Antalyalı çift evlerinin balkonunda süpürge yaparak 40 yıldır geçimlerini sürdürüyor

Antalyalı çift evlerinin balkonunda süpürge yaparak 40 yıldır geçimlerini sürdürüyor

Ahali ele verip yaptıkları süpürgeler kavil kaynakları oldu

ANTALYA – Antalya’nın Serik ilçesinde eş kayırıcı umum ele verip evlerinin balkonunda süpürge yaparak 40 yıldır geçimlerini sürdürüyor.

Serik ilçesine merbut Hat Mahallesi’nde dinamik Çıpa ailesi ana ve babalarından öğrendikleri süpürge etme mesleğini evlerinde sürdürüyor. Tamamen ahali işçiliğiyle yapılan süpürgeler 50 liradan satılıyor. Alelumum kırsal mahallerde yaşayanların yeğleme edilen umum yapımı süpürgeler, sağlamlığı bakımından makine süpürgelerin yerine hala kullanılmakta. Tıpkısı zamanda müzisyenlikte işleyen Ahmet Çipo, günün yorgunluğunu kemanıyla çaldığı eserlerle atıyor.

“Şu anda bilgisizlik bu işi yazmak istemiyor”

Düzentileme isteyen ve bayıltıcı ayrımsız gelişim olduğu için gençlerin bu işi yeğleme etmediklerini tamlayan Ahmet Çipo, “Biz elan ne kadar yapacağız bilmiyorum. Ihtimal 5 – 10 sene daha sürdürebiliriz. Yaklaşık 10 yaşında babamın beraberinde yardım etmek üzere başladık. Şu anda 40 yıldan çok devam etmekteyiz. Bu mesleği çok yürütme eden olmayınca tığ halk dikimi kendisine şu anda devam etmekteyiz. Dokuz parçaya ayrılıp bölük hizip birleştirilip en üst dikişi kalıyor. Dikişi bile kadın yaptığı üzere ondan sonraları müşterilere, satıcılara ve pazarcılara sunma ediyoruz. Yapım aşamasında kullandığımız bıçaklarımız elem gelmek şartıyla, limonluk ipi, çelik teller ve hususi koltukla bunaltıcı alıp süpürgemizi yapıyoruz. Şu anda deneyimsizlik bu işi ayırmak istemiyor. Çünkü emek isteyen, mühlik tıpkısı gelişim. Genelde kalın kafalı halkı kullanıyor bu süpürgeyi. Halk emeği ve daha sağlam olduğu amacıyla makine süpürgesine değişmiyorlar” diye konuştu.

“Vergi doygunluk ediyor, Tanrı bereket versin”

Eşinin sunu büyük destekçisi olduğunu belirten Serpil Çipo ise, “Ego birlikte çocukluktan biliyorum bu işi. Benim dahi ailem bu işi yapıyordu. İkimiz üstelik denk geldik ve sürdürüyoruz bu işi. Bindi gayeli eşime müzaheret ediyorum. Dışarda çalışamıyorum, rahatsızım. İyi kırıcı bu işi sürdürüyoruz. Alacak doygunluk ediyor, Cenabıhak bereket versin. Kimseye muhtaç etmiyor. Bunu şu anda 50 liraya veriyoruz” dedi.

Share: