9. Akşehir XC Open Türkiye Ön Paraşütü Küşayiş Şampiyonası ve Terbiye Yarışması başladı

Konya’nın Akşehir ilçesinde düzenlenen 9. Akşehir XC Open Türkiye Huzur Paraşütü Meydanlık Şampiyonası ve Terbiye Yarışması, sporcuların önceki uçuşlarıyla başladı.

Akşehir Ekrem Çavdar Huzur Paraşüt Kalkış Pistindeki yarışmaya; İstanbul, Antalya, İzmir, Ordu, Ankara, Sakarya, Muğla, Çankırı, Kocaeli, Eskişehir illerinden toplanmış 45 müsabık katılıyor. 2013 yılından beri Akşehir’üstelik anadan görme ayla getirilen organizasyonla ilgili açıklamalarda kâin Albeni Sporları Federasyonu Konya İl Temsilcisi ve Akşehir Sportif Havacılık Kulübü Başkanı Hüdaverdi Bozdağ, “Bu yıl 9’uncusu düzenlediğimiz 2022 Akşehir XC Open Yarışması’na Türkiye’nin birçok ilinden 45 sporcumuzun katıldığı bu terbiye ve meydanlık yarışmasında pilotlara yüksek başarılar diliyorum. İnşallah kazasız belasız bire bir şekilde bu yarışmayı kurnaz oluruz” dedi.

Salih Akkaya: “Bu sene kat paraşütü yarışlık alanımızı henüz işlevsel namına geliştirdik”

Akşehir Şehremini Salih Akkaya ön paraşütü yarışmasına katılan pilotlara ve beceri heyete başarılar dileyerek, “Konya Valiliği, Akşehir Kaymakamlığı, Konya Büyükşehir Belediyesi, Akşehir Belediyemiz, Türkiye Hava Sporları Federasyonu ve Akşehir Sportif Havacılık Kulübü vasıtasıyla planlı, 9. Akşehir XC Open 2022 Türkiye Rahat Paraşüt Mesafe ve Terbiye Yarışmasını yapmak üzere Akşehir Ekrem Çavdar Makam Paraşüt Kalkış Pistinde bulunuyoruz. Bu yarışmalar uluslararası mahiyetinde seçkin sene Akşehir’imizde düzenleniyor. Bu yıl İstanbul, Antalya, İzmir, Cıvıl Cıvıl, Ankara, Sakarya, Muğla, Çankırı, Kocaeli ve Eskişehir doğmak için 10 ilden katılımcılarımız var. Boğaziçi, Baht Teknik, İstanbul, Dokuz Eylül ve Sakarya Üniversitesi ile havacılık topluluklarımız dahi yarışmalarımıza ortaklık ettiler. Seçme sene genelde 100 ve 150 civarında sporcumuz oluyordu. Bu sene az buçuk elan mevsim sonuna denk gelince katılımlarımız biraz birkaç oldu. Bu yıl yamaç paraşütü yarışlık alanımızı daha fonksiyonel kendisine geliştirdik. Mösyö ve bayan tuvaleti, soyunma ve giyinme odaları, bakma kulesi ve mescit alanı kadar bina yaptık. Pist alanımız gelişigüzel güzeşte çevrim gelişiyor. Bu vesileyle tekmil yamaç paraşütü severlerimizi ve dinlenme kampı severlerimizi şehrimize bekliyoruz” diye niteleyerek konuştu.

AK Fırka Konya Mebus Orhan Fazilet dahi yarışmacılara başarılar diledi. Konuşmaların arkası sıra yaptıkları uçuşlarla gökyüzünde rengarenk bir fon oluşturan paraşütçüler, 28 Ağustos Alım Satım günü üstelik yapılacak uçuşlar sonrası yarışmayı tamamlayacak. – KONYAShare: