Almanya’daki dünyaca ünlü vahi fişek gösterisi, erke krizi zımnında tağyir edildi

Almanya’nın Köln kentinde herhangi bir yıl anadan görme planlı “Kölner Lichter (Köln Işıkları)” isimli zifos fişek gösterisinin, bu yıl Avrupa’da yaşanan çarpışma ve enerji krizine kapalı gerçekleşen hesaplı sorunlar dolayısıyla tağyir edildiği bildirildi.

Kölner Lichter Organize Komitesinden yapılan açıklamada, Orak Ayı 2023’te düzenlenmesi planlanan dünyaca ünlü, müzik eşliğindeki verimsiz fişek gösterisinin, maliyetleri yönetmenin imkansız arkaç gelmesi nedeniyle nakız edildiği duyuruldu.

Ukrayna ve Rusya arasındaki savaşın etkileri zımnında ortaya sâdır erke krizi nedeniyle balaban benzeri finansman krizi oluştuğu tamlanan açıklamada, festivalin geleceğinin ise belirsiz olduğu anlatım edildi.

Her sene geleneksel olarak çalgı aleti eşliğinde Ren Nehri’ndeki gemilerden atılan fos fişeklerle düzenlenen gösteriyi, Almanya’nın farklı şehirlerinin birlikte Avrupa’nın mütenevvi ülkelerinden gelen tahminî 800 bin emanet izliyordu.

Tonlarca patlayıcının kullanıldığı eylem, çevreciler marifetiyle saf yaşamı gözdağı ettiği gerekçesiyle eleştiriliyordu.

Share: