Ankara Büyükşehir’in Budun Meydanı ve 100. Yıl Çarşısı Anketi Sonuçlandı:  Vatandaş ‘Meydan Olsun’ Dedi

Ankara Büyükşehir Belediyesi’nin Budun Meydanı ve 100. Sene Çarşısı’nın geleceği üzerine halktan düşünüm kabul etmek için başlattığı anket sonuçlandı. Başşehir Mobilize marifetiyle düzenlenen ankette 28 bin 765 emanet fikir kullanırken; katılımcıların yüzde 69’u, ‘Ulus’a kentsel ayrımsız düz yapılmasını yeğleme ediyorum’ şıkkını yeğleme etti.

Ankara Büyükşehir Belediyesi, elçi demokrasi anlayışı doğrultusunda Başkentin geleceğini ait konular için vatandaşların görüşlerini almayı sürdürüyor.

Büyükşehir Belediyesi’nin 5 Orak Ayı 2022 tarihinde Ankara’nın hafızası kendisine bildik Budun Meydanı ve 100. Sene Çarşısı’nın geleceği için halktan düşünüm kabul etmek için Başşehir Devingen’dahi düzlük düzlük ‘Söz Hakkı’ modülü üzerinden başlattığı soruşturma sonuçlandı.

28 BİN VATANDAŞ FIKIR KULLANDI

ABB’nin, uzmanlardan oluşan aynı grubun “yerinde kalmalı, korunarak işlevselleştirilmeli” görüşünde olması, bir değişik uzman grubunun ise “tarihi özelliği bulunmuyor, yıkılıp Cumhuriyetin Başkenti Ankara’nın merkezine kullanılmamış bire bir kentsel kayran kazandırılmalı” görüşünü savunması üzerine başlattığı oylamaya 28 bin 765 Başkentli katıldı.

Kavim Meydanı ve 100. Sene Çarşısı’nın eskiz proje görsellerinin de paylaşıldığı oylamaya katılanların yüzde 69’luk kısmını oluşturan 19 bin 959 vatandaşın tercihi “Kavim’a kentsel tıpkı kayran yapılmasını tercih ediyorum” yönünde oldu. Oylamaya katılan vatandaşların 8 bin 806’sı yani yüzdelik 31’i ise “100. Yıl Çarşısı’nın korunarak yeniden işlevlendirilmesini tercih ediyorum”dedi.

KATILIMCILARIN YÜZDE 73’Ü KADIN

Tarihi sokakları ve evleriyle Ankara tarihine seyahat yapılan Ulus için gerçekleştirilen ankette vatandaşların yüzdelik 73’ünü kadınlar, yüzde 27’sini ise rical oluşturdu.

20 bin 993 kadından 14 bin 298’i Kavim’a kentsel bir düz yapılmasını isterken, 7 bin 772 erkeğin 5 bin 661’i bu yönde düşünce kullandı. Kavim’a kentsel bir yer yapılmasını isteyen kadınların oranı yüzde 68,1 oldu. Oylamaya katılan kadınların yüzdelik 31,9’luk kısmı ise 100. Yıl Çarşısı’nın korunarak işlevlendirilmesi gerektiğini savunurken, erkeklerde bu görüşü savunanların oranı yüzdelik 27,2 oldu.

Share: