Anzer Balı’nda evleviyet hastaların

Anzer Balı’nda evleviyet hastaların

RİZE Rize’nin dünyaca adlı coğrafi işaretli Anzer Balı kalite kontrollerinden geçmesinin arkası sıra 2 bin TL’lik fiyatı ile satış için raflardaki yerini aldı. Satışlarda öncelik ise ilkin havale veren hastalara verildi.

2 bin 300 rakımdaki Anzer Yaylası’ndan üretilen ve ismini birlikte bu yayladan alan Anzer Balları’ndan alınan numunelerin Rize İl Ekincilik ve Orman Müdürlüğü ekiplerince nitelik kontrolleri olmak için Hacettepe Üniversitesi’ne gönderilmesinin peşi sıra kontrolden geçen ballar dolum yapılarak nitelik ve coğrafi meni bandrolü birlikte yapıştırılarak ambalajlandı. 1 kilo, 500 gram ve 250 gramlık kavanozlar ile satışa hazır ayla getirilen ballar kooperatiflere tasdik edildi. Bu sene ki kilogram fiyatı 2 bin TL olan Anzer Balları sıkıntılı içinden ve mahdut dışından temenni ederek çoğunluğu sökel olan civar siparişe adını yazdıran tüketicilere gönderilmeye başlandı.

Aldıkları dolay siparişleri bitirmeye çalıştıklarını ve ati haftaya kullanılmamış siparişlerle başlayacaklarını rapor eden Anzer Ballıköy Tarımsal Kalkınma Kooperatifi Başkanı Yenmiş Deniz “2022-2023 sezonunun ballarını coğrafi işaretli namına satışa başladık. Anzer Balı’nda alınan coğrafi meni zımnında ballarımızın piyasaya çıkması az buçuk gecikti ancak şu anda satışlarımız başladı. Müşterilerimizin ürünlerini lime lime gönderiyoruz. Önümüzdeki Pazartesi gününe kadar yöre siparişini aldığımız birlik ürünlerimiz müşterilerimize gezmek amacıyla çıkacak olacak. Bağımlı sonrasında birlikte talebi olan vatandaşlarımıza gene ürünlerini göndermeye bitmeme edeceğiz” dedi.

Tüketicileri sahte Anzer Balı üstüne da uyarmayı ihmal etmeyen Bahir “Coğrafi belen amacıyla Hacettepe Üniversitesi’hangi 4,5 ton aynı bal yolladık. Şu ana kadar 2,5 tonu analizleri yapılarak Anzer Florasına akla yatkın raporu alarak geldi. Satışlara mevrut ballarla devam ediyoruz. Kilogram fiyatını 2 bin TL yerine belirlemiştik, şu anda fiyatlarımız 2 bin TL kendisine bitmeme ediyor. Tam Anzer Balı’nda coğrafi meni logosunun olması zorunludur. Anzer Balı açmak zorundadır. Kooperatifimizin ismi yazması zorunludur. Müşterilerimizin balların cins olduğunu kendilerinin de belirleme etmesi amacıyla üzerine tıpkısı kürtaj bölümü koyduk. Burayı kazıyıp içerisindeki numarayı rubai kodu okuttuktan bilahare girdiği genel ağ sitesine yazarak bakabilir. Mütemmim balın ne devir satışa çıktığını, satın alınıp alınmadığını burayı kazıtarak elde edilen harf yardımıyla görebiliyor” şeklinde konuştu.

Share: