Almanya’daki rasist saldırıda kızları ve torunlarını kaybetmişti… ‘Bilge Ana’ Mevlüde Genç, acısını kalbine gömdüğü evlatlarının yanına defnedildi

Almanya’daki rasist saldırıda kızları ve torunlarını kaybetmişti… ‘Bilge Ana’ Mevlüde Canlı, acısını kalbine gömdüğü evlatlarının yanına defnedildi

AMASYA – Almanya’nın Solingen şehrinde 1993’te ırkçıların yaktığı binada 5 yakınını kaybetmesine rağmen acısını kalbine gömüp verdiği barış mesajlarıyla ‘Bilge Ana’ olarak bildik Mevlüde Tüvana, vefatı sonrası getirildiği Türkiye’bile memleketi Amasya’nın Mercimek köyünde sonuç yolculuğuna dualarla uğurlandı.

Geçirdiği kalp krizi sonucu 79 yaşında hayata gözlerini yuman Mevlüde Zihayat’in vefatı Almanya’daki Türkler beyninde nazik üzüntüye hastalık oldu. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Almanya Cumhur Reisi Frank- Walter Steinmeier, Almanya Başbakanı Olaf Scholz’un birlikte olduğu birçok siyasetçi ve sivil toplum kuruluşu temsilcisi mesajlarıyla üzüntülerini paylaştı.

“Solingen Faciası” yerine tarihe sabık olayda, Solingen’birlikte 29 Mayıs 1993’te ırkçıların ateşe verdiği binada Gürsün İnce ve Hatice (18), Rüya ve Saime Dinç ile Gülüstan Öztürk duygusal vermiş, yakalanan dört saldırgandan biri 15 yıl, ayrıksı üçü 10’ar sene cezaevi cezası almıştı. Faciada iki kızı, iki torunu ve bire bir yeğenini kaybetmesine rağmen olaydan Alman halkını sorumlu tutmayıp sergilediği tutumla ülkede barışın, uyumun ve hoşgörünün sembolü haline gelen Tendürüst, “Zehir benim acım. Ölene büyüklüğünde devam edecek. Fakat bereketli olalım. Birbirimize bağıntı, içtinap etmek gösterelim. Birbirimizi incitmeyelim. Domestik yabancı demeyelim. Biz bu ülkenin parçasıyız” demişti.

Cenaze törenine Dışişleri Vekil Yardımcısı Faruk Kaymakçı, Eş ve Içtimai Hizmetler Icra Vekili Yardımcısı Rıdvan Duran, Amasya Valisi Mustafa Masatlı, DOĞRU Fırka Kol Başkanı İsmet Yılmayan, AK Fırka Umumi Başbuğ Yardımcısı Efkan Alabalık, Amasya Belediye Reisi Mehmet Solgun, Almanya’nın Ankara Büyükelçisi Jürgen Schulz ve Yurtdışı Türkler ve Akraba Topluluklar Başkanı Abdullah Muazzez ve değişik yetkililer da katıldı. Mevlüde Zihayat’in eşi Durmuş Zihayat, oğlu Kamil Tendürüst’e başsağlığı dilediler.

DOĞRU Parti Takım Başkanı Yılmayan, “Türk kadını, annesi lacerem tamam? Arz edisyon durumda da evlatlarına, ailesine ne mesajı vermesi gerektiğini biz Mevlüde bacımızdan gördük. Nefret ve kini değil, bağlılaşım dilini, sevgi dilini pekâlâ çoğaltırız Mevlüde annemize baksınlar” diye niteleyerek konuştu.

Kardeşleri üstelik Mevlüde Zihayat’in Almanlara cebin temas antlaşma ahbapça yaklaştığını söyledi.

Share: