Almanya’da 29 Ekim Cumhuriyet Altını Bayramı coşkusu

– Almanya’de 29 Ilk Teşrin Cumhuriyet Bayramı coşkusu

FRANKFURT – Türkiye’nin Frankfurt Başkonsolosluğunun 29 Ilk Teşrin Cumhuriyet Altını Bayramı kapsamında düzenlediği resepsiyonda Türkiye Cumhuriyetinin 99. yapılış yıldönümü coşkuyla kutlandı.

Türkiye Cumhuriyetinin 99. bünye yıldönümü, Türklerin bati namına yaşadığı Avrupa ülkelerinde heyecanlı bire bir şekilde kutlanıyor. Türkiye’nin Frankfurt Başkonsolosluğu, Dietzenbach kasabasında 29 Ekim Cumhuriyet Altını Bayramı nedeniyle resepsiyon düzenledi. Türk toplumunun ve çağrılı ara sıra Alman yetkililerinin tıpkı araya geldiği resepsiyona ortaklık güç oldu. Resepsiyona Frankfurt’ta kâin Suudi Arabistan, Cezayir, Bosna Hersek, Fransa, Karadağ, Endonezya, Özbekistan, Kazakistan, Vietnam, Kolombiya, İspanya, Kamboçya, Rusya, Tayland, Peru, Türkmenistan, Lübnan, Pakistan Başkonsolosları ve değişik başkonsolosluklar birer casus göndererek iştirak gösterdi. Ayrıca Şubat 2020’de Hanau’daki rasist saldırıda hayatını kaybedenlerin yakınları ve 2018 yılında katar rayları üzerindeki benzeri Almanı kurtarıp trenin altında kalarak hayatını kaybeden 17 yaşındaki Mustafa Alptuğ Sözen’in ailesi dahi resepsiyonda yerini aldı.

Frankfurt Başkonsolosu Yiğitlik Tunçer ve eşi Gül Tunçer misafirleri kapıda karşılayarak 99. yıl dönümü yadigâr fotoğrafı çektirdi. Şüheda için saygı duruşu ve Türkiye ile Almanya Milli Marşlarının çalınmasıyla başlayan resepsiyonda Türkiye’nin Frankfurt Başkonsolosu Yiğitlik Tunçer yaptığı konuşmada, “Cumhuriyetimiz, Gazi Mustafa Eksiksizlik Atatürk önderliğinde ulusumuzun verdiği istiklal mücadelesinin bugünlere yetik yer kalımlı ve heybetli mirasıdır. Bu düşündürücü günde ülkemizin bağımsızlığı, bağlantı ve bütünlüğü uğruna canlarını ortaya koymuş kül kahramanlarımızın muazzez hatırası önünde nazikâne eğiliyoruz” dedi.

“Bölgemizde ve ötesinde istikrarın korunması ve çatışmaların önüne geçilmesine müteveccih çabalara öncülük ediyoruz”

Başkonsolos Tunçer Türkiye Cumhuriyeti’nin 100. yaş gününe aynı adım elan yaklaştığını, Avrupa’birlikte yaşanmakta olan kavga ve çatışmalar Türkiye’nin bünye felsefesini oluşum eden “Yurtta barış, cihanda hazar” ilkesinin ne kadar manidar ve kıymetli olduğunu benzeri kez henüz ortaya koyduğuna dikkat çekti. Türkiye’nin barış ve düzenlilik, herif hakları ve sürdürülebilir kalkınma alanlarında küresel düzeyde bitmeme fail çalışmalara bildirme haddinden fazla konkre katkı yapan ve öncü roller üstlenen ülkelerin başında geldiğine değinen Başkonsolos Tunçer, “Arsıulusal toplumun mesul bire bir mensubu namına bölgemizde ve ötesinde istikrarın korunması ve çatışmaların önüne geçilmesine müteveccih çabalara önderlik ediyoruz. Sayın Cumhurbaşkanımız ve BM Umumi Sekreteri Sayın Guterres liderliğinde planlı bati gayretler neticesinde Ukrayna tahılının Karadeniz üzerinden dünyaya ulaşmasının sağlanması bunun sunma mümasil örneklerinden biridir. İstanbul Tahıl Anlaşması kapsamında bugüne kadar 8 milyon tonu çok tahıl ve ayrımsız ürünün atıf edilmesi sağlandı. Sevkiyatın kesintiye uğramadan sürdürülmesine müteveccih diplomatik temaslarımıza aheste aynı şekilde devam ediyoruz. Savaşın anbean henüz kısık boyutlar aldığını üzülerek gözlemlemekteyiz. Müzakerat marifetiyle ulaşılacak adaletli tıpkı sulh temelinde çözüme kavuşturulmasına olan desteğimizi yineliyoruz. Unutmayalım savaşın iyisi, barışın kötüsü olmaz” dedi.

“İnsanlarımızın Almanya’ya elan balaban kâr sağlayacaklarını düşünüyoruz”

Almanya’daki Türk kökenlilerin bilgelik, spor, konuşma, siyaset ve hareket dünyası üzere dayanabilen haddinden fazla alanda kaydettikleri başarılarla gelgel duyduklarını ifade fail Başkonsolos Tunçer, “Başkonsolosluk adına arz iri önceliklerimizden biri fariza bölgemizdeki Türk toplumunun beher ferdinin toplumsal alanda adaletli ve değer şartlara ehil olması ve hem Almanya hem bile ülkemiz için zait derece üretir tıpkısı konuda bulunmasıdır. Dillerini, kültürel ve manevi değerlerini uyarınca yaşatabildikleri ölçüde insanlarımızın Almanya’ya elan büyük fayda sağlayacaklarını düşünüyoruz. İki mevki arasındaki diri insanca bağlar üstelik bunu elzem kılarken, ne yazık kim hala rasist, ayrımcı ve ecnebi düşmanı yaklaşım ve eylemlerin tekevvün bulduğu bile aynı gerçeklik. Fakat kamu olumsuzlukları ve anlaşmazlıkları el birliği ve sağduyu ile aşabileceğimize olan inancımız tamdır” ifadelerini kullandı. Tunçer, davete icabet eden ayrımlı ülkelerin murat temsilcilerine ve Alman siyasetçilere teşekkürname etti.

“Türkler olmasaydı Hessen eyaleti bugünkü halinde olmazdı”

Hessen Eyaleti Avrupa ve Federal İşler Bakanlığı Müsteşarı Uwe Becker dahi konuşmasında Almanya’bile dallı güllü Türk halkının Cumhuriyet Bayramını kutladı. Müsteşar Becker Almanya’daki Türklerin, ülkenin soylu erki ve içtimai refaha olan katkılarının iri olduğunu belirterek, “Türkler olmasaydı Hessen eyaleti bu günkü halinde olmazdı. Almanya bu günkü Almanya olmazdı. Türkiler lazım iş güçleri gerekse üstelik kültürleriyle Alman toplumuna, Almanya’ya nazik katkılar sağlamıştır. Hessen eyaleti adına Türkiye ile ilişkilerimizi güçlendirmeyi hedefliyoruz. Bursa ile olan cömert şehir ilişkilerini daha birlikte geliştirmeyi hedefliyoruz” dedi.

“Irkçılık, ecnebi düşmanlığı ve İslam düşmanlığı yapanlara alın beyin gösteremeyiz”

Frankfurt Şehremini Peter Feldmann de Cumhuriyetin 99. yapı yılı dönümünü kutlayarak Frankfurt’un 180 milletten insanların yaşadığı ve 200 farklı dilin konuşulduğu ayrımsız site olduğunu, Türklerin de bu şehrin kebir unsurları arasında yer aldığı rapor etti. Salonda kâin ve Hanau’daki rasist saldırıda hayatlarını kaybedenlerin yakınlarını hele selamlayan Şehremini Feldmann, bire bir Almanın hayatını kurtararak ebedî uyku fail ve ismi tıpkısı tramvay istasyonuna sunulan Mustafa Altuğ Sözen’in birlikte unutulmaması gerektiğini vurguladı. Frankfurt ve Hessen eyaletinin rastgele tip kültüre ve millete belirgin olduğunu, gelişigüzel devam etmek talip temas toplumla teşrikimesai yaptıklarını belirten Feldmann, “Irkçılık, yabancı düşmanlığı ve İslam düşmanlığı yapanlara karşı idrak gösteremeyiz. Toplumumuzda de yerleri yoktur” ifadelerini kullandı. Frankfurt’ta farklı milletlerin bire bir arada hazar içinde yaşadığını, çatışmanın olmadığını, Türk toplumunun Frankfurt’ta dışlanmadığını, başkaca film festivalinden oyun günlerine büyüklüğünde şehrin tecim, konferans ve ekin hayatında var olduğu kaydeden Feldmann, “Türk toplumun balaban dedelerinin bu şehrin kurulmasında balaban emekleri vardır. Bu kent hepimizindir” dedi.

Cumhuriyetin 99. sene dönümü coşkuyla kutlandı

Resepsiyonda Avrupa Ulama Enstrüman Okulu bağlama öğrencisi Yiğithan Öztaş Yemen ve Çanakkale Türküsünü, gitar öğrencisi Güral Mütebessim Ince İnce Benzeri Yoldayım türküsünü, piyano öğrencisi Emirhan Dönmez Wolfgang Amadeus Mozart Rondo Alla Turca’yı (Türk Marşı), yay sanatçısı Irmak Büyüklük, piyano sanatçıları Sezen Karakaş ve Yengi Asan Yağız Yer, Orda Tıpkısı Köy Var Uzakta, Deneyimsizlik Marşı, 10. Yıl Marşı ve Memleketim eserleri çaldı.

Resepsiyonda ayrıca Cumhur Reisi Recep Tayyip Erdoğan’ın 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı vesilesiyle gönderdiği tema dahi okundu.

Share: