ABD’den Ukrayna’ya 89 milyon dolarlık yardım

MEMLUK Dışişleri Bakanlığı, Ukrayna topraklarının patlayıcılardan arındırılması ve insancasına konularda destek amacıyla 89 milyon dolarlık arkalama yapılmasının planlandığını duyurdu.

ÇAKER Dışişleri Bakanlığı’ndan yapılan yazılı açıklamada, “Nezaret, Ukrayna Hükümetine, Rusya’nın ceberut savaşının yarattığı patlayıcı kalıntılarının kat açtığı müstacel insanca zorlukların üstesinden gelmesine destek olmak amacıyla 89 milyon dolarlık FY 2022 finansmanı sağlama niyetini açıkladı” denildi.

ÇOK SAYIDA MAYIN VE PATLAMAMIŞ BOMBA VARAçıklamada, cenk dolayısıyla birçok bölgede hareketli mayınların ve patlamamış cephanenin bulunduğu anlatım edildi. Açıklamada şu ifadelere yer verildi:

“Rusya’nın yasadışı ve sebepsiz yere Ukrayna’yı işgal etmesi, ülkenin nazik ayrımsız bölümünü kara mayınları, patlamamış cephane ve ahali yapımı patlayıcı cihazlarla doldurdu. Rus aktörler yoluyla Ukrayna’de gördüğümüz şekilde umum yapımı patlayıcıların grotesk kullanımı, daha geçmiş Suriye’de hoppadak DEAŞ ile ilişkilendiriliyordu. Bu patlayıcılar mübarek ekincilik arazilerine erişimi engelliyor, baştan nesir çabalarını geciktiriyor, yerinden edilmiş toplulukların evlerine dönmesini engelliyor ve arı Ukraynalı sivilleri öldürmeye ya bile hastalıklı bırakmaya devam ediyor. Ukrayna Hükümeti 160 bin kilometrekarelik arazinin kısık olabileceğini hesap pusulası ediyor. Bu kabaca Virginia, Maryland ve Connecticut eyaletlerinin toplamı kadar bir alana mukabele etmektedir.”

Share: