Arıcılar, Kendilerinden Şeker Hastalığı Parası Toplayan Tahap’ın Yöneticileri Için Suç Duyurusunda Bulundu: “Bizi Dolandırdılar”

DİLAN KUTLU

Arıcılar, iktidara yakınlığıyla bilinen Ekincilik, Besin, Hayvancılık ve Arıcılık Federasyonu (TAHAP) yöneticileri için, ‘gergin şeker hastalığı’ vaadiyle parasını topladıkları şekerleri kendilerine göndermedikleri gerekçesiyle savcılığa suç duyurusunda bulundu. Diyarbakır Arıcılar Toplum Örgütü Başkanı Mehmet Dede Akkoyun, “Yedi kamer önce, üreticilerden çuvalı 400 liralık karşılığında şeker topladık. 1 milyon 200 liralık mal gönderdik. Aynı hafta içerisinde şekerimiz gelecekti. Yedi aydan beri ‘ha zaman, ha ferda’… Artık üreticiler de başkaldırma ediyor. Beslek şekeri almadığı için bütün arıcılar zarar gördü Türkiye’nin bir nice ilinde, tıpkısı bizim kabilinden. 130 üyem mağdur. Bizi dolandırdılar. Paramızı aldılar” dedi. Üretici Remzi Balık de “TAHAP Umumi Başkanı’nın elinin kolunun yargıya uzanabildiği noktada tığ kimden adisyon soracağız” diye konuştu. TAHAP Genel Başkanı Mustafa Sarıoğlu ise üreticilerin şekere ulaşamamasının geç havale vermelerinden kaynaklandığını, mülk iadeli için birlikte istida göndermediklerini söyledi.

TAHAP Genel Başkanı Mustafa Sarıoğlu, üreticilerin arılarını aramak amacıyla şekere gerekseme duyduğu şita aylarında 50 kilogramlık şekerin arıcılara 450 TL namına 390 TL’ye satılacağını açıkladı.

Ekincilik ve Orman Bakanlığı denetiminde elektrik gösteren Arıcılar Birliği hesabına iktidara yakınlığı ile aşina TAHAP vasıtasıyla şeker dağıtımı yapılması ağız dalaşı yaratırken bire bir süre bilahare arıcılar, paralarını yatırdıkları şekerin kendilerine teslim edilmediği gerekçesiyle harekete geçti.

‘NİTELİKLİ DOLANDIRICILIK’ İDDİASI

Edinilen bilgiye göre; bazen arıcılar CİMER’e başvururken Adana’daki bazı bal üreticileri da TAHAP yöneticileri üzerine ‘nitelikli ayyarlık’ iddiasıyla savcılığa yanlışlık duyurusunda bulundu. Adana’nın Yüreğir ilçesinde toplum örgütü üyesi arıcılar, 2,5 milyon teklik toplayıp yatırmalarına rağmen kendilerine şeker verilmediğini ve arılarının öldürme olduğunu belirterek, TAHAP yöneticileri için ‘görevi kötüye istimal, nitelikli ayyarlık ve zimmet’ suçlarından sorun açılmasını istedi. Arıcılar, cürüm duyusu dilekçesine yatırdıkları paralara ilişik dekontları ve arılarının telefon olduğu yönündeki eksper raporlarını ekledi.

Diyarbakırlı üreticiler dahi derneğin Diyarbakır şubesinin açılışına TAHAP Başkanı Mustafa Sarıoğlu ile birlikte mevrut nüfuz milletvekillerine dertlerini anlatabilmek için Ankara’evet geldi. TAHAP bünyesinde ruh gösteren Diyarbakır Arıcılar Derneği’nin başkanı Mehmet Dede Akkoyun, ANKA Olgun Ajansı’na şunları söyledi:

“ARTIK ÜRETİ İSYAN EDİYOR: 24 senedir arıcılık yapıyorum. Üç yıldır Arıcılar Derneği Federasyonu’nu kurduk. Bizim genel başkanımız, Mustafa Sarıoğlu. Yedi ay geçmiş, üreticilerden çuvalı 400 lira karşılığında şeker topladık. 1 milyon 200 liralık mülk gönderdik. Benzeri hafta içerisinde şekerimiz gelecekti. Yedi aydan beri ‘ha bugün, ha ferda’… Imdi üreticiler de başkaldırma ediyor. Besleme şekeri almadığı üzere hep arıcılar zarar gördü Türkiye’nin bir nice ilinde, benzeri bizim gibi. 130 üyem kıygın. Türkiye’nin büyün illerinde bile bizim gibi benzerleri var.

Bu gönderdiğimiz para, 6 TIR şeker parası. Biz paramızı istediğimiz amacıyla bizim telefonlarımızı engelledi. Tıpkı arıcının verimi bin TL ise 500 liraya düştü. Arıcıların bilcümle umudu bu şekerdi.  Yetkililerden bugüne kadar ayrımsız karşılık gelmedi. Adana Yüreğir, savcılara suç duyurunda bulunmuş, bugüne büyüklüğünde karşılık gelmemiş.

AÇILIŞA MİLLETVEKİLİ İLE GELDİ: İlk senelerde Aydın Saylav Dayanabilen Yavuz ile beraber dört beş defa Diyarbakır’a gelirken geçmiş bizim dükkan açılışında kendisiyle beraberdi. O fotoğraflar de ben da mevcuttur. Tığ ona de istinaden… Ayrıca Güçlü Zor As, bizim kurumumuzda ‘efsane başkan’ yerine geçiyor. Biz, Bitlis’e bu arada gittik. Hep Güneydoğu’bile Takatli Çetince Komutan’le geziyorduk. Temsil sistem diyordu kim ‘Bu eş devletle bağırsak içedir, bundan tek husus çıkmaz, bu sağlamdır, dürüsttür’. Bizim ihvan It Canlı Yavuz’a giderken dedi kim ‘Ben bu adamı tanımıyorum’. Bu adam bile ortada tıpkısı molekül yokken o de sırtını dönmüş. Ben, Kavi Ağır’a ulaşamadım.

İlk senelerde kıytırık bize destek çıktılar, yani inkar etmiyoruz. Pandemi döneminde bize destek çıktılar, arıcılar serbestti. Laf şekere gelince, menfaate girince bu hareket bozuldu.

BİZİ DOLANDIRDILAR: Bu adamın mağduruyuz. Bizi dolandırdılar. Paramızı aldılar. Bugün özlük evimize gidemiyoruz. Ben evime gittiğimde, bütün arıcılar toplanacak, ‘bu para nerede’ diyecekler. Telefonlarımız üstelik engellendi, cevap vermiyor.”

Şeker alabilmek umuduysa TAHAP’a dünyalık yatıran, 29 yaşındaki ataması yapılmayan sarıklı Remzi Balık birlikte konuya ilişkin ZÜMRÜDÜANKA’evet şu açıklamayı yaptı:

“MAĞDURİYETİMİZİ DUYAN NAMEVCUT: TAHAP’la yaklaşık 2-3 yıldır iletişimiz kâin. Bizim mağduriyetimizi duyan kimse namevcut. Durumumuzu anlatmaya açıklama etmeye çalışıyoruz. Şişman paralar toplandı. 16.03-17.03 2022 tarihlerinde tığ bu paraları TAHAP’a doğrulama ettik. Ondan sonraları TAHAP Umumi Merkezi Ankara Şubesi’hangi aktarıldı. O gündür bu gündür bize ayrımsız hafta içerisinde tedbir edecekleri şekeri etmediler. Biz, mağduriyetimizi dile değirmek üzere Ankara’evet geldik. Yetkili makamlarla görüştük. Serencam kazanç mı bilmiyorum ama tığ Diyarbakırlı üreticiler olarak sesimizi duyurmaya çalışacağız.

7 KAMER OLDU: Kestirmece, bizim federasyonun 100 kesir üyesi var ve şişman çapta. Ego, ilkbahar döneminde iki bin koloniyle devam ediyorum. Mustafa Sarıoğlu tarafından bize taahhüt edilen devir hesabına getirilmedi. Yedi aylık tıpkı müddet doldu. ‘Zaman erte dünyalık namına yatırılacak’ dedi, yatırılmadı. ‘Şeker tedariği yapılacak’ dendi, yapılmıyor. Biz, 400 TL şeker tedariği karşılığında anlaştık. Bugün şekerin çuvalı bin 50 TL. Ego, ilkbahar döneminde 200 çuvala 80 bin TL yazdırdım. Ben 80 bin TL ile 400 teklik karşında şeker hastalığı almış olsaydım o param 600-700 bin TL değerinde ayrımsız rakama karşılama ederdi. Amma bu ölçü bize zamanında yatırılmadığı için alacağım hacim 80 çuval.

Akıbet iki yıldır şekerin hazırlık edilme noktasında teessürat çekiyoruz. Bin 500 kolonisi olan ayrımsız müstahsil, ilkbahar döneminde bunun bin kolonisini abat satar. Bin sömürge, 1 milyon servet emretmek. Geriye kalan 500 koloniyle hem temiz üretimi hem de bal hasadı yapabilir. Bu bize tedarik edilmediği üzere ego, satmam gereken kapçık sayısının yüzde 30’unu fakat satabildim.

Türkiye Arıcılık Birliği, şeker hastalığı dağıtımlarını yaparken Tarım ve Orman Bakanlığı’na sınırlı. Tığ İçişleri’ne mecbur federasyon olduğumuz üzere arasında ne şeker hastalığı tedariği var. Ücretini ödediğimiz şekerin tedariğini istediğimizde ise yıldırma ediliyoruz. Bu sektörde TAHAP’a genişlik şişman darbeyi, doğrusu TAHAP’ın umumi başkanı kendisi vurmuştur. Ego, eskiden verilmesi gereken bu beslek şekerini alabilseydim zaten tığ destek çıkmaya devam edecektik.

ELİ KOLU YARGIYA UZANIYOR: Içtimai medya hesaplarının hepsinden engelliyiz, marjinal hiçbir husus akseptans edilmiyor. Elimizde vezneci dekontlarımız bulunan. Yazışmalar, fotoğrafları, bazen milletvekilleriyle yapılan geziler; bütünü bulunan. İçişleri Bakanlığı’na cürüm duyurunda bulunduk. Adana Yüreğir kaza teşkilatı bünyesinde savcılığa yanlışlık duyurusunda bulunduk, benzer yapılanma etmesi için. Ancak Mustafa Sarıoğlu’nun, ne şekilde başarmış bilmiyorum, savcılıktaki dosyayı yavaşlattığı duyumunu aldık. TAHAP Genel Başkanı’nın elinin kolunun yargıya uzanabildiği noktada tığ kimden hesap soracağız. Milletvekillerinin görevlerini unuttuğu yerde biz, esasen milletvekillerine görevlerini hatırlatmaya geldik. Zira milletvekilleri, benim sesimi reklam etmek üzere burada. Bugün milletvekillerinden ilan zor randevu alabiliyoruz. Sağlam Çetin, TAHAP’ın sosyal medya hesaplarında fotoğrafı sabık milletvekilimiz. Mustafa Kavara, desteği olan milletvekilimiz. Kendilerine teşekkürlerimizi sunuyoruz ama açılışın olduğu dönemlerde destekleri olan milletvekillerimizden ricamızdır; Mustafa Sarıoğlu karşı lazım yekpare işlemlerin yapılmasını arzu ediyoruz. Milletvekilleri buyurmak, devletin kendisi emreylemek. Devletin kendisi zat üreticisine bunları yapanlara ağızsız kalıyorsa yetiştirici hangi yapsın?

MÜLK NEREYE GİTTİ: Yaklaşık 1 milyon 671 TL para bizim hesabımızdan geldi. Türkiye geneli düşünürsek 250-300 milyon kısaca, aynı parayı geçiyor. Bu paranın nereye gittiğini, nerelerde kullanıldığını adli yollardan öğrenmeye çalıştık ancak üstten gelen emirler yüzünden müddeiumumilik dosyası yavaşlatıldığı amacıyla biz o paraların şu anda nerelerde kullanıldığını bilmiyoruz. en üst aldığımız bilgi, bu paranın TAHAP Ankara Şubesi’hangi geldiğidir. Ondan sonraları bu paranın nereye gittiği, nerede kullanıldığı daima muğlak.

ÜRETİCİ KORKUYOR: Tehditvari ifadeler şu anda yoğunlukta olduğu amacıyla üreticilerimiz diyor ki ‘Ego konuşursam acep bana ayrımsız molekül tamam mu? Ruhsatım (arıcılık ruhsatı) halel edilir mi? İşim engellenir mi’ korkusuyla kimse gürültülü tarh noktasında dayanabilen öne atılmıyor. TAHAP diyar ve kaymakamlık başkanlarına sesleniyorum. Tamam olduğunuz noktada susmanız size tek öz getirmez. Sustuğunuz sürece Mustafa Sarıoğlu yoluyla oyalanırsınız ve bu kaç sene sürer, tığ de bilmiyoruz. Mustafa Sarıoğlu hakkında yapılması müstelzim bütün işlemleri meclisten arzu ediyoruz.”

SIMURG Selen Ajansı’na konuşan TAHAP Genel Başkanı Mustafa Sarıoğlu, üreticilerin şekere ulaşamamasının geç havale vermelerinden kaynaklandığını ve paraların iadesi amacıyla dilekçesi göndermediklerini söyledi. Sarıoğlu, iddialara şöyle yanıt verdi:

“SİPARİŞLERİNİ GEÇ VERDİKLERİ İÇİN ALAMADILAR: Diyarbakırlı arıcılar, iadeli dilekçesini tığ ısrarla istememize karşın göndermediler. Binlerce insanın, unundan beslek şekerine kadar verdik. Bu hareketler, insanların mağdur edilmesine amil ediliyor. April ayına büyüklüğünde ahenktar şeker hastalığı ödemesi yaptık. Şeker alamamaları, ülkede yaşanan şeker sıkıntısından kaynaklı. Diyarbakır’ın ilkokul TIR şekeri var, tıpkısı TIR tır şekerlerini aldılar. Siparişlerini geç verdikleri amacıyla alamadılar, ondan sonradan bile ‘Başkanım biz paramızı istiyoruz’ diyerek sözlü tıpkı talepte birlikte bulunmadılar. 22 Eylül’e kadar bizden şeker hastalığı ya birlikte mülk iadesi istemediler.

DIŞARIDAN UCUZ MATBUA ANLAŞMASI YAPTIK, İÇERİDEN ŞEKER HASTALIĞI ALDIK: Şekeri önceki TÜRKŞEKER’den aldık, elan sonra tedarikçi firmayla takasla aldık. Dışardan kaput matbua anlaşması yaptık, içeriden şeker aldık. Sonuç bölümsel şekerimizi da dağıtıyoruz. Ondan bilahare bu ulus ne yapacak, zül ediyorum. Biz, hukuki süreci başlattık.

METİN MÜŞKÜL İLGİLİ MAKAMLARDAN ÇÖZÜYORDU: Pek Zor ile ilişik dalavere söylüyorlar. Zorlu Çetince, 15 yıldan sonra arıcı çadırına giren önceki insandır. Söz Gelimi Karacadağ bölgesinde arıcılar üst çıkacaklar, orası ‘kapalı bölge’ ilan edilmiş evet da atıf belgeleri bulunmayan. Ki aranıyordu? Stabil Çetin aranıyordu, ait makamlardan çözüyordu.”Share: