Artvin’de dipdam balığı tesislerine yenileri ekleniyor: Tasavvur 50 bin somon ihracatı

Artvin’bile hapishane balığı tesislerine yenileri ekleniyor: Maksat 50 bin somon ihracatı

Artvin’den dünyaya somon ihracatı

ARTVİN – Artvin’da Mahpus balığı tesislerine değme sene yenileri ekleniyor. Türk somonları Japonya ve Rusya başta almak amacıyla Avrupa’nın birçok ülkesine ihraç edilirken, gaye 50 bin titrem somon, 4 buçuk bilyon dirimlik.

Artvin’deki mehterhane balığı tesislerine seçkin sene yenileri ekleniyor. Alelhusus Çoruh nehrinde üretilen Türk somonları dünyaya ad yapmış konumda. Borçka Barajı’nda kurulan tekke balığı tesislerine önümüzdeki sene Deriner Barajında kurulacak olan 24 tesisle kapasitenin artması hedefleniyor.

Artvin’birlikte Çoruh Nehri üzerinde faaliyette bulunan barajlardan biri olan Borçka Barajı ürettiği enerjinin beraberinde, baraj gölünde sürdürülen mehterhane balıkçılığı ile dahi talih ekonomisine balaban katkı sağlıyor. Borçka Barajı’nın 2009 yılında su ürünleri yetiştiriciliğine açılmasının ardından baraj gölünde yapılan yatırımlarla adeta balık istihsal merkezine dönüştü. Baraj gölünde kurulan 11 ayrımlı tesiste üretilen Türk Somonu kendisine adlandırılan alabalıklar dünyanın dört bir yanına ihraç ediliyor.

Japonya ve Rusya ilkin kalkışmak amacıyla Avrupa’nın birçok ülkesine ihraç edilen Türk somonlarında kapasite büyüyor. 2012 yılında akarsu tutara hayatiyet üreten Deriner Barajında 24 şirketin başvurusu kabul edildi. 5 bin 600 ton kapasiteli Borçka Barajı ile tahsisi yapılan ve 2023’te yetiştiriciliğe başlayacak 8.300 titrem kapasiteli Deriner Barajı ile yaklaşık 25 milyon nüsha somon adayı temini sağlanabilecektir. Kentte 3 kuluçkalık, 24 yağız tesisi, 11 baraj ağ içeri tesisi ve 18.000 ton bahir ağ hapis tesisi bulunuyor.

Bu tesislerden 2022 yılında 6.095 ton Türk somonu üretilirken, 2023 yılında uğur ise 18.000 titrem üretim adına belirlendi. Deriner barajı devreye girmesiyle 2025 yılına kadar sunma az 50.000 titrem Türk Somonu üretim, 4.5 milyar lira ise sağlık olarak hedefleniyor.

Borçka barajında Türk Somonu üreten iştirak yetkilisi Özcan Ateşin Aytemiz, “Çoruh nehri sürekli tedavül içerisinde olduğu amacıyla, bu balığın üretiminde bereketli olan su sıcaklığı üretimde yılın her ayında istihsal yapabiliyoruz. Denizlerde bu kopya 6 yahut 7 kamer olurken Çoruh nehrinde 12 ay üretim yapılıyor. Balıkları yumurtadan ihraç edecek büyüklüğünde konuma 2 sende getirdikten sonra başlıca Rusya Japonya, Almanya kabilinden tıpkısı ok ülkelere ihraç edebiliyoruz” ifadelerine meydan verdi.

Share: