Arsa ve işyeri başvuruları başladı

Cumhuriyet Altını tarihinin bildirme nazik sosyal ev hamlesinin başka etabı olan geçmiş evim yer ve ilk işyerim başvuruları başladı. Başvurular 7 Son Teşrin’a kadar yapılabilecek.

Altın Taşınmazlar Umumi Müdürü Mustafa Özelmacıklı önce evim arsa ve önce işyerim başvurularına ilgilendiren açıklamalarda bulundu. Özelmacıklı, “Sosyal Basamak başvuruları kapsamında altyapısı amade, imarlı göz arsaları üzere başvurular Tarım Bankası şubelerinden alınmaya zaman başladı. Bu arsalara erbap olan vatandaşlar kendi evlerini yapabilecekler. Proje kapsamında satışa çıkarılacak toplanmış arsa sayısının 1 milyona ulaşması bekleniyor. Başvurular için 18 yaşından şişman, T.C. vatandaşı olan ve arsaların bulunduğu belediye sınırları içerisinde eğleşme ediyor gelmek gerekiyor. Antrparantez arsa tahsis edilecek kimselerin, kendisinin veya eşinin yahut reşit olmayan çocuğunun seçkin şehremaneti sınırı süresince sülale yapmaya ergonomik arsaya veya her yerde tıpkısı ev yahut apartmanın ayrı aynı dairesine karşılık olan yer payına topluluk olmaması birlikte kayıt” dedi.

Içtimai konuta başvuran arsaya başvuru yapabilecek

Özelmacıklı sözlerine şöyle devam etti: “Elan evvel arsa evet dahi konuttan birine müracaat yapılabileceği açıklansa üstelik Bakanımız Meram Çekicilik, sosyal hane projesine referans yapanların arsaya de başvuru yapabileceğini açıkladı. 2023’ün geçmiş çeyreğine kadar ev ve arsalar üzere birlik kuraların çekilmesi ve doğruluk sahiplerinin belirlenmesi planlanıyor. Proje kapsamında mutlak ve paylı arsalara başvuru alınacak. Müstakil konutların yapılacağı arsalar 350 ila 500 metrekare olup, yapılacak konutların büyüklükleri 105 ile 150 metrekare ortada olacak. Bağımsız arsalar üstüne; arsa tahsis tarihinden itibaren önce yıl içerisinde ev inşaatına başlanması, 2 yılda nüve kısmının tamamlanması şart. Paydaşlı parseller için kura çekimi yapıldıktan sonradan parsel bazlı şürekâ (7 ve üst şürekâ için), 3 kamer ortamında basamak yapı kooperatifi kuracak olup, bu taşınmazdaki yapım süreci kooperatif kanuna bakarak yürütülecektir. Bu şarta uymayanlardan tahsis edilen arsalar, tek hüküm alınmasına lüzum olmaksızın ödemiş olduğu bir bedel var ise yüzdelik 10’u kesilerek kalan meblağ iade edilerek izansız alınacak.”

Arsalarda ödemeler almanak taksit taksit yapılacak

Arsa kuraları üzere referans bedelinin 500 TL olduğunu tabir fail Özelmacıklı, “Arsa tahsis bedelinin 1/10’u başlangıçta geriye kalanı 9 yılda denk taksit taksit ve faizsiz kendisine ödenecek. Taksit ödeme tarihi; peşinat bedeli ödendikten sonra, geçim imza tarihinden itibaren 1 sene sonraki ruz olacak. Tahsis sahibi peşinat tutarı yatırıldıktan 1 yıl sonra gidermek amacıyla, taksitler aylık ya de almanak denk taksitler halinde bile ödenebilecek. Hür arsaların fiyatları 192 bin 500 liradan, taksitleri ise 1604 liradan başlıyor. Paylı arsalar da ise 112 bin 500 liradan başlayan fiyatlar ve 937 liradan başlayan taksitlerle sunuyor” şeklinde konuştu.

İlk hareket yerim başvuruları başladı

İlk etapta 28 ilde 10 bin iş yeri amacıyla bile başvuruların başladığını tamlayan Özelmacıklı, “Başvuru bedeli 2 bin TL olan gelişim yeri başvuruları da 7 Kasım tarihine büyüklüğünde E-Cesamet üzerinden ve İl Merkezlerinde Halk Bankası, İlçelerde ise Ziraat Bankası şubelerinden yapılabilecek. Müracaat çerçevesinde T.C. vatandaşı tevessül etmek, projenin bulunduğu toprak nüfusuna mukayyet almak yahut o el sınırlarında faaliyette bulunuyor almak ve 18 yaşını doldurmuş tevessül etmek gerekiyor. Bunun birlikte maharet belgesi, işyeri açma belgesi, bölüm pusat belgesi yahut vergi mükellefi olmak kadar ara sıra koşullar dahi taharri edilecek. Kişinin kendisinin, eşinin ve 18 yaşından alelade çocuklarının mülkiyetinde sanayi dükkanı olmaması de gerekiyor. Ödemeler üzere bile tenkis sonrası kısaca dükkan bedeli üzerinden yüzde 10 peşinat bedeli alınacak. Kalan bakiye amacıyla bile takanak vezneci sözleşmesi sonrasında yok etmek için, 6 mahiye dönemlerde Görevli maaşı artış oranında artım uygulanarak 120 kamer vadede yapılacak” dedi.

Özelmacıklı, hareket yeri yapılacak illeri şöyle açıkladı:

” Ankara’üstelik 1000, İzmir’de 700, Bursa, Konya, Adana, Malatya, Gaziantep ve Şanlıurfa’bile 500, Diyarbakır ve Kocaeli’nde 450, Eskişehir, Kayseri ve Manisa’da 350, Mersin, Denizli ve Balıkesir’bile 300, Van, Erzurum, Trabzon, Tekirdağ’dahi 250, Afyonkarahisar, Aksaray, Isparta, Çorum, Kalaba, Sivas’ta 200, Şırnak’ta 150 ve Kastamonu’dahi 100.” – İSTANBUL

Share: