âmâ Mizgin, halter ve judoda Türkiye şampiyonu oldu

Diyarbakır’birlikte apartman görevlisi babasına işlerinde bindi olan çırılçıplak görmez 19 yaşındaki Mizgin Zilan Ağahatun, judo ve halterde Türkiye şampiyonu olmayı başardı.

Merkez Kayapınar ilçesinde ateş parçası 4 çocuklu Ağahatun ailesinin 2. çocuğu Mizgin Zilan Ağahatun, yüzde 53 görme engeliyle dünyaya geldi.

Ortaokulda okuduğu dönemde judo ve halterdeki yeteneği Kayapınar Belediyesi Engelliler Spor Kulübü Başkanı Mehmet Tehlikesiz Erdoğan aracılığıyla keşfedilen Ağahatun, ortaokuldan mezun olduktan sonradan engeli zımnında yaşadığı zorluklardan ekolojik ortam kendisini eve kapattı.

Lise eğitimine açıktan devam fail bu süreçte apartman görevlisi babasına işlerinde havari yerine paketlemek dağıtan, yapı ve siteyi temizleyen, çöp toplayan Ağahatun, Bilgisizlik ve Spor İl Müdürlüğüne merbut spor tesislerindeki antrenmanlarını dahi aksatmadı.

2019’bile Karaman’birlikte düzenlenen Türkiye Müşahede Engelliler Judo Şampiyonası’nda taze kadınlar zait 70 kiloda zer madalyanın sahibi olan Ağahatun’un bu başarıyla katışıksız güveni arttı.

İlgi duyduğu halterde bile kendini geliştirmeye başlayan güre sporcu, 29-31 Temmuz 2022’dahi planlı Türkiye Müşahede Engelliler Halter Şampiyonası’nda gailesiz kadınlar 70 kiloda altın madalya kazanmanın gururunu yaşadı.

“Dünyam sporla aydınlandı”

Mizgin Zilan Ağahatun, AA muhabirine yaptığı açıklamada, sporla ilgilenmeden önceki metin kimseyle konuşmadığını belirterek, arkadaşı olmadığını hep bir tane başına devir geçirdiğini söyledi.

Arı güveninin olmadığını, içine bulutlu yaşadığını dile getiren Ağahatun, “Ailemle birlikte bağım yoktu. Sporla tanıştıktan sonraları hayatım alelacayip oldu. Münezzeh güvenim arttı, sülale bağlarım gelişti. Benzeri şeyler başarabildiğimi anladım. Dünyam sporla aydınlandı.” dedi.

Ağahatun, madalya kazandığında çevresindekilerin kendisine bakış açısının değiştiğini anlatarak, bire bir şeyler başarabildiğini hem kendisinin hem dahi çevresindekilerin gördüğünü ifade etti.

Herkesin kendisini tebrik ettiğini dile getiren Ağahatun, şunları söyledi:

“Ailemin verdiği desteği kimesne vermedi. Bu başarılardan bilahare evin içinden tek çıkmayan, hemen babama müzaheret eden ego şu dakika gözümü olimpiyatlara diktim.” diye konuştu.

Halterde acun birinciliği, judoda birlikte olimpiyatlara iltihak hedefi

Ağahatun, esenlik sorunları kâin babasına işinde müzaheret ettiğini, gübür topladıklarını, savuşturmak dağıttıklarını, apartmanı temizlediklerini, bahçeyi suladıklarını dile getirerek, bir yandan bile spor yaşamının iki branşta sürdüğünü kaydetti.

Herhangi Bir iki branşta bile Türkiye birincisi olduğunu vurgulayan Ağahatun, “Değme iki dalda üstelik spor yapmaya devam edeceğim. Daha ongun başarılara yelken açacağım, elan gani şeyler başaracağım. Halterde acun birincisi almak, judoda bile olimpiyatlara katılıp ülkemi anlatmak istiyorum.” ifadelerini kullandı.

“Yüzümüzü güldürdü”

Ata Yaşar Ağahatun de kısaca 22 yıldır apartman görevlisi kendisine çalıştığını belirtti.

“Kızım spora başlamadan evvel zat halinde, kimseyle konuşmayan, eve kapanan ayrımsız çocuktu.” diyen Ağahatun, sporla kızının yaşamının değiştiğini anlattı.

Ağahatun, kızının şimdiki haliyle geçmişteki havai arasında iri ayırt bulunduğunu belirterek, şunları kaydetti:

“Haddinden Fazla çekicilik duyuyorum. Yüzü güldü, yüzümüzü güldürdü. Başarılarının devamını bekliyorum. Kâh esenlik sorunlarımdan periferi kızım bana çatı işlerinde müzaheret ediyor. Kızımın olimpiyatlarda liyakatli olmasını, elan erdemli yerlere ulaşmasını istiyorum. Kızımın kişi hayatını kurmasını istiyorum.”

“Bökelik haberini duyunca babasıyla ağladık”

Esas Elif Ağahatun ise kızının spora başlamadan geçmiş yalnızlığının kendisini üzdüğünü söyledi.

Kızıyla kurum duyduklarını dile getiren Ağahatun, “Daha iyice şeyler başaracağına eminim. Şampiyona haberini duyunca babasıyla alay malay ağladık, sevinçten ve gururdan. İnşallah kendisi kabilinden özürlü olan kardeşine ve bütün herkese denk tamam, ayaklarının üstünde durur. Bir Tane dileğim kişi hayatını kurtarsın.” şeklinde konuştu.

“Tek ahit spora engel tıpkı durum yok”

Kayapınar Belediyesi Engelliler Spor Kulübü Başkanı ve tıpkı zamanda Ağahatun’un antrenörü Mehmet Tehlikesiz Erdoğan birlikte 8 branşta kısaca 70 sporcularının olduğunu rapor etti.

Genelde sporcularının sporla tanışmadan evvel evlerinden hariç çıkmayan eşhas olduğunu anlatan Erdoğan, rüyet engelliler okulu ve ferdî adına kentte yaptığı taramalarda çaplı sporcuları belirleyip ailelerinin de onayını aldıktan sonra spora kazandırdığını belirtti.

Erdoğan, görme engellilerin sporla hayatının değiştiğine belen ederek, şunları kaydetti:

“Mizgin kabilinden birçok sporcumuz var, sporla hayatı değişti. Hayatı mütebeddil onlarca kişiyle karşılaştım. Spora katılıp, refik edinip evlenen oldu, dünya birincisi olan oldu. Cemi bariyer grupları dört duvar ortada forma ‘ben yapamam’ demesinler. Ben bile bunlardan biriydim. Zaman dünya ve Avrupa şampiyonluğum var. Tek antlaşma spora ve sosyalleşmeye bariyer bire bir genişlik yoktur. Sporcumuz Mizgin da başarılar elde etti. Hedefimiz büyük amma on paralık kesintisiz çalışmamız lazım.”

Erdoğan, pakt yerine temmuz ayında Türkiye Müşahede Engelliler Spor Federasyonunca Osmaniye’birlikte planlı, 53 takımın katıldığı Rüyet Engelliler Halter Türkiye Şampiyonası’nda elde ettikleri başarılara değinerek, koca ve kızlarda toplamda 4 kızıl, 7 sim, 1 bronz madalya gelmek üzere 12 madalya ve 2 kupayla kente döndüklerini, takım sıralamasında Türkiye 2’ncisi olduklarını bildirdi.Share: