AFAD’dan Van Gölü’nde dalış tatbikatı

Kıran ve Acil Nitelik Yönetimi Başkanlığı marifetiyle “Suda Kontrol Istirdat Tematik Kamp Programı” çerçevesinde Van Gölü’nde dalış manevra yapıldı.

Van’ın Gevaş ilçesindeki Kızılay Kampı’nda 14 Ağustos’a kadar bitmeme edecek programa 18 ilden 51 balık adam katıldı. Program çerçevesinde botlarla Van Gölü’ndeki Akdamar Adası kıyılarına revan dalgıçlar, burada akarsu altı ve su üstü arama kurtarma tatbikatı gerçekleştirdi. Tatbikatta, senaryo gereği aynı botun battığı ihbarını alan ekipler, burada boğulanlara ulaşmaya çalıştı. Yeniden senaryo gereği benzeri dirilik yanık kurtarılırken, 3 kişinin de cansız bedenine ulaşıldı.

Konuya ait mütekellim AFAD Van İl Müdürü Şanlı İhsan Körpeş, programın Van’da düzenlemesinin nedeninin erdemli yükselti olduğunu belirtti. Talih genelinde özelikle yaz aylarında gark vakaların yaşandığını anlatım fail İl Müdürü Körpeş, “Zımnında bizler de balık adam ekiplerimizle hem bölgemizde hem da diğer memleket müdürlükleri bölgelerinde akarsu şeş ekipleriyle birlikte bu faaliyetleri yürütüyoruz. Sıfır rakımdaki dalışta yükseklik dalışları farklılıklar bildirme ediyor. O yüzden irtifa akarsuları ve göllerinde plonjon tecrübesini dahi ilimizde düzenlediğimiz bu kamp aracılığıyla arkadaşlarımız hem bilgilerini güncelliyorlar hem bile bu konuda tecrübe ediniyorlar” dedi.

“AFAD çıktı temas yerde”

AFAD Bingöl İl Müdürü Asillik Oruk ise AFAD’ın hemen deprem sonrası enkaza engelleme etmediğini, her türlü olayda fariza aldıklarını belirterek, “Ekiplerimiz sahada çalışırken bazı bazı kopukluklar olabiliyor. Ancak bu tuhaf eğitim bilimi kamplarıyla kimesne kimsenin alanına girmeden var gücüyle sunu bereketli şekilde çalışması için bu eğitim bilimi programları düzenlenmektedir. Her sene mütenevvi bölgelerde yapılır. Van olmasındaki yer iri faktör, ülkemiz sadece bahir ülkesi değil, çokça nazik gölleri olan ve akarsuları olan bir saha. Van potansiyeli olan benzeri iklim ve bu yüzden yeğleme edildi” şeklinde konuştu. – VANShare: