Almanya ile İskandinav ülkeleri, Ruslara ara sınav yasağı getirilmesinde anlaşamadı

Almanya ile İskandinav ülkeleri ortada, Rusya’nın Ukrayna’ya karşı başlattığı çekişme dolayısıyla Avrupa Birliği (AKARSU) ülkelerinde cemi Ruslara gezici vizesi verilmesi yasağı getirilmesi konusunda ağız tatsızlığı yaşanıyor.

Almanya Başbakanı Olaf Scholz, Norveç’in başkenti Oslo’bile İsveç, Norveç, Danimarka, Finlandiya ve İzlanda başbakanlarıyla aynı araya geldi.

Finlandiya Başbakanı Senna Marin, düzenlenen basın toplantısında yaptığı açıklamada, Rus vatandaşlarının savaşı başlatmadığını fakat savaşı desteklediklerini belirterek, “Rusya Ukrayna’dahi insanları öldürürken Moskof vatandaşlarının AKARSU’ye, Schengen Bölgesine seyyar namına girip gezmelerini doğru bulmuyorum.” dedi.

Marin, bu konunun Avrupa Konseyi’nde ele alınmasını istedi.

Danimarka Başbakanı Mette Fredriksen ise Fin mevkidaşını destekleyerek, gâh Avrupalıların ve özellikle bile Ukraynalıların Rusya’nın aynı Avrupa ülkesine saldırmasını ve benzeri zamanda bu ülkeden mevrut turistlerin Avrupa’üstelik kabul görmelerini somurtkan bulmalarını anladığını tabir ederek, “Bunu tartışmamız geçişsiz.” diyerek konuştu.

İsveç Başbakanı Magdalena Andersson dahi SU’nin bu konuda kuma benzeri şekilci sergilemesi gerektiğini, İsveç hükümetinin bu konuda daha tıpkı pozisyonu bulunmadığını söyledi.

Norveç Başbakanı Jonas Gahr Store, bu konuda yapılacak istişarelerin yetişkin olduğunu ve ülkesinin alınacak kuma önlemleri destekleyeceğini kaydetti.

Almanya Başbakanı Scholz ise Ruslara seyyar vizesi verilmesi yasağına cebin çıktığını üsteleyerek, rejiminden kaçan Acımasız vatandaşlarının birlikte bulunduğuna belen etti.

Scholz, alınacak kararların, bu kişilerin “Rusya’daki diktatörlükten çağrıştırmak amacıyla ülkeyi terk etmelerini henüz da karmaşık ayla getirmemesi gerektiğini” belirterek, “Bu Moskof halkının savaşı değil, Putin’in savaşıdır.” ifadesini kullandı.

Almanya Başbakanı Scholz, 11 Ağustos’ta yaptığı açıklamada bile AB’nin Moskova’daki ağır sıklet ağını destekleyenlere alın kapsamlı yaptırımlar uyguladığını anımsatarak, ara sınav yasağının eksiksiz Ruslara ve masumlara cebin uygulanmasının yaptırımların etkisini azaltabileceği uyarısında bulunmuştu.

Daha evvel Finlandiya’nın beraberinde Estonya da DENIZ ülkelerinin Ruslara seyyah vizesi vermesine alın çıkmıştı.

Share: