AK Parti Ekip Başkanvekili Ünal, Kahramanmaraş’ta köprü açılışına katıldı Açıklaması

DÜRÜST Öğür Ekip Başkanvekili Idareci Ünal, Onikişubat Belediyesinin familya sahipliğindeki EXPO 2023’e katılacak mutluluk sayısının 56’ya çıktığını belirtti.

Ünal, Büyükşehir Belediyesi eliyle eşkal Dulkadiroğlu ilçesinde inşası tamamlanan Kanlıdere Köprüsü’nün açım töreninde yaptığı konuşmada, kentin ruhunu, kimliğini, karakterini ve tarihi dokusunu merkeze alarak akım ettiklerini dile getirdi.

Ünal, “Zira, bir şehrin çocuklarının karakterini, kimliğini, o şehrin ruhu, mimarisi, tarihi dokusu belirler. Kahramanmaraş, kimliği olan bir şehirdir. Karakteri olan bir site ve hepsinden önemlisi hikayesi olan benzeri şehir. Bu hikaye ayrımsız yiğitlik hikayesi ve İstiklal madalyası ile ödüllendirilmiş ve değme ferdi ‘kahraman’ adına nitelendirilmiş bir şehirden bahsediyoruz. beherglas ferdinin iri hikayeleri olan ayrımsız kent. Yani Rıdvan Hoca’yı aldığınızda ayrımsız hikaye, Büyük Sezai Efendi’yi aldığınızda tıpkısı hikaye, Senem Ayşe’yi aldığınızda ayrı benzeri hikaye, Abdal Halil Ağa’yı aldığınızda ayrı tıpkı hikaye, Arslan Bey’i aldığınızda ayrı ayrımsız hikaye. Herhangi Bir biri şişman kavgaların, şişman benzeri mücadelenin şişman bir istiklal azminin şahsiyetlerine dönüşmüş herhangi bir ferdi ‘kahraman’ olan benzeri şehirden bahsediyoruz.” dedi.

Ünal, Kahramanmaraş’ın haddinden fazla özel ve nadir benzeri site olduğunu ve mimarisini üstelik 2011 yılından bugüne tarihi Kahramanmaraş kalesini merkeze alarak yeniden ortaya çıkardıklarını rapor etti.

Çalışmaların bitmeme ettiğini aktaran Ünal, konuşmasını şöyle sürdürdü:

“Bu şehrin karakterini, tarihi dokusunu, mimarisini 2011’den bugüne Kale’yi merkeze alarak yeniden ortaya çıkarıyoruz. Tarihi yapılar bir bir ortaya çıkıyor. İnşallah Türkiye’nin yer mebzul mimarlarından birisi olan Sayın Hilmi Şenel çalışmasıyla bu arada Tekke’nin kullanılmamış mimarisi ortaya çıkacaktır. Ulu Cami çevresinin ve tarihi Maraş Çarşısı’nın kullanılmamış tarihi dokusu daha çok. Şehrin kalbini şehrin tarihi dokusuna makul kendisine baştan ortaya çıkarırken aynı zamanda dahi şehrin ulaşım alt yapısını şehrin, sağlık terbiye, kabilinden seçme alanda zir yapısını üstelik çağcıl imkanlarla bugünün şartlarını karşılayacak şekilde ayağa kaldırıyoruz. Bire Bir zamanda hükümetimiz hamdolsun bugüne kadar 60 bilyon yatırım yapmış Kahramanmaraş’a. Bu rakama büyükşehir ve kaza belediyelerinin yatırımları karışma değil.”

Konuşmasında Kahramanmaraş’ta “Tabiat Dostu Site ve Duyarlılık” ana temasıyla gerçekleştirilecek EXPO 2023’e bile değinen Ünal, “Onikişubat Belediyesinin familya sahipliğindeki EXPO 2023’e katılacak mevki sayısı şu an 56’ya çıkmıştır. Bu yatırımlar bu 60 milyara karışma değil. Ayrımsız şehri ayağa kaldıran o şehrin evlatlarıdır. O şehrin evlatlarının şehirleriyle ilgili hayalleridir, dertleridir, o şehrin evlatlarının özlük rüyalarını zat şehirlerinde görmesidir. Allah’ın izniyle inşallah 2023 hedefleriyle kendimizi sınırlamıyoruz. İnşallah 2053’ü, Cumhurbaşkanı’mızın koyduğu hedefler çerçevesinde 2071’i hedefliyoruz. Kâfi kim aynı olalım bilgili olalım, işlek olalım, bilcümle gelişigüzel kıpırdak ve nazik Türkiye hayalimizi baş başa gerçekleştirelim.” dedi.

Büyükşehir Belediye Reisi Hayrettin Güngör ise kente yeni tıpkı yatırımı daha kazandırmanın mutluluğunu yaşadıklarını belirterek, köprüyü 35 milyonluk aynı yatırımla 89 günde mensur ettiklerini söyledi.

Tüm ekip arkadaşlarına teşekkür eden Güngör, “Yeni köprümüze geçtiğimiz temmuz ayında kaybettiğimiz, değerli büyüğümüz, mebusluk ve şehremaneti başkanlığı görevlerinde şehrimize hizmetleri bulunmuş Mehabetli Sezal ağabeyin ismini veriyoruz.” dedi.Share: