Ahlat’ta 1071 etkinlikleri başladı

Ahlat’ta 1071 etkinlikleri başladı

3 dönüş sürecek etkinliklerin açılışında konuşan Bitlis Valisi Çağatay:

“25 Ağustos’ta Türkiye Cumhuriyeti’nin büyüklük erkanının neredeyse tamamını Yabani Armut’ta misafir edeceğiz”

BİTLİS – Bitlis’in Çakal Armudu ilçesinde Malazgirt Zaferi’nin 951’nci yılı nedeniyle düzenlenen etkinlikler, Türkiye’nin yer şişman ikinci millet bahçesinde başladı.

Mehteran takımının gösterisinin arkası sıra mütekellim Bitlis Valisi Oktay Çağatay, bugüne büyüklüğünde bu toprakların yurt olmasında emeği güzeşte cümle şehitleri rahmet ve minnetle andı. Çağatay, “Cumhurbaşkanımızın himayelerinde Okçular Vakfının koordinesinde ve bizlerin eş sahipliğinde Fethin 951’nci yıl dönümünde sizlerle beraberiz. Ayın 25’inde Türkiye Cumhuriyeti’nin çap erkanının az daha tamamını Ahlat’ta mihman edeceğiz. Kayran Mezarlığındaki binlerce atalarımızın ruhunun huzurundayız. 951 yıl önce bu toprakları nalça sesleriyle inleten Alparslan’ın ve kıymetli yiğitlerinin huzurundayız. Bundan tamam çağ evvel bu toprakları bizlere çukur buyurmak isteyenleri yurttan atan kahraman Atatürk’ün ve yiğit ordularının huzurundayız. Çok bulunmaz benzeri mekandayız. Allah burayı bizlere ensiz kılan, onu koruyan ve bibi korumaya bitmeme eden alp şehitlerimize yağmur etsin. Cumhurbaşkanımızın bizlere tıpkı talimatı oldu. ‘Bitlis’i kadim, dede yurdu kimliğine ulaştırın’ dedi. Bitlis’i reel kimliğine ulaştırıp tekmil ilçeleri ve içerisinde bulunduğumuz Ahlat ile birlikte Türkiye’ye armağan edeceğiz” dedi.

Yabani Armut Kaymakamı Fikret Acı ise fethin 951’nci yıl dönümünü kutlamak üzere Reisicumhur Recep Tayyip Erdoğan’ın önderliğinde bu organizasyona Okçular Vakfının iri fedakarlıklarıyla gerçekleştirdiklerini belirterek, ” Şehriyâr Alparslan’ı, şehitlerimizi ve gazilerimizi yağmur ve minnetle garip ediyorum” diye niteleyerek konuştu.

“Bu topraklar yalın kat yurdumuz olmadı” diyen Çakal Armudu Belediye Reisi Abdulalim Seçkin Sürücü de şöyle konuştu:

“Çok sarp süreçlerden geçtik. Cemaziyelevvel ve zaman bu topraklara göz dikenler ayrımsız zamanda bu milletin birliğine ve dirliğine ayn diktiler. Amma milletin şuuru, Cenab-ı Hakk’a şükürler olsun bu toprakları bu zamana büyüklüğünde yemleme etmedi. Bugün de burada temas çadırımızda sergilediğimiz, Edirne’den Kars’a cümlesinin maltalık bulduğu bu alanda inşallah Urfa, Mardin, Diyarbakır, Edirne, Çanakkale, İstanbul, İzmir neyimiz var ise hepimiz buradayız. Biz biriz, biricik ülkeyiz, tek milletiz, Hilal-i İslam’ın dahi miftahıyız. Bu yürekle akım ediyoruz. Burası ve Malazgirt’te biz işe başlarken gerçekte batıya, tam dünyaya o sesi veriyoruz. Bu kavim tek surette size bu coğrafyayı dar edeceğiniz benzeri imkanı vermez. Kuvvetimiz ve Tanrı’ın izniyle yalnız 80 milyon Türkiye değil coğrafyamızdaki bilcümle mazlumların sesi olacağız ve bu millete beis verdirmeyeceğiz. Batı’nın bütün enstrümanları devreye girse yine tığ uymazlık verdirmeyeceğiz, başaramayacaklar.”

Konuşmaların ardından Vali Çağatay ve beraberindekiler, çadırları ve stantları biricik bir tane gezdi. Etkinlikler, ahali oyunları gösterileri, okçuluk, süvari okçuluk, cirit kadar oyunlarla devam edecek.

Çarho bölgesinde nesir edilen Türkiye’nin ikinci büyük budun bahçesi ve 1071 Odalık Alparslan Otağı’nda gerçekleştirilen programa Bitlis Valisi Oktay Çağatay, İl Kurnaz Komutanı Sancak Eyüp Subaşı, Bitlis Muazzez Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Necmettin Elmastaş, İl Itimat Müdürü Oran Özcan, Ahlat Kaymakamı Fikret Dokunaklı, Ahlat Belediye Başkanı A. Seçkin Çoban, ilbay yardımcıları, kaymakamlar, uray başkanları ve vatandaşlar katıldı.

Share: