AFSÜ Rektörü Prof. Dr. Aydınlık, ricat eden doktorla ilişkin açıklama yaptı

Afyonkarahisar Keyif Bilimleri Üniversitesi (AFSÜ) Rektörü Prof. Dr. Nurullah Münevver, çekilme eden hekimle ilişik açıklamada bulundu.

Aydın, AFSÜ’nün kafesinde düzenlediği toplantıda, hastanenin kan bilimi bölümü doktorunun bire bir hastalanmış yahut yakınının randevu alamadığı gerekçesiyle resmi makamlara yazdığı şikayet dilekçesinde hız ve yıldırma muhtevalı ifadeler kullandığı gerekçesiyle çekilme ettiğini söyledi.

Randevu alamayan kişinin hastane kayıtlarında olmadığını nâkil Münevver, şöyle konuştu:

“Yazılan ifadedeler çokça kılıklı değil. Bunu üstelik resmi kanallar aracılıyla mukayyet namına yapıyor. Bu kaydı alan kurumlarda bize, ‘Böyle benzeri gözdağı var.’ diye bilim verdi. Bunu gören hekim arkadaşımızın da morali bozuldu, canı sıkıldı. Bu sırada tığ bile tedbir alınması açısından emniyete ve savcılığa suç duyurusunda bulunduk. Üniversitemizin güvenlik hizmetlerine bile hekimimizin ve polikliniğin güvenliğine alın titiz olunması talimatlarını verdik. Fakat hekim arkadaşımız, geceleri uyuyamadığı ve kendini işine veremediği gerekçesiyle çekilme dilekçesi verdi.”diye konuştu.

İstifa kararı alarak üniversiteden ayrılan hekimle yüz yüze müzakere yaptığını fakat inandırma edemediklerini anlatan Okumuş, sürecin devamında ise toplumsal medyada hekim üzerine darülfünun yönetiminin mobbing uygulayarak ve gözdağı ederek Afyonkarahisar’dan kaçırttığı yönünde paylaşımlar oluşmaya başladığını anımsattı.

Bu paylaşımlar sonucunda duyum yapılmaya başladığını gördüklerine dikkat çekici Ziyalı, “Bir milletvekilimiz dahi doktor arkadaşımızın üniversiteden ayrılmasına müteveccih resmi kurumlardan vukuf istemiş. Neymiş bu hekim arkadaşımızın ayrılmasının nedeni bizmişiz gibi aynı alacak oluştu. Amma bu algının dahi ulusal çaplı bire bir habere dönüştüğünü da gördük. Bunun üstüne kamuoyuna karşı bire bir basın açıklaması etme gerekliliği duyduk.” ifadesini kullandı.

Kültürlü, kamuoyu açıklamasını üstelik toplumsal medyada makul ve yalabık sıfır yorumların ayrımlı kurumları birlikte hedef alması nedeniyle evvel kaldırıldığını kaydetti.

Basın toplantısına AFSÜ Rektör Yardımcıları Prof. Dr. Fıkdan Aslan, Prof. Dr. Beklenti Dündar, hastane yöneticileri, Afyon Gazeteciler Cemiyeti (AGC) Başkanı Sezer Küçükkurt ve gazeteciler katıldı.

Share: