Ahi Evran’ın türbesini görüşme edenler Cömertlik prensiplerini öğreniyor

Yurt genelinde 12-18 Eylül tarihlerinde düzenlenecek 35. Ahilik Haftası kutlamalarına gelişmemiş müddet kala Cömert Evran Veli’nin türbesinde ziyaretçi yoğunluğu yaşanıyor.

Elverişsiz dışından ve Ankara ilkin atılmak için değişik illerden Kırşehir’e gelenler, Cömert Evran Külliyesi’ndeki türbeyi ziyaret ederek dua ediyor.

Vatandaşlar, türbeyi gezerek Ahilik prensiplerini öğrenme fırsatı buluyor.

Kültür ve Turizm İl Müdürlüğü görevlileriyle Kardeş Evran Camii mortocu ve müezzinleri, türbeyi ziyarete gelenlere Ahiliğin engin ve evrensel prensipleriyle ilgilendiren vukuf veriyor.

Ahilik ve Esnaf Kültürünü Araştırma Merkezi ve Turizm Derneği Başkanı Fatih Mahmutoğlu, AA muhabirine, Cömert Evran Ege Türbesi’nin önceki yıllarda yapılan çalışmalarla UNESCO Arızi Kültürel Miras Listesi’ne alındığını anımsatarak, esas listeye alınması için çalışmaların bitmeme ettiğini söyledi.

Cömert Evran Iye’nin türbesine okkalı bağlam

Özellikle yaz aylarında Cömert Külliyesi ve Kardeş Evran Iye Türbesi’ne alçak rabıt olduğunu tamlayan Mahmutoğlu, “Cömertlik Haftası kutlamaları öncesinde gurbetçilerimiz ve ayrımlı illerden gelenler Kardeş Evran Iye’nin türbesine sakil bağlam göstermekte. Haftamızın kasırga ile kutlanacağına inanıyorum.” dedi.

Son yıllarda Ahiliğin tanıtımının artması yardımıyla ensiz dışından kafileler halinde ziyaretçilerin geldiğini anlatan Mahmutoğlu, “Mahdut içinden da birçok ziyaretçi buraya gelerek dualarını edip Cömertlik prensiplerini öğrenme üzerine tetkikat yapıyor.” diye niteleyerek konuştu.

Mahmutoğlu, Ahilik prensiplerinin bugüne dahi mum tuttuğuna işaret ederek, “Ahiliğin bildirme oylumlu ilkelerinden birisi ‘Hak ile çalışıp bize gelen bizdendir, us ve ahlak ile çalışıp bizi güzeşte bizdendir’ öğretisidir. Türkiye’mizin ve dünyamızın daha güzel olması amacıyla Ahiliğin bu iyicene öğretilerini gelecek nesillere aktarmamız lazım.” değerlendirmesinde bulundu.

“Cömertlik denince aklıma ahlak, marifet, çalışma ve karın geliyor”

Osmaniye’den Ankara’ya yolculuk ederken arkadaşıyla Ahi Evran Iye Türbesi’ni ülfet eden sarıklı Rabia Aker da burada okuduğu yazılardan haddinden fazla etkilendiğini dile getirerek, “Okuduğumuz yazılarda onun bir nice görevi olduğunu gördük. Bunun birlikte 93 yaşında hala kılıç sallaması de beni çokça etkiledi. İyi ki gelmişiz, görmüşüz, çok gani oldu.” ifadesini kullandı.

Ankara’birlikte öğrenci olan Kahraman Iyi ise Cömert Evran Ege’nin türbesinde yakarış okuduğunu anlatarak, “Ahiliği öğrenmeye çalışıyoruz. Cömertlik denince aklıma ahlak, bilim, mesai ve akıl geliyor. Bu dört esas konuda ben de hayatıma taraf vermeye çalışıyorum.” şeklinde konuştu.Share: