarsu ısıtması, jeotermal ısı pompaları de karışma edildi.

TARIM VE ORMAN BAKANLIĞI BİNASINDA DE UYGULANDIEnerji verimliliği dönüşümün başlatıldığı 30 amme binasında 2 yılda ortalama yüzde 50 erke tasarrufu sağlandı. Yenilenebilir enerji üretiminin civar planda tutulduğu kamu binalarında, erke tasarrufunun yanında binaların çatılarına kurulan devir enerjisi santralleriyle de 3 bin 50 kilovat yerleşmiş yoğun cıvıltı üretimi gerçekleşti. Kamuda evvel enerji takat sınırı sözleşmesi yapılarak yenilenen Bursa Kız Rum Lisesinde yüzde 70 erke tasarrufu sağlanırken, projeye karışma olan Ekincilik ve Orman Bakanlığı binasında geçer not ruh enerjisinin bire bir kısmı binadan karşılandı. Ayrıca peyda otopark üstüne kurulan gündüz enerjisi santrali sayesinde 400 kilovat elektrik üretimi gerçekleşti.   PROJE YAYGINLAŞTIRILACAKÖte yandan nezaret, bu süreçte ekol, hastane, yönetimsel binalar, adliyeler ve darülfünun kampüslerini içeren 700 kamu binasında erke etütleri yaparak elde edilecek tasarruf seviyelerini belirleme etti. 2022 yılı içinde enerji etütleri ve proje çalışmaları tamamlanan Ankara, Karabük, Sakarya, Düzce, Zonguldak, Antalya, Karaman, Denizli ve İzmir’bile saha düz darülfünun kampüsü, hastane, hükumet konağı ve adliye binalarından oluşan mecmu 120 amme binasının erke verimliliği yenilemelerine yönelik inşaat ihaleleri gerçekleştirilecek. Giresun, Rize, Samsun, Trabzon, Adana, Sazak, Osmaniye ve İstanbul’dahi mecmu 84 binanın ise erke etüt ve proje münakasa çalışmaları 2022 yılı böylelikle tamamlanacak ve yapım ihale ilanlarına çıkılacak.HEDEFE ULAŞILDIKamu binalarında enerji tasarrufuna ilgili 16 Ağustos 2019 tarihli Resmi Gazete’birlikte yayımlanan Cumhurbaşkanlığı Genelgesi ile kamu binalarında 2023 sonuna büyüklüğünde minimal yüzde 15 erke tasarrufu sağlanmasının hedeflendiği, şimdiden hedefe ulaşılarak kamu binalarında asgari yüzde 20 tasarruf sağlandığı bildirildi.Amme binalarında yapılacak enerji verimliliği uygulamalarıyla yıllık enerji tasarrufunun 315 Gigawatt-saat (GWh), binalarının yararlanma ömrü süresince hedeflenen enerji ve mahrukat tasarrufunun 22 bin 680 milyon Megajoule (MJ), binaların kullanım ömrü boyunca erke tasarrufları neticesinde ise hedeflenen tart azalımının 4,5 milyon ton/sene karbondioksit olabileceği ön görülüyor.

Share: