Akdarı ordusu, Kızıldeniz’de “arsıulusal görev” üstlendi

Darı ordusu, Bahir Kuvvetlerinin ilk defa Eş Görev Gücü 153’ad komutasına geçtikten sonra Babu’l Mendeb Boğazı ve Aden Körfezi karışma tutmak üzere Kızıldeniz’de eskimemiş arsıulusal fariza üstlendiğini duyurdu.

Akdarı Kargaşa Sözcüsü Albay Garib Abdulhafiz yaptığı yazılı açıklamada, Mısır Deniz Kuvvetlerinin ilk kez lehçe düzenlilik ve istikrarı tezyit etmek ve tehditlere alın örtmek amacıyla arz koskocaman eş mekanizmalardan biri olan “Ortak Fariza Gücü 153″ad komutasını üstlendiğini belirtti.

Bu görevin, bölgenin düzenlilik ve istikrarını murat düzlük tehditlere alın başlamak amacıyla ABD ve dost ülkelerle yapılan işbirliği çerçevesinde üstlenildiğine meni eden Abdulhafiz, görev kapsamında “Kızıldeniz, Babu’l Mendeb Boğazı ve Aden Körfezi bölgelerindeki kaçakçılığın beraberinde yıldırı başta oluşmak üzere yasa dışı faaliyetlerle savaş edileceğini” aktardı.

Ordu Sözcüsü, görevin kimden teslim alındığına ait bilgi vermezken, ahit doğrulama töreni veya görev süresi hakkında dahi tafsilat paylaşmadı.

ESIR, 150,151 ve 152 fariza güçlerinin ardından Müttehit Bahir Kuvvetlerine (CMF) katılan dördüncü bukağılık olarak Eş Fariza Gücü 153’ün April 2022’de kurulduğunu duyurmuştu.

Çok uluslu tıpkısı askeri konvansiyon olan CMF’nin 34 üyesinin arasında April 2021’de ittifaka katılan Mısır bile bulunuyor. bahis konusu kuvvetlerin gemileri, hele küresel nakliye hatlarında güvenlik ve istikrarın artırılmasına yardım sağlıyor.

Share: