Adana’da içtimai hane umudu! Vatandaş 6 bin 356 kat için teferruatlı kuyruklar oluşturdu

Cumhur Reisi Recep Kınama Erdoğan, Cumhuriyet Altını tarihinin sunu balaban içtimai hane projesinin detaylarını geçtiğimiz günlerde kamuoyuyla paylaştı. Yetersiz gelirli aileler için TOKİ, tek seferde 250 bin göz inşa edecek.

BAŞVURU SAYISI 1 MİLYONA YAKLAŞTI

Sektör temsilcileri, inşa edilecek olan konutların inşaat sektörüne elbet aynı kalın oluşturacağına dayalı değerlendirmede bulunurken, vatandaşlar ise bu projeden periferi heyecanlandıklarını söyledi. 81 ilde vatandaşların ağır rabıta gösterdiği projede şimdiye kadar 900 binden fazla müracaat yapıldı. Başvurular 31 Ekim’e büyüklüğünde sürecek.

UZUN KUYRUKLAR OLUŞTU

Başvurular zımnında bir nice ilde bankalarda ATM’lerde etraflı kuyruklar oluştu. Başvuru için gelenler ise bu projeyle eş sahibi olabilecekleri için heyecanlı olduklarını ifade ettiler. Cumhuriyet Altını tarihinin genişlik şişman toplumsal ev projesi namına tanıtılan düzentileme, Adanalıları bile heyecanlandırdı.

6 BİNDEN ÇOK KONUT YAPILACAK

6.356 toplumsal konutun düz yazı edileceği Adana’da kalıp Seyhan-Yüreğir ve Çukurova ilçelerine 4 bin 100, Sarıçam’a 800, Yumurtalık’a 300, İmamoğlu ve Kozan’a 500’er, Tufanbeyli’ye ise 156 konut yapılacak. Adana’nın proje kapsamında, Türkiye genelinde ilk 7’birlikte olduğunu kaydeden Şark Akdeniz İnşaat Yüklenici Birlikleri Federasyonu (DAİMFED) Başkanı Mustafa Karslıoğlu, “Bilcümle dünyada toplumsal teavün, sosyal konut camit durumdayken, Cumhurbaşkanı’mızın açıklaması, yüreğimize su serpti. Kasaba illerimizde Kahramanmaraş’ta 2 bin 600, Mersin’dahi 3 bin 300, Osmaniye’birlikte 1600, Hatay’dahi ise 4 bin 500 içtimai hane yapılacak. Adana’mız, yer illerimize kıyasla yöre planda uğramış” diyerek konuştu.

“HEYECANLA BEKLİYORUZ”

Proje sayesinde daha başlangıçta tapusu olmayanların familya sahibi olabileceğini aktaran Karslıoğlu, rakiplik ortamı bile gelişeceği amacıyla gayrimenkul sektöründeki fiyatların dun çekilebileceğini söyledi. Banka önünde çatlak muntazır Hanım Caymaz (65) ise elan ilk haddinden fazla kere TOKİ’ye müracaat yaptığını fakat kura çekimlerinde namına ofis çıkmadığını belirterek, “Heyecanla bekliyoruz” dedi.

Şeyma Yeşil (20) da proje kapsamında konutların yüzdelik 20’sinin gençlere ayrılmasından bahtiyar olduğunu söyledi.Share: