Akbasma ameliyatı üzere hastaneye gitti! Operasyon sonrası görme engelli olduğunu kanıt etti

Eşkâl Defne ilçesine ilişkin Turunçlu Mahallesi’nde tevakkuf eden Mualla Kirmit (72), 4 Nisan’dahi sağlıklı gözünde uzağı görememe şikayetiyle Hatay Eğitim Bilimi ve Araştırma Hastanesine başvurdu. Burada Kirmit’e akbasma ameliyatı olması gerektiği belirtildi. Ancak Antakya’daki Özel Yaşam Tıp Cerrahi Merkezi’nde iki posta akbasma ameliyatı olan Ali Kirmit sıhhatli gözünü kaybetti.

“AMELİYATTAN BILAHARE GÖZÜM GÖRMEZ OLDU”

Ameliyattan bilahare hastaneye taharri gayeli gittiklerini tamlayan Kirmit, “Benim gözümün iyileşmesi durumuyla ilgilendiren tek netice çıkmadı. 15 çevrim sonralari başka tıpkısı hastaneye ve ayrıksı bir doktora gittiğimizde bize söylenen gözümün rüyet yetisini kaybettiğiydi. Ayrımsız geçmiş ameliyatı fail doktorlar bana bir cerrahi müdahale elan yapmamız gerektiğini ifade ettiler. Bu doktorlardan bire bir tanesi gözümün bu ikinci operasyondan sonradan yüzdelik 95 göreceğinin umudunu bana verdi. Bana sunulan yüzdelik 95 oranından bu cerrahi müdahale sonrasında sıfırla çıktık. Biz bu arada birçok sayrılarevi ve doktora gittik ancak tıpkısı bulgu alamadık. Gittiğimiz kamu doktorlar ‘bu göz bundan sonra kör’ dedi ve bizi köylü gönderdi. Elan geçmiş gözüm görüyordu, ameliyattan bilahare gözüm kör oldu” dedi.

“YAPILAN FAALIYETLER BAŞARISIZ GEÇTİ”

Özcan Kirmit de, babasının operasyondan bilahare hiçbir şekilde göremediğini ifade etti. Şifahane sürecini anlatan Özcan Kirmit, “Babamı 4 April 2022 tarihinde Hatay Mehabet Hastanesine ayn polikliniğine muayeneye götürdüm. Babamın katarakt ameliyatına ihtiyacı olduğunu tabir ettiler. Bunun üzerine hastanede cerrahi müdahale sırasının 2 ay gibi teferruatlı aynı müddet olduğunu bize ilettiler. Özel bire bir hastaneye götürdüğümüz babama işler yapıldı. Burada yapılan faaliyetler başarısız geçti. 15 dönem boyunca babamı kontrole götürdüm. Babamı bazı bazı de Hatay Yetişek ve Araştırı Hastanesine dahi arama amaçlı götürdük. Ameliyatı fail hekim operasyonun liyakatsiz geçtiğini ve katarağın yere düştüğünü ve haberinin olmadığını ifade etti. Biz o günden sonra başka hastanelere gittik. Buralarda babamın gözü için imdi düşüncesiz dönüşü olmayacağını bize söylediler” diyerek konuştu.

“BABAM ŞU DAKIKA GÖRME ENGELLI, BİZE YARDIMCI OLUN”

İlk ameliyatı eden doktorun özel hastanede çalışan iki doktor arkadaşıyla alay malay kendilerine ikinci tıpkı operasyon gerektiğini söylediğini rapor fail Kirmit, “Biz birlikte babamın gözü üzere iyi olacaksa operasyonu akseptans ettik. İkinci operasyondan sonralari 15 dönüş boyunca gözün görmediğini, operasyonun de başarısız geçtiğini bize bildirdiler. Tığ bile Hatay Cumhuriyet Altını Başsavcılığına şikayette bulunduk. İşin adli tarafı 2 aydır bitmeme ediyor. Bu işler yapılmadan önceki babamın kapalı gözü yakını görebiliyordu, uzağı birlikte gözlük yardımıyla görebiliyordu. Önceleri vasıta kullanabiliyordu, demincek açkı kullanamıyor. Sosyal hayatında bile kısıt oldu. Evden çıkamıyor. Babam şu dakika âmâ, bize koruyucu olun” diye niteleyerek konuştu.

Özel Yaşam Tıp Cerrahi Merkezi yönetimi ise, konunun yargıya taşındığını, şu an bire bir izah yapmayacaklarını bildirdi.Share: