84 yaşındaki hastanın burnundan 100 gramlık kütle makbuz

Trabzon’üstelik 84 yaşındaki Yüksek Ramoğlu’nun burnunda oluşan 100 gram ağırlığındaki yığın, Of Büyüklük Hastanesi’nde yapılan operasyonla alındı.

Of ilçesinde hareketli Faik Ramoğlu, yaklaşık 2 sene ilk burnunda oluşmaya başlayan kitleyi önceden önemsedi. Yığın giderek büyümesine karşın Kovid-19 salgını nedeniyle hastaneye gitmeye çekinen Ramoğlu, çağ almakta ve aşağı bakmakta zorlanmaya başladı.

Ailesi ve çevresindekilerin telkinleriyle Of Mehabet Hastanesi’ne giden ve kulak koku alma organı derbent uzmanı Cerrah Dr. Erdal Rahman Köprücü ile görüşen Ramoğlu’nun tedavisine başlandı.

Ramoğlu, AA muhabirine, burnunda sâdır kitlenin büyümesinde kendisinin üstelik etkisinin olduğunu söyledi.

Rahatsızlığının burnunda iltihap şeklinde başladığını tamlayan Ramoğlu, “Burnumu kurcaladığım üzere sıradan ilerledi. Ruhsal kendisine insanı haddinden fazla etkiliyor. Çağ almakta ara sıra zahmet çekiyordum.” dedi.

Başarılı sabık ameliyatın arkası sıra sağlığına kavuştuğunu anlatan Ramoğlu, “Çevremdeki insanlar ‘Neden işler olmuyorsun, neyi bekliyorsun?’ diyorlardı. Çocuklarım İstanbul’bile olmamı istedi. O ant tereddütte kaldım ve uzattık. Abes yere ayrımsız hastalık geçirdik. İnsanların buraya güvenmesi, tedavilerini, ameliyatlarını burada yaptırması lazım. Dışarıya gitmenin benzeri anlamı bulunmayan bence. Doktorlarımıza güvenmemiz gerekiyor.” ifadesini kullandı.

“Hastanın uyumuyla adamakıllı aynı sinerji yakaladık ve kendisi sıhhatine kavuştu”

Cerrah Dr. Erdal Rahman Köprücü ise hastanın tahminî 3 kamer evvel kendilerine başvurduğunu anlattı.

Hastanın burnundaki kütle dolayısıyla değişik tetkikler yaptığını aktaran Cerrah Dr. Köprücü, “Bundan Sonra yağ karakterli bir kütle olduğu yönünde tatmin kıldık. Bunun ameliyat ile alınması gerektiğini hastaya bildirdik. Marazlı bize güvendi ve ameliyatımızı gerçekleştirdik. Rinofima (gül hastalığı) veya fimotez roza isimli benzeri hastalık bu. Genelde hastayı meşgul fail ve iyileşmesi tahakküm tedaviler var. Tığ farklı şekilde derisini kaydırarak bu hastalığı iyileştirmeye çalıştık. Hastanın uyumuyla iyicene bir sinerji yakaladık ve kendisi sıhhatine kavuştu.” diyerek konuştu.

Burundan yaklaşık 100 gram civarında bir çıngı aldıklarına dikkati calip Köprücü, “100 gram dediğimiz dile süssüz bir molekül amma burnunun ucunda bu ağırlıkla yaşadığını düşünürseniz haddizatında haddinden fazla çarpık çurpuk değil. Araya pandeminin girmesi, insanların hastaneden korkması ve peçe ile bunun gizlenebilmesi bu büyüklüğünde ilerlemesine neden oldu. Er vakitte gelseydi kendisi ve bizim amacıyla elan konforlu aynı operasyon olabilirdi.” dedi.

Of Azamet Hastanesi Başhekimi Operatör. Dr. Şaban Tevazulu dahi hastanın ameliyatı öncesinde ayrımsız değerlendirme yapıldığını, hastanenin faaliyetler amacıyla mukteza maharet ve tıbbi donanıma uygun olduğunu belirlediklerini söyledi.

Operasyonun muvaffakiyetli geçmesinde hastanın doktorla ilişkisinin önemine bel eden Tevazulu, “Çokça şükür haddinden fazla güdük bire bir sürede bir iki bir yapışkan kalarak operasyon başarıyla gerçekleşti. Bu süreçte bizler da bahtiyar olduk.” değerlendirmesinde bulundu.Share: