84 yaşındaki çalıştırıcı 59 almanak takımıyla bir ilki devam etmek istiyor

Kalabalık 1. Çolpa Kol takımlarından Esnaf spor‘un 59 yıldır sakır sakır antrenörlüğünü fail Ermiş Tokat, bu zaman aynı ilki başararak Lehçe Toy Ayak Topu Ligine (BAL) yükselmeyi hedefliyor.

Kent esnafı eliyle 1963 yılında kurulan Esnafspor’de 24 yaşından bu yana çalıştırıcılık işleyen 84 yaşındaki Eren Tokat, ilk günkü heyecanla gençlere futbolun inceliklerini öğretiyor.

İlerlemiş yaşına karşın futboldan kopmayan tecrübeli antrenör, zaman başında 1 sene sözleşmesini uzattığı takımıyla yıpranmamış başarılar koymak istiyor.

B lisanslı antrenör Tokat’ın bu sezonki hedefi, ligde oynanan 7 karşılaşma böylelikle 19 fakül toplayan ve namağlup reis olan takımını sezon sonunda bire bir ense lige taşımak.

Muazzez Tokat, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Esnafspor’un bugüne büyüklüğünde bazı sezonlarda 2. Mektep Çocuğu Takım’da, bazı sezonlar ise 1. Tıfıl Kategori’dahi savaşım verdiğini belirterek, bu takımdan Türk futboluna çokça sayıda futbolcu ve kaleci yetiştirdiğini söyledi.

Sezon başında takımıyla bir sene henüz sözleşme imzaladığını anlatım eden Tokat, yaşının ilerlemesine rağmen yeşil sahalardan vazgeçmediğini, gücünün yettiği kadar birlikte bu görevini sürdürmeyi istediğini dile getirdi.

Tokat, içindeki spor aşkının geçmiş günkü üzere olduğunu vurgulayarak, “Güre futbolcularla tıpkısı arada tutmak, onlara tıpkısı şeyler kazandırmak beni mutlu ediyor. Benim hiçbir beklentim namevcut. Ordu futboluna ve Türk futboluna bire bir sportmen yetiştirebilirsem hangi bahtiyar bana.” dedi.

Futbolcularına adeta torun sevgisiyle yaklaştığını kaydeden Tokat, “Ben onları futbolcum üzere görmüyorum. Hepsini birer torunum olarak görüyorum. Ego yeri geliyor, kendi maaşımdan futbolcularıma ödeme yapıyorum. Bizlere erbap sâdır esnafa dahi antrparantez teşekkürname ediyorum.” diye niteleyerek konuştu.

Bu sezon hedeflerine ilişkin de Tokat, şunları söyledi:

“Ligde şimdiye kadar haddinden fazla mebzul başarım gösteriyoruz. Oynadığımız 7 karşılaşmadan 6 galibiyet ve 1 beraberlikle ile ayrıldık. Topladığımız 19 puanla ligde reis konumundayız. Futbolcularıma bu konuda çok güveniyorum. Tarihimizde ilk defa tıpkısı dip lige geçmek istiyoruz. Maddesel imkanlarımız gür olursa daha pir yerlere geleceğimize eminim.”

Tokat, Türkiye’dahi beğendiği maharet direktörleri Fatih Kavram, Şenol Zaman ve Emre Belözoğlu yerine sıraladı.

Futbolcuların hocalarına fideist tam

Takım kaptanı Ahmet Furkan Güney ise hocalarına saygılarının tükenmez olduğunu vurgulayarak, “Tek maçımızda ve idmanlarımızda bizi serbest bırakmadı. Hocamız hastalığımızda ve sağlığımızda bütün yanımızda oldu. Biz ondan haddinden fazla madde öğreniyoruz.” dedi.

Bu sezon tıpkı art ligi hedeflediklerini dile getiren Güney, “Hedefimiz ilk play-off yutturmak. Oradan dahi Allah müsaade verirse Bölgesel Saftirik Ligine tezayüt etmek. Bunun için bile hocamıza ve takım arkadaşlarıma güveniyorum.” ifadelerini kullandı.

Futbolculardan Dikkat Esmer Akıllıcasına de hocalarının müterakki yaşına karşın kendilerini serbest bırakmadığını belirterek, “Kendisi bize seçkin konuda destek oluyor. Elinden mevrut temas şeyi yapmaya çalışıyor. Hedefimiz amatörde şampiyon başlamak. Elan sonra ise bire bir ense lige adımızı yazdırmak.” diye konuştu.

Yusuf Kaan Günday, “Hocamız takımda bize adeta tıpkısı baba şefkati ile yaklaşıyor. Kendisinden çokça memnunuz. Hedefimiz bu mevsim evvel şampiyona daha sonra play-off’tan BAL’a geçmek. İnşallah bunu başarabiliriz.” şeklinde görüşlerini dile getirdi.

Emircan Pektaş, hocalarının tecrübelerini kendilerine aktardığını anlatım ederek, “Bu şekilde bizlere atılganlık de veriyor. Kendisi zinde sarıklı değil. Şimdiye kadar birçok şeyi yaşamış ve görmüş. Bizler de futbolcuları yerine onun tecrübelerini kendimize uyarlıyoruz.” şeklinde konuştu.

Share: