AFAD, kurduğu çadırlarla Pakistanlı selzedelere saye oldu

Kıran ve Evgin Ebat Yönetimi Başkanlığı (AFAD), baskın felaketi cihetiyle pres günler nâkil Pakistan’de kurduğu çadırlarla afetten etkilenen ve sıcak alarga muzdarip halka röfle oldu.

Sel felaketinin yaşandığı Pakistan’üstelik evvel andan bu yana sahada canlı görkem alan AFAD, ülkenin muhtelif şehirlerinde yardım çalışmalarını sürdürüyor.

Sindh eyaletine sınırlı Sehvan şehrinde keçe kuran AFAD, yunak alarga muzdarip selzedelere röfle oldu.

AA ekibi, başkent İslamabad’a 1180 kilometre uzaklıktaki Sehvan şehrinin Lalüebkem Bent bölgesinde AFAD’ın deri kurulum çalışmalarını yerinde inceledi, kamp sakinleriyle görüştü.

Çöl sıcağı etkisi

Karaçi’den 5 saat süren yolculuğun arkası sıra ulaşılan, AFAD’ın say yaptığı Sehvan şehrindeki kamp alanı, kum ve ısıdam havanın etkisiyle adeta bir çölü andırıyor.

Bölgede irili ufaklı yüzlerce çadır bulunuyor.

Kamp alanında biraz yürüyünce, ellerinde yelpazelerle serinlemeye çalışanlar, kumlarda oynayan torunlar ve başlarının üzerindeki kaplarla çadırlarına akarsu taşıyan kadınlar göze çarpıyor.

Sıcak havadan bitkin düşen yaşlılar ve ehliyetli beslenemediği anlaşılan bebekler üstelik dikkati çekiyor.

10 günce bebek

Bölgedeki bir çadırda küsurat 12-13 birey siktirici aynı alanda yaşamaya çalışıyor. Bu kişiler ortada 10 günce tıpkısı bebek ve annesi üstelik bulunuyor.

Yeni doğum eden ana Zübeyde İsmail, Savera ismini verdiği 10 günlük bebeğini spektrum ile serinletmeye çalışıyor.

AFAD’dan eskimemiş doğan bebeğin ailesine keçe

AA ekibinin ailenin durumunu AFAD yetkililerine iletmesi sonrası AFAD, söz konusu aileye oba yardımında bulundu.

Bölgedeki Pakistanlı yetkililer ve gerekseme sahibi ocak, AFAD’ın keçe desteği sebebiyle memnuniyetini anlatım ederken, bebeğin babası Ulvi İsmail, Türkiye’ye ve AFAD yetkililerine teşekkür etti.

Hemen herhangi bir şeye gerekseme duyuluyor

Binlerce kişinin yaşadığı kampta, dinlenme kampı sakinlerinin birlikte dediği gibi hemen herhangi bir şeye ihtiyaç duyuluyor.

Gıda, temiz su, tuvalet ve cağ, keyif tesisi ve hayatiyet bunların başında geliyor.

Kampta hayat dolu Hüsna bile aşındırmak problemine belen ederek, akman akarsu üzere 2 kilometre kat katettiklerini anlatım etti.

Kamp sakinlerinden Maşuk Yüce ise 15-20 gündür kampta yaşadıklarını, bala ve yaşlılarda muhtelif hastalıkların kelle gösterdiğini aktardı.

“Intikal döneminin atlatılması” vurgusu

Kahramanmaraş İl AFAD Müdürü Arslan Mehmet Coşkun, ülkenin türlü bölgelerinde operasyon yürüttüklerine belen ederek, Pakistan’daki yeğin felaketinin önceki gününden bu yana gerekseme sahiplerine bindi olmaya çalıştıklarını söyledi.

Ateşli, halkın selden ağır sıklet şekilde etkilendiğine belen ederek, “Otağ ve azık yardımı ile bu intikal döneminin atlatılması üzere Pakistanlı kardeşlerimizin birlikte olmaya bitmeme ediyoruz.” diye niteleyerek konuştu.

Türkiye ve Türk halkına teşekkürname

Kamptan sorumlu Pakistan Hava Kuvvetlerinden Yarbay Vakkas Zahid, kampta 600’ün üzerinde keçe olduğunu belirterek, insanların ihtiyaçlarını karşılamaya çalıştıklarını ve su düzeyi düştüğünde halkın ayrımlı yerlere götürüleceğini ifade etti.

AFAD’ın kendilerine keçe, gıda ve zaruri müzaheret malzemelerini sağladığına belen fail Vakkas, “Bu ağırlık zamanda Türkiye bizi boydak bırakmadı. Türkiye’ye ve Türk halkına çokça müteşekkiriz.” dedi.Share: