Araştırma: İklim Değişikliği Önlenmezse Ana Deniz Isınma Oranları 2090 Yılına Büyüklüğünde Dört Katına Çıkacak

WELLINGTON, 18 Ilk Teşrin (Xinhua) — Global okyanus sıcaklığı verilerinin kullanılmamış ve kapsamlı aynı incelemesi, araştırmacıların 1950’lerden bu yana ana deniz ısınmasının net benzeri resmini çizmelerine ve gelecekteki istinas senaryolarını oranlama etmelerine olanak sağladı.

2010 yılı itibariyle okyanusun dal 2.000 metresindeki istinas oranının 1960’ın iki katından aşkın olduğunu ortaya çıkaran araştırmacılar, önlem alınmazsa bu oranın 2090 yılına kadar kâin seviyeden dört kat henüz şişman olacağını hesap pusulası ediyor. Salı haset Nature Reviews’ta yayınlanan araştırmaya göre, bu format dünyadaki parçalanmamış dirim üzere korkunç sonuçlar doğuruyor.

Colorado eyaletinde meydan düzlük Boulder’daki Ulusal Atmosferik Araştırı Merkezi’nden, Auckland Üniversitesi’nden ve Çin, Fransa, Avustralya ve İngiltere’deki araştırı enstitülerinden yazarlar, eğer acun Paris Anlaşması’nda belirtildiği kadar toptan yüzey sıcaklığı artışını sanayi öncesi seviyelerin 2 santigrat evre üstünde sınırlamayı başarırsa, okyanuslardaki ısınmanın hızlanmasının 2030 civarında duracağını belirtti.

Araştırmada şöyle denildi: “İnsanlar atmosfere limonluk gazı saldıkça Acun’nın ısınmasına hastalık oluyor. Bu ısının şişman çoğunluğu okyanusa gidiyor. Bu nedenle, Acun’de abuhava değişiminin ne büyüklüğünde aceleci olduğunu yakalamak amacıyla insanlar okyanusa bakmalı ve okyanus ısı içeriği değişimini izlem etmeli. Ana Deniz ısınması, Dünya sisteminin oylumlu tıpkısı bileşeni olduğu amacıyla erke, karbon ve akarsu döngülerini de birbirine bağlıyor.”

Araştırmaya bakarak elan sıcak ayrımsız ana deniz, Dünya’ya forslu sonuçlar getiriyor; yalnız deniz yaşamına değil, gezegendeki hava modellerine ve azık zincirine de. Araştırmada, elan yunak tıpkı okyanusun, daha bati fırtınalara, henüz ölümcül yağışlara, sellere ve daha hayat dolu tayfun ve kasırgalara kez açacağı belirtildi.

Araştırmada ısınmanın benzeri sonucunun, gezegenin ara sıra bölümlerinin daha fazla ısı dalgaları ve kuraklıkla birlikte henüz zayıf ayla gelmesi olduğu belirtildi. Gayrı ara sıra bölgeler ise henüz balaban fırtınalarla mevrut yağışlarla elan de nemli ayla gelecek.

Araştırma, yükselen deniz seviyeleri, sıkıntı dalgalanmaları ve ekosistemler üzerindeki damarlı etkiler zımnında yaka bölgelerinin her an daha savunmasız ayla geldiğini gösterdi.

Share: