Amasya’da Konuşma Barajı’na 100 bin sazan balığı yavrusu bırakıldı

Amasya’da bu sene 100 bini Mülakat Barajı’na tutmak üzere 850 bin balık bala su, akmaz ve barajlara bırakıldı.

Suluova ilçesinde canlılık gösteren Yedikır Su Ürünleri Üretim İstasyonu’nda yetiştirilen çocuk sazanlar, Amasya Valisi Mustafa Masatlı, Ekincilik ve Orman Bakanlığı Balıkçılık ve Akarsu Ürünleri Genel Müdür Yardımcısı Mehmet Nuri Yılmayan, Amasya İl Ekincilik ve Orman Müdürü Hayrullah Göktekin ve Mülakat Şehremini Mehmet Cingöz eliyle planlı törenle suya salındı.

Vali Masatlı, gazetecilere yaptığı açıklamada, Suluova’da üretimi yapılan balıkların Türkiye’nin bir nice ilinde mevcut göl ve barajlara salındığını söyledi.

Söz konusu istasyonda 9 milyon sazan balığı yavrusu üretildiğini anlatan Masatlı, şunları söyledi:

“Amasya, tarım ve hayvancılığın bati adına yapıldığı benzeri ilimiz. Akıbet 2 yılda buna tıpkısı de akarsu ürünlerini eklemiş bulunuyoruz. Su ürünleri istihsal istasyonumuz, geçen yıl Kerem Akarsu İşlerinden, Tarım İl Müdürlüğümüze devredildi. İstasyonumuzda ilkin sazan ve Mersin Ağacı balığı yavrusu almak amacıyla muhtelif türler yetiştirilmeye başlandı. Geçen yıl 4 milyon olan sazan yavrusu üretimi, bu sene 9 milyona yükseldi. Amasya’da yetiştirilen 9 milyon bala balık, 13 ilde suya bırakıldı. İlimizde ise 100 bini Müzakere Barajı’na koyulmak üzere 850 bin bala balığı sularımıza bıraktık.”

Ekincilik ve Orman Bakanlığı Balıkçılık ve Su Ürünleri Umum Müdür Yardımcısı Mehmet Nuri Yılmaz ise hedeflerinin, Cumhuriyet’in 100. yılında 100 milyon çocuk balığı akarsu ile buluşturmak olduğunu belirtti.

Türkiye’nin çupra ve levrek yetiştiriciliğinde dünya lideri olduğuna dikkati çeken Yılmaz, “2021 yılında Türkiye’de, 73 ilde 903 kaynağa 65 milyon bala balık bıraktık. 2022 yılında alelhusus kendimize daha büyük tıpkı misyon koyduk. 84 milyon balık, umum temel ve barajlara bırakılacak. 2023 hedefimiz, Türkiye Cumhuriyeti’nin kuruluşunun 100. yılı nedeniyle 100 milyon çocuk balığı suyla buluşturmak. Biz çupra ve levrek yetiştiriciliğinde dünya birincisiyiz, alabalıkta ise dünya ikincisiyiz. Amiyane bu devir bizim amacıyla yıldızı projektör ayrımsız kesim.” dedi.

Yılbaşından bu yana Yedikır Su Ürünleri Istihsal İstasyonu’nda yetiştirilen 9 milyon çocuk balık, Ekincilik ve Orman Bakanlığının “Akarsu Kaynaklarını Balıklandırma Projesi” kapsamında Amasya, Çankırı, Çorum, Giresun, Gümüşhane, Kastamonu, Ordu, Sinop, Samsun, Sivas, Trabzon, Tokat ve Yozgat’taki 178 su kaynağına bırakıldı.

Share: