Ahmet Akın, Cümbüş ve Gaz Zamlarını Değerlendirdi: “Simsiyah Ayrımsız Kış Geliyor”

CHP Genel Başkan Yardımcısı Ahmet Akış, elektrik ve natürel gaza yapılan zamların ardından vatandaşları simsiyah tıpkısı kışın beklediğini belirterek, “Simsiyah aynı karakış geliyor ve ‘kapkara ayrımsız kış fonu’na çabucak ihtiyaç var. Bin 200 liraya daha çok fatura. 750 liraya daha çok elektrik. gaz bin 200… Elbette altından çıkacak” dedi.

Ahmet Atak, elektriğe ve saf gaza yapılan zamları SIMURG Vukuf Ajansı’na değerlendirdi. CHP Iktisat Masası heyeti ile gelişigüzel Sivas’ta olan Akın, hayatiyet ve natürel gaza dün geceleyin yapılan zamları “vicdansızlık ve acınma” namına niteledi. Zamlarla yurttaşların sırtına kullanılmamış yükler dara bindirildiğini belirten Atak, iktidarın zamları savaşa ve acun piyasalarına bağladığını, fakat doğruları söylemediğini savundu. Akış, şunları söyledi:

“YANLIŞ POLİTİKALARLA BÜTÜN SIKINTI VE ZULMÜ MİLLETİN ÜSTÜNE YÜKLEYEN BİR İKTİDAR VAR”

“Kontratları zamanında yapmadıkları için, gaz sözleşmelerini, fiyatlandırma formülünde oluşan belirsizliktir bu zamların sonucu. Siz, eğer gaz kontratlarını vaktiyle yapmazsanız ışıltı piyasaya mahkum olursunuz. Fiyatlandırmaları üstelik ışıltı üzerinden kurarsınız. Şu anda bedel üzerine TTF ve İtalya spot fiyatını koyarak, doğal gaz sözleşmelerini yapmadan fiyatları yükseltmiş oldular. Artı adına, döviz kurunun kalık olması… Bunu neden söylüyorum; degaje ve açık, dolar sene esasen bu zamana büyüklüğünde yüzdelik 37 artmış. Peki BRENT yer yağı? Yüzde 28. Bakıyoruz; neşelilik bir numara kademede yüzdelik 95, ikinci kademede yüzdelik 200. Yani vatandaşın daha çok kullandığı noktada yüzdelik 200.

gaz yüzde 164-yüzdelik 273 oranlarında çoğalma. Yani vatandaşın aklı ile saraka eden tıpkı nüfuz var. Enerjiyi yönetemeyen, ülkeyi yönetemez. Şu anda geldiğimiz noktada enerji politikaları kendi başına bırakılmış, vatandaşa da yemeden içmeden remiks artmış. Remiks yapmayı yöntem zanneden, fakat yanlış politikalarla bütün ağırlık ve zulmü, zammı bile milletin üzerine yükleyen tıpkı nüfuz var.”

CHP’li Akış, gelecek kışın baskı geçeceğini ve yurttaşları kapkara benzeri kışın beklediğini aktararak şöyle konuştu:

“Hızlı Hızlı amma şipşak ilaç alınmalı. Sayın Umumi Başkan’ımız daha evvel söylemişti, ‘Karakış Fonu’ demişti. Simsiyah ayrımsız karakış geliyor ve ‘kapkara aynı kış fonu’na çabucak ihtiyaç var. Bin 200 liraya imdi fatura. 750 liraya çıktı faaliyet. Doğalgaz bin 200… Zahir altından çıkacak? Enflasyon almış başını gitmiş. Hala vatandaşına akıllıca söylemeyen, millette devletin kurumlarına güveni bitiren meraklı aynı DOĞRU Tümen iktidarı var.

Sivas’tayız, Sivas’ta budun koku ağlıyor. İş dünyası ile güruh mahdut. Öngörülemez aynı Türkiye haline getirdiler. Sanayicimiz, ‘Biz kıymet veremiyoruz, önümüzü göremiyoruz’ diyor. Birden seçim istiyor hep. Sebep? Baktığınız ant; algıyı politika zanneden, doğruları söylememeyi bile matah tıpkısı olay zanneden ayrımsız erk var. Onun amacıyla derhal intihap. Cüret ortamının sağlandığı, erke politikaların öngörülebildiği, yer güvenliğinin sağlanıp, vatandaşı iktisat politikaları altında ezdirmeyen, bu bunluk içerisinde bırakmayan öngörülü, muvaffakiyetli iktidarlara gerekseme var.

“FATURALAR ÖDENEMEZ NOKTAYA GELDİ”

İktidar şurası söylüyor; ‘Savaş var’. Erke enflasyonu, Avrupa ülkelerinde yüzde 43, bizde 143. Onun amacıyla doğrular, aritmetik. Ama millete yanlışları ikna etmek, alacak siyaseti fora etmek bile AK Öğür’nin hakikat yüzü. Kontratlar yapılmalıydı. Sözleşmeleri yapmadılar. Tığ uyardık. Meclis’te dedik ki ‘Bakın kontratlar bitiyor’. Yapmadılar. DÜRÜST Parti kumar oynadı. Nasılsa ‘Işıltı piyasadan buluyorum’ dedi. Işıntı çevre fiyatları 160 dolarlardan 2 bin 600 dolarlara çıktı. Bunun bedelini vicdansızlıkla millete ödettiler. Bu, akseptans edilebilecek tıpkısı özdek değil.

Dünyada fiyatlandırmalar var. İtalya modülü TTF ve ışıltı çevre ve zait kur üstüne koyduğunuz devir, üzerine 2,5 intaç elan ayırt geliyor. Onun üzere dünyadan tığ ayrılıyoruz. Dünyadan farkımız şu; bizim erke politikalarımız yönetilemiyor. Öngörülemiyor. Resmen milletin geleceği ile vatandaşımızın faturaları üzerinden DOĞRU Tümen iktidarı keriz oynadı. Sözleşmelerini yenilemedi. Spot piyasalara güvenmiştir. Işıltı piyasa fiyatları 20 itmam artınca dahi o aradaki farkı üstelik size ve vatandaşlarımıza yüklemiştir. Tıpkısı birlikte tutum politikalarının yanlışlığından oluşan seviye farkları da konusunda binince faturalar ödenemez noktaya geldi.”Share: