Anadolu’nun kadınları kıyafetleriyle Malazgirt Zaferi etkinliklerini renklendirdi

SEVINÇLI VAROL/YILMAZ KAZANDIOĞLU – Küçük Asya’nun birçok ilinden Malazgirt Zaferi’nin 951. sene dönümü etkinlikleri kapsamında Bitlis’in Ahlat ilçesine gelen kadınlar, hem dernekevi ürünlerini tanıttı hem da giydikleri kıyafetlerle kültürlerinden örnekler sergiledi.

Çarho mevkisinde Türk bayraklarıyla donatılan Çakal Armudu Kavim Bahçesi, Malazgirt Zaferi’nin 951. yıl dönümünde farklı kültürlerin mülakat noktası oldu.

Selçuki motifleri mevcut keçeden işlenmiş han otağı ile 51 otağ, Selçuklu mimarisiyle inşa edilen mescit, kahve ve köprü, okçuluk ve atlı okçuluk alanlarıyla ziyaretçilerin zamanda yolculuğa çıktığı budun bahçesinde, Konya, Eskişehir, İzmir, Manisa, Gaziantep, Kayseri, Diyarbakır ve Bursa kabil birçok ilden mevrut kadınlar da yerel ürünlerini tanıttı.

Rengarenk kostümleriyle yaşadıkları yörenin kültürünü etkinlik alanına haiz kadınlar, yerel ve yabancı ziyaretçilerin ilgi odağı oldu.

Eskişehir Küçük Asya Bacıları Derneği ekibi dahi tarihte mefret yere erbap olan Valide Eş, Şerife Bacı ve Nezahat Onbaşı gibi isimlerin gösterdiği kahramanlığı temaşa gösterileriyle canlandırdı.

“İnsanlar burada aşure kabilinden birbirleriyle harmanlanıyor”

Bursa’dan gelen Minusa Acara, AA muhabirine, ilk kez Malazgirt Zaferi etkinliklerine katıldığını ve çokça bahtiyar olduğunu söyledi.

Çakal Armudu’a 20 saatlik yolculuğun arkası sıra ulaştığını anlatan Enerjik, “Burada Yörük kültürünü yansıtıyoruz. Lokal kıyafetlerimizle katıldık. Seçkin taraftan gelen insanlar burada alaca aş kadar birbiriyle harmanlanıyor. Bir Nice dost edindik. Evlerine, memleketlerine davet ediyorlar. 7’den 70’e dizge bir halayda, bir ekin ve türküde buluşuyor. Aşağı müthiş ayrımsız ortam.” ifadelerini kullandı.

İzmir’den mevrut Meryem Pişkinkaya üstelik “25 saat süren otobüs yolculuğunun arkası sıra buraya geldik. Burada Yörük kültürünü yaşatmaya, çocuklarımıza denk olmaya çalışıyoruz. Burası gün doğusu ve batının kaynaşması oldu. Burada samimilik, imtina etmek var. Önemli benzeri gaz yuvarı. Bunu anlatmanın tarifi yok.” diye niteleyerek konuştu.

Manisa’dan gelen Ayşe Demir üstelik anane ve göreneklerini Çakal Armudu’a taşıdıklarını, evde, mahallede giydikleri dernekevi kıyafetleriyle galebe kutlamalarına katıldıklarını anlattı.

Doğu ve batıyı kaynaştırdıklarını tamlayan Çipo, “Rum’nun tüm renkleri burada. Ağababa yurdundayız, varlık içindeyiz.” dedi.

Eskişehir Anadolu Bacıları Derneği Başkanı Hafize Erdoğan, kahraman Türk kadınlarını ikna etmek üzere 20 dakikalık eylem hazırladıklarını söyledi.

Türk kadınının kimliğini, kahramanlığını aynı yol henüz hatırlatmak istediklerini kaydeden Erdoğan, “Eskişehir’in kültürüyle geldik. Çokça güzel bent var. Kahraman Türk kadınlarını canlandırdığımızda insanların duygulandığını görüyoruz. Çokça pir ayrımsız düzlem oluştu. Her yöreden gelenler tıpkısı arada.” dedi.Share: