Açacak isticar şirketlerinin genel ağ sitesini kopyalayan suç örgütüyle ilişik savca hazırlandı

Balıkesir merkezli 20 ilde kurumsal açacak isticar şirketlerinin genel ağ sitelerini kopyalayarak ayyarlık yaptıkları iddia edilen cürüm örgütünün tutumlu ve üyeleri herhangi bir biri için 7 bin 700 yıla kadar mahpushane istemiyle yargılanacak.

Balıkesir Cumhuriyet Başsavcılığı Terör ve Örgüt Suçlar Bürosunca, kurumsal kurgu kiralama şirketlerine ilgili internet sitelerini kopyalayarak şalter kiralama vaadiyle 504 kişiyi hep 1,5 milyon teklik dolandırdıkları öne sürülen 64’ü tutuklu 85 çirkin üzerine hesaplı soruşturma tamamlandı.

3. Kilolu Ukubet Mahkemesince akseptans edilen iddianamede, şüphelilerin İstanbul’un ayrımlı semtlerinde kiraladıkları ofiste kurumsal miftah kiralama şirketlerinin web sitelerini düzme kendisine tasarlayıp ayyarlık eylemleri gerçekleştirdikleri, yakalanmayı ve deşifre olmayı engel olmak üzere türlü tedbirler aldıkları kaydedildi.

İddianamede, şüphelilerin dolandırıcılık yazmak için ofiste kullandıkları ecnebi uyruklu kişiler hesabına alınan hatları idarehane dışına çıkarmadıkları ve özlük aralarındaki görüşmeleri bile Whatsapp üzerinden sağladıkları belirtildi.

Yanlışlık örgütü elebaşı “Korkmaz” kod ünlü O.Y’nin çağrı merkezindekilere (call center) mahremiyet içre çalışmaları üzerine emirler verdiği ve ofiste kullanılan bilgisayarları engin kumanda ile kontrol ettiği bildirilen iddianamede, şu ifadelere yer verildi:

“Ofiste geçer kurumsal açkı isticar şirketlerine ilgilendiren sahte web sitelerini O.Y’nin tasarladığı, yapmacıklı web sitelerine şüphelilerden M.G’nin reklam vererek arama motorlarına peş sıralara taşınmasını sağladığı, dil isticar etmek üzere arayan müştekilerle ofiste call center namına çalışan ‘İrem’ kod isimli A.C, ‘Yusuf’ harf isimli U.Ç, ‘Murat’ kod isimli M.Ö, ‘Bora’ kod isimli B.Ö. ve ‘Kübra’ kod isimli G.K’nin görüştüğü, şüphelilerin müştekilerden ehliyetlerinin civar ve dip yüzünün fotoğrafı ile aracın gönderileceği konum bilgisini Whatsapp üzerinden istedikten sonraları müştekinin inandırılarak şüphelilerin verdikleri adisyon numaralarına dünyalık yatırmalarını sağladıkları belirlenmiştir.”

ATM’den mülk çekerken kapela ve maskeyle yüzlerini gizlemişler

İddianamede, örgütün İstanbul Fatih bölgesi sahacılarından “Yürekli” harf ünlü S.B. ile Antalya Manavgat, Serik, Acı bölgesi sahacılarından “Minik” kod isimli E.T’nin şapkalı, maskelenmiş ve kapüşonlu şekilde ATM’ye geldikleri ve yüzlerini gizleyerek servet çektikleri aktarıldı.

Banka hesaplarını kullandıran kişilerin, S.B. ve E.T’nin talebi konusunda kendi adlarına GSM hattı çıkartıp bankalardan aldıkları hesaplara tanımladıkları belirtilen iddianamede, adisyon kartları ve GSM hatları ile etkin bankacılık kod bilgilerini kentler arası çalışan otobüslerle İstanbul ve Antalya iline gönderdikleri bilgisi verildi.

Hesap bilgileri ile GSM hatlarını ve aktif bankacılık şifrelerini İstanbul ve Antalya otogarlarında doğrulama alan S.B. ile E.T’nin bunları teşekkül faaliyeti kapsamında dolandırıcılık eyleminde kullanmaya başladıklarının dahi belirtildiği iddianamede, şunlar kaydedildi:

“Şüphelilerin ‘Korkmaz’ harf O.Y’nin öncülüğünde bire bir araya gelerek hareket bölümü halinde akım ettikleri, O.Y. vasıtasıyla sunulan egemenlik ve talimatların call center namına ofiste müteharrik şüphelilerin yasal yahut gayrimeşru bir arzu olup olmadığına bakılmaksızın itiraz edilmeyerek kabul edildiği, şüphelilerin fenomen öncesinden gerçekleştirme ettikleri ecnebi uyruklu hatlar ve kiraladıkları yazıhane üzerinden programlı ve tedbirli akım ederek ayyarlık eylemlerini gerçekleştirdikleri, kişi içlerinde aynı yapılanmaya giderek örgütlü şekilde akım ettikleri, bu şekilde 21’i örgüt yöneticisi ve üyesi kalkışmak üzere 85 şüphelinin Türkiye’nin çeşitli illerindeki müştekileri cali web siteleri üzerinden kurgu isticar vaadiyle dolandırarak nahak yere yarar buyurmak için aynı araya gelip örgütlü şekilde akım ettikleri belirleme edildi.”

İddianamede, “Yanlışlık çalışmak için teşkilat ihdas, düzen, örgüte unsur olma” ve “Bilişim sistemlerini bağışlamak aracılığıyla ayyarlık” suçlarından suç örgütü yöneticisi ve üyesi 21 berbat hakkında 1520 yıldan 7 bin 700 yıla kadar, diğer şüpheliler amacıyla üstelik ayrımlı sürelerde mapushane cezası istendi.

Davanın görülmesine ilerleyen günlerde başlanacak.

Balıkesir Cumhuriyet Altını Başsavcılığınca, kurumsal açar kiralama şirketlerine ilişik internet sitelerini kopyalayarak vatandaşlardan açkı kiralama vaadi ile çıkar realizasyon ettiği belirlenen suç örgütü ile suç örgütü üyelerine banka hesaplarını kullandıran, hesaplara yatan müştekilerin gönderdiği paraları çekici, hep 85 dalavereli üzerine teftiş kararı verilip Balıkesir Cumhuriyet Altını Başsavcılığının talimatı üstüne polis ekiplerince 7 April ve 25 Mayıs’ta Balıkesir, Ankara, Antalya, Münevver, Batman, Bursa, Denizli, Eskişehir, İstanbul, İzmir, Kahramanmaraş, Kocaeli, Kütahya, Mersin, Muğla, Kalabalık, Şanlıurfa, Tekirdağ, Yardımcı ve Van’de gerçekleştirilen senkronik operasyonlarda gözaltına alınan 85 şüpheliden 64’ü tutuklanmıştı.

Share: