Afiyet-Sen Ilkgüz Kocaoğlan Sağlıkta Çabukluk Raporunu Yayınladı: “Güç Vakalarına Sebebiyet Veren 25 Saldırganın 14’ü Hakkında Temas İşlem Yapılmadı”

Keyif-Sen, ilkgüz ayına ilişik sağlıkta ivinti raporunu yayınladı. Keyif-Sen Genel Başkanı Verimli Durmuş, “Şiddet vakalarına sebebiyet veren 25 saldırganın 14’ü için her muamelat yapılmadı. Gözaltına alınan 4 saldırgan serbest bırakıldı. Aynı saldırgan karşı sormaca başlatılırken 5 saldırgan ise tutuklandı” açıklamasını yaptı.

Afiyet-Sen, ilkgüz ayına ilişik sağlıkta hüküm raporunu yayınladı. Sağlık-Sen Genel Başkanı Cömert Durmuş, konuya ilişik yaptığı kayıtlı açıklamada şunları kaydetti:

“HEYBET İTİBARİYLE DÜŞÜK KALAN, FAKAT SONUÇLARI İTİBARİYLE TAHRİBATI ERDEMLI OLAN SAĞLIKTA ŞİDDET, ARTIK SONUÇ BULMALIDIR”

” Türkiye’nin kronikleşen sorunlarından biri haline mevrut sağlıkta hız, maalesef sağlık çalışanlarını gözdağı etmeyi sürdürüyor. Kayran, ahit ve kurban ayrımı yapmayan saldırganlar, afiyet çalışanları üzerinde tırsmak ve endişe yaratmaya devam ediyor.

Temmuz ayında hekim Ekrem Karakaya’nın tıpkı sayrı yakını eliyle öldürülmesinin acısını hala tüvana afiyet camiası, geçtiğimiz kamer Esenyurt Necmi Kadıoğlu Celal Hastanesi’nde memur güvenlik görevlisi Çakır Okudan’ın tutkun yakınları marifetiyle caniyane katledilmesinin şokunu ise atlatamadı.

Her sabık dönme acımız derinleşiyor, kabuk bağlayan yaralarımız baştan kanıyor.  Izzet itibariyle bağan artan, ancak sonuçları itibariyle tahribatı efdal olan sağlıkta sürat, bundan sonra sonuç bulmalıdır.

Momentum nedeniyle cesaret duygusunu ara sıra kaybetmeye başlayan esenlik çalışanları, hayatlarından endişe duyarak felah dağıtmaya çalışmaktadır. Benzeri zamanda sayrı yakınlarının saldırgan tutumu, sağlık çalışanları arasında korkuya illet olmaktadır. Bu buut, sağlık çalışanları ortada istifaların artmasının da arz yetişkin nedenleri arasında gösterilmektedir.

“SAĞLIKTA ŞİDDET CİDDİ BİR EL SAĞLIĞI SORUNUNU NAMINA KARŞIMIZA ÇIKMAKTADIR”

Tamam bunlar göz önüne alındığında sağlıkta çaba, bunaltıcı bire bir el sağlığı sorununu olarak karşımıza çıkmaktadır. Ağır Sıklet iş yükü ve istihdam yetersizliği altında ezilen esenlik çalışanlarına müteveccih empati kurulmalı, sürat sonrası yaşanan kaotik ortamın sağlık hizmetini sekteye uğrattığı ve telafisi imkansız sonuçlar doğurabileceği unutulmamalıdır.

Seçme kurum ve toplumun beher ferdi, bu ciddi tablodan kendine hisse çıkarmalıdır. Sağlıkta süratli mücadeleye ortak topluluk çıkılmalıdır.

X-ray cihazlarının hastanelere yerleştirilmesi muhteşem tıpkı girişim. Cebe, bıçak ve bir yaralayıcı cisimlerle hastaneye girişlere son bulmalıdır. Tedbirlerin ve güvenlik görevlilerinin yetkilerinin artırılması elzemdir.

“SALDIRGANLAR GENELLIKLE MAATTEESSÜF HASTA YAKINI OLMAKTADIR”

Mavera yandan Sağlıkta Şiddet Yasası’nın getirdiği cezai müeyyidelerin kararlılıkla uygulanması üstelik sağlıkta süratli mücadeleye şişman ivme kazandıracaktır. Afiyet çalışanlarına şiddeti önlemeye müteveccih ‘müstacel eylem planı’nın hayata geçirilmesi gerektiğini bir defa elan dile getiriyoruz. Parçalanmamış gelgel ve kuruluşların hareket birliğiyle sağlıkta çabukluk karşı tıpkı farkındalık kampanyası başlatılmalıdır.

Saldırganlar, çoğunlukla maatteessüf rahatsız yakını olmaktadır. Bu genişlik, sağlıkta sürat üstüne artık bildik arz anne gerçektir. Ayrıca, marazlı etüt alanları ile sayrı yakınlarının bekleme alanları ayrı tutulmalı, bir zamanda pestil yakınlarının hastaları için bilgiye akla yatkın ve gösterişsiz ulaşmasının kanalları açılmalıdır.

“ŞİDDET VAKALARINA SEBEBİYET VEREN 25 SALDIRGANIN 14’Ü HAKKINDA HERHANGİ BİR İŞLEM YAPILMADI”

Parçalanmamış bu değerlendirmeler ışığında, ilkgüz ayında gerçekleştirilen çabukluk olaylarına baktığımızda, 25 saldırganın hastalık olduğu 16 çabukluk vakasında 24 esenlik çalışanının kıygın olduğunu görüyoruz. Çok üzgünüz kim bir düzenlilik görevlisi ise hayatını kaybetti.

Ay süresince yaşanan 16 şiddet olayının 12’sine hasta ve sökel yakınları neden olurken 2’sine kendini bilmez kişiler, 2’sine ise idareciler sebebiyet verdi. Ilkgüz ayında yaşanan yol vakalarının 10’u hem aday hem fiili, 5’i sözlü, 1’i ise mobbing olarak vuku buldu.

Şiddet olaylarının 11’i hastanelerde, 1’i sahada, 1’i eş sağlık merkezinde yaşanırken, 1 görüngü sosyal medya, 2 görüngü ise SABİM üzerinden gerçekleşti. Ay süresince yaşanan 16 ivinti olayında 11 hekim, 7 düzenlilik görevlisi, 2 hemşire, 2 ivedi tıp teknisyeni, 2 farklı esenlik çalışanı kıygın oldu. Maatteessüf tıpkısı güvenlik görevlisi ise hayatını kaybetti.

Takat vakalarına sebebiyet veren 25 saldırganın 14’ü karşı seçme muamelat yapılmadı. Gözaltına alınan 4 saldırgan azade bırakıldı. Tıpkısı saldırgan için soruşturma başlatılırken 5 saldırgan ise tutuklandı. Tıpkısı agresif, çalıştığı kurumdaki görevinden uzaklaştırıldı.

“ADLİ MERCİLERİN VERDİĞİ KARARLARIN SAĞLIKTA ŞİDDETİ CAYDIRICI ETKİSİ OLMASI GEREKTİĞİNE İNANIYORUZ”

Adli mercilerin verdiği kararların sağlıkta şiddeti caydırıcı etkisi olması gerektiğine inanıyoruz. Ilkgüz ayında karara bağlanan 2 davanın tekmil Türkiye’ye örnek oluşum etmesini ümit ediyoruz.

Tekirdağ Kent Hastanesi’nde memur benzeri doktora akım fail eş, 10 bin 600 TL adli mülk cezasına çarptırıldı. Özge davada ise Cerrahpaşa Tıp Fakültesi’ndeki tedavisi sırasında eşinin canını acıttığı gerekçesiyle doktora hücumcu sanık 9 kamer 10 bölüm mapushane cezasına çarptırıldı.

Mavera yandan sosyal iletişim araçları mecrasında ayrımsız doktorla yaşadığı hakaretlerle yoğun diyalogla gündem olan Fatih Altaylı’nın doktora verdiği küfürlü cevaplar tepkilere illet oldu. Küfürlerin yanı sıra doktor takipçisine ‘cahil, ezik’ kabilinden ifadeler kullanan Altaylı, henüz sonra bahis konusu paylaşımını sildi.

“ŞİDDETİN YERİNE KARŞILIKLI DİYALOĞUN HAKİM OLDUĞU BİR CEMIYET DÖNÜŞÜMÜ İÇİN HERKESE SORUMLULUKLAR DÜŞMEKTEDİR”

Mukaddes ayrımsız mesleği icra eden afiyet çalışanları bu kabil söylemleri hak etmemektedir. Politikacı, artist, yazar, sporcu kabil topluma alengir dublör olan kimseler, afiyet çalışanlarını meram haline getiren söylemlerden kaçınmalıdır. Tersine, şiddeti ortadan kaldıracak söylemlerle hızlı mücadeleye bindi olmalıdır.

Afiyet-Sen yerine, istiyoruz kim sağlıkta sürat çıktı yaşanmasın. Toplumun beher ferdi çabuk mücadelemize yardım sunsun. Şiddetin yerine paçarız diyalogun bilge olduğu tıpkısı sosyete dönüşümü üzere herkese sorumluluklar düşmektedir. Tığ, bu bilinçle sağlıkta çabuk mücadelemize devam ediyoruz.”

Share: