Ana sevkitabii: Hayvanların inanılmaz çiftleşme yöntemleri

Hayvanat için çiftleşme, genlerini cins olduğu kadar aksettirmek amacını taşıyor. Fakat bunun amacıyla gösterdikleri çabalama, arada sırada çiftleşmenin kendisini geride bırakıyor.

Hayvanlar aleminin eş adayına afi yapacakları hususi mekanlar hazırlamaktan, cebin cinsin ‘kılığına girmeye’ kadar vasıl tansık çiftleşme ritüellerine göz atmaya hazır mısınız?

Afrika sevir kurbağası

Afrika sevir kurbağasının çiftleşmesi, hem ağdalanmış hem dahi çokça zalimce.

Genç koca kuyruksuzlar bayağı, sığ akarsu birikintilerinde toplanıyor.

Bu tenasül havuzlarının merkezlerinde, siftinlik rakiplerini kovalayan yeğin karakterli kart erkek kuyruksuzlar bulunuyor.

Başkalarının üremesini önlemeye müteharrik bu kurbağalar aralarında savaş ediyor, birbirlerini yaralıyor ve kimi zaman da öldürüyor.

Cerrar, üreme havuzundaki erkek kurbağalara akla yatkın yüzerken, siktirici kurbağalara rastlayınca sulara dalıp altlarından geçiyor ve ortadaki balaban kurbağalara ulaşmaya çalışıyor.

Sonunda, nazik kurbağalardan birinin hakimiyetindeki alana gidip, onunla çiftleşiyor.

Argus sülünü

Güneydoğu Asya’daki eş Argus sülünleri kadar, çiftleşeceği alana ilgi gösteren bir erinç mütehammil yok.

Etkileyici çapar tüylerinin güzel görülebilmesi için ormanda 6-7 metrekare büyüklüğünde aynı saha gözüne kestiriyor.

Önceki ortalığı pırıl pırıl temizliyor, sonradan dahi sabahları özel bire bir şekilde öterek, dişileri davet ediyor.

Çekici, bu daveti akseptans edip ‘odasına’ gelirse, onu telkin etmek üzere etrafında dönüp, ayaklarını yere vurarak raks ediyor.

Bu dans, kanatlarını açıklamak amacıyla bir skala kabilinden açmasıyla sona eriyor.

Dişi beğenirse, çiftleşme gerçekleşiyor.

Fener balığı

Acısız ayrımsız amor öyküsü istiyorsanız, devamını okumayın. Davetkâr askı balığı ilk defa 1833’te bulundu ve incelendi, ancak uzun müddet erkeklerinin neye benzediği bilinmiyordu.

Dişi fener balığının üzerinden sarkan epey balıkların yavruları değil, çiftleştikleri koca balıklar olduğu ancak 1924’te anlaşıldı.

Nasıl mı tamam? Sorduğunuza pişman olabilirsiniz.

Koca askı balığı eşleşmek istediğinde, gidip henüz iri olan dişinin canip tarafında yiyerek aynı mapushane açıyor ve oraya yerleşiyor.

Anbean derileri, soluk damarları ve hazım sistemleri birleşiyor, erkeğin gözleri, yüzgeçleri ve ara sıra organları ya düşüyor, ya dahi kuruyup namevcut oluyor.

Dişinin üzerinde dinç bire bir asalağa dönüşüyor. Tek rolü, bazen tenasül üzere dikel çıkarması.

Şempanzeler

Ayvaz şempanzeler, Afrika kele kurbağalarından da zalim.

Dişileri çiftleşmeye cebretmek için saldırıyor, ısırıyor, vuruyor ve arada bir dahi yaralıyor.

Bu agresif tekebbür, çiftleşme olmadan iki-üç sene sürebiliyor.

Teoriye bakarak dişiler korkudan, işveli oldukları dönemde kendileriyle eşleşmek talip erkeklere direnmiyorlar.

Alımlı, şiddet korkusundan henüz sonra eksantrik tıpkısı erkekle birlikte çiftleşmiyor.

Devekuşu

Deve kuşu, soyu devam fail kuşların arz büyüğü. Gerçi boyunun yarısı teferruatlı boynundan oluşuyor amma makro tıpkısı deve kuşu 2,75 metreyi bulabiliyor. Ayrıca kül kuşlar beyninde yüzde 3 oranındaki penisli kuşlardan.

Kuşların çoğunun penisi bulunmayan ve “kloak öpücüğü” denilen tıpkı yöntemle çiftleşiyorlar.

Kloak esasen penisten haddinden fazla vajinaya mail bire bir dışkılama deliği. Tenasül dönemlerinde şişiyor ve rical kendi kloaklarını dişininkinin üstüne bastırarak spermini dişiye aktarıyor.

Deve kuşunun bile dahil olduğu uçamayan kuşlar grubundaki kuşların ise penisi var. Ancak memeliler ve sürüngenlerdeki kabil kanla değil, ak kan sıvısıyla şişiyor.

Dişiler erkeğin tenasül dönemine girdiğini bacaklarının nefes pembeden, ak pak kırmızıya dönüşmesiyle anlıyor.

Yağmur kuşu

Bazı ayvaz yağmur kuşları eşleşmek amacıyla “çekici kılığına” giriyor.

Erkekler büyük gruplar halinde toplanıyor ve eğilip tensel organlarını açığa çıkararak çiftleşmeye arzulu olduklarını gösteren dişileri tutturmak üzere boyunlarındaki tüyleri kabartıyorlar.

Fakat gösterişçi eş kuşların beyninde kendini fark ettirmeden saklanan ve çekici taklidi işleyen bazen yağmur kuşları de bulunuyor. Bunlar aslında koca, amma tüyleri ayrıksı erkeklerinki kadar delici değil.

Bu sahte dişiler, kabaran erkeklere ‘çaktırmadan’ akıbet dakikada töz tıpkı dişinin konusunda atlayıp çiftleşiyorlar. Bu cingöz erkek yağmur kuşları ‘kadın kılığına giriyorlar’ amma, testisleri alelhusus iri oluyor.

İngiltere’deki Sheffield Üniversitesi’nin aynı araştırmasına bakarak, bu calip kabil yol hareketi genetik.

Kişmiri kabil davranan kuşlar, böylelikle yeğin huylu başka ayvaz kuşlar ortada agresif davranışlara erek olmadan yaşayabiliyor.

Deniz salyangozu

Deniz salyangozu hayvanların bildirme çekicisi değil belki amma aşırı ayrımsız cinslik hayatı var.

Çiftleşen salyangozların değme ikisinde da hem sik hem üstelik döl yolu olduğu üzere, aynı anda çifte muhassala yaşıyor.

Yalnız çift cinsiyetli olmakla kalmıyor, kullandıktan 20 dakika sonraları penislerini atıyorlar – amma az daha ertesi ahit adına yenisi çıkıyor!

Biyologlar, deniz salyangozunun penisinin düşmesinden kısaca 24 saat sonraları, hayvanın zarfında adamakıllı sarılı duran spiral benzeri organın açılarak yıpranmamış sik oluşturduğunu belirtiyor.

Hayvanların düzey etme ve çiftleşme ritüelleri ile insanlarınkiler arasındaki benzerliklere gelince…

Gelişigüzel ikisinde üstelik kendini kayırıcı adayına teşhir, niteliğe göre koca seçme, sahiplenme ve tıpkısı ölçüye büyüklüğünde da güllabi vaziyetler afi oynuyor.

Doğru eşi seçmenin ağırlık ayrımsız iş olduğu aşina. Amma kâh hayvanların bunun üzere gösterdiği çabalama, insanlarınkini geride bırakabiliyor.

Share: