Alelade yaşlarda tanıdık diş hastalıklarına özen

Küçük yaşlarda tanıdık diş hastalıklarına ilgi

Diş Hekimi Kalp Bayındır:

“Yavru gelişimini karşıt etkiliyor”

BATMAN – Batman’dahi hususi ayrımsız hastanede görevli Diş Hekimi Hatır Şen, diş sağlığı üstüne uyarılarda bulundu. Dr. Abat, “Aşağılık yaşlarda görülen diş hastalıkları çocukların gelişimini damarlı etkilemektedir” dedi.

Batman’de özel bir hastanede işyar Diş Doktoru Sevim Bayındır, dişler ağıza sürmeye başladığı zaman lahzada çocukları sondaj etmeye başlamadıklarını söyledi. Çocuklarda, bebeklerde diş rastık 6 aydan itibaren başladığını tabir fail Dr. Rahat, “Bu biraz henüz erken veya geç olabiliyor. Averaj 3 gözyaşı civarı benzin dişleri tamamlanıyor. Üstte 10 parça, altta 10 parça süt dişi oluşuyor. Bu dönemde 6. aydan itibaren diş sürmeye başladıktan sonraları özellikle biberon kullanan ebeveynler amacıyla genelde biberonun emziğini şekerli şeylere bandırma, şekerli şeylerle ıslatıp o şekilde gece uykusuna daldırıyorlar. Bu haddinden fazla yanlış tıpkı molekül. Bu banko istemediğimiz aynı özdek” dedi.

Bu konuda ebeveynler alelhusus 6 aydan sonraları yani diş ağza sürdükten itibaren bu nev şeylere çok dikkat etmeleri gerektiğine dikkat çekici Dr. Bayındır, “Kendileri fırçalaması geçişsiz. Sonuçta yavru 3 yaşına büyüklüğünde motor gelişimleri kül sağlanamıyor. Bu süreçte fırçayla gözyaşı aralığına göre, ayına bakarak özellikle 0 – 2 yaş çıktı flörsüz diş macunları öneriliyor. Ama literatürde bu bilgiler anbean değişebiliyor. Majör olan bizim ebeveynlerden istediğimiz madde tamamen çocuklarının dişlerini fırçalamaları. Burada ebeveynlerin faktörleri afi oynuyor. Çünkü bazen ebeveynler lüks hassasiyetli davranabiliyor. Bazılarının kollar üstünde çok kısıtlayıcı rolleri var. evet de ağız ağıza herhangi bir şeyi çokça rahata bıraktıkları dönemler da var ama tığ burada çıktı ebeveynleri ile iş birliği içerisinde tedavi uygun görüyoruz” şeklinde konuştu.Share: