Akşener’den hükümete emekli maaşı tepkisi: Genişlik düşüğü minimum ecir kadar olmalıdır

Değme hafta başka benzeri ilde esnaf ziyareti fail İYİ Fırka Genel Başkanı Meral Akşener, bu öğün bile Aksaray’da kendisini bekleyen vatandaşlara seslendi. Tahminî 2 senedir toprak iklim gezdiğini tamlayan Akşener, “Burada ayrımsız amacım var. Haddinden Fazla etraflı bire bir zamandır sizin dertlerinizin konuşulmadığı, buna eşit şuculuk-buculuk üzerinden siyasetçilerin birbirlerine konu çaptırdığı amma sizin derdiniz konuşulmadığı amacıyla birlikte seçkin birinizin çırak çıktığı bire bir tümce var bu ülkede.” dedi.

“YERYÜZÜ BAĞAN EMEKLİ MAAŞI ASGARİ ÜCRET BÜYÜKLÜĞÜNDE OLMALI”

Ekonomiye ve sahn pahalılığına değinen Akşener, emeklileri sevindirecek bir vaatte bile bulundu. İYİ Fırka lideri, “Zahmetli maaşı… Söyleye söyleye 3 bin 500 liraya getirdiler bin 500 teklik zahmetli maaşı alanlar vardı. Bizim dediğimiz şuydu yeryüzü bağan emekli maaşı minimum ücret büyüklüğünde olmalıdır. Bunu bu ihvan yaptı yaptı yapmadı tığ yapacağız az kaldı. Hani treniniz ne oldu kişmiri tren, hangi oldu havaalanı, hangi oldu çökülen çiftlikler. Kavuşma denilen o sistemi ortadan kaldıracağız netlikle söylüyorum. 24 bilyon TL sizin cebinizden, Türk Telekom’dan makbuz Hariri’nin cebine koydular. Erdoğan’ın ocak dostu.”

ÇİFTÇİLERE SESLENDİ

Akşener, çiftçinin faaliyet faturasının faziletli olduğunu belirterek, ” İç Anadolu Bölgesi’nde hepinizin derdi suyun kaybolması, faaliyet pompasıyla akarsu çıkarılması, sulamanın böyle yapılması. 113 bin teklik ruh faturası gördüm. 60 bin teklik fatura gördüm. 52 bin liralık fatura gördüm. Yahu bunu ödeyen ayrımsız çiftçinin, 3 ayda 180 bin teklik bayılmak zorunda kalan bir çiftçinin malından elinde hangi büyüklüğünde para kalabilir? Bunun içine bir de kucak mazotu, kucak ilacı, koyun gübreyi. Geriye hangi kalır?” dedi.

“SİYASETÇİLERİN İNSANLARIN SESİNİ DUYUP HAL ÜRETMESİ GEREKİYOR”

Akşener, ister kudret olsun, icap ihtilaf, siyasetçilerin görevinin vatandaşı itaat etmek olduğunu rapor etti. Siyasetçilerin görevinin vatandaşların sorunlarına hal elde etmek olduğunu anlatan Akşener, şunları kaydetti: “Siyasetçiler bu çözümlerin üzerinden rekabet etmektir. Benim kabilinden her siyasetçinin buraya gelip karşınızda resmi sıralama durmasını sağlamaktır. Siz olmazsanız siyaset de olmaz, siz olmazsanız tek şey gayrimümkün. O nedenle esnaf amacıyla müşterisi ana olduğundan bu dükkanlara girdim. O dükkanların içerisinde, ‘Bu akşam ezanı ne pişireceğim?’ diyerek düşünen kadınları gördüm. Atanamayan gençlerin gözyaşlarını gördüm. İnsanların, ocak hanımlarının, çiftçilerin konuştuğunu gördüm. Siyasetçilerin esnafların içerisindeki insanların sesini duyup ona hal üretmesi gerekiyor.”Share: