Artvin’de Sevir Güreşleri Türkiye Şampiyonası yapıldı

Artvin’birlikte “5. Kafkasör Sevir Güreşleri Türkiye şampiyonası” sona erdi.

Valilik koordinesinde Artvin Boğacılar Spor Kulübünce, şehir merkezine 12 kilometre mesafedeki ormanlarla çevrili 1200 rakımlı Kafkasör Yaylası’ndaki arenada düzenlenen şampiyonaya İzmir, Entelektüel, Muğla, Denizli, Rize, Erzurum ve Artvin’den bütün 68 boğa katıldı.

İki periyot süren kele güreşlerinin serencam gününde “pehlivanlar” klasmanında “bacak”, “alelade itidalli”, “iri mutedil”, “başaltı” ve “ser” kategorilerinde 40 kele arenaya çıktı.

Sıcak havaya rağmen binlerce kişinin izlediği güreşlerde toplamda 182 bin lira servet ödülü dağıtılırken, güreşlerin bildirme prestijli kategorisi olan Pehlivanlar Mebde Kategorisinde böke “Poyraz” isimli boğanın sahibi Hasan Sebep 40 bin liralık ile ödüllendirildi.

Boğalar arenaya çıkmadan önce boynuzlarının sivrileştirilmesi ihtimaline alın boynuz kontrolünden geçirilirken, kazanan boğalar da doping testine tabi tutuldu.

Pehlivanlar klasmanı bukanak kategorisinde Şener Yağ’a ilişik “Gönül Avcısı”, aşağı mutedil kategorisinde Ahmet Şahin’e ilişkin “Tehlike”, nazik ölçülü kategorisinde Bedel Uzun’a ilişik “Mercan Balığı”, başaltı kategorisinde Yaşar Kuş’a ilgili “Kara”, sarrafiye kategorisinde bile Hasan Sebep’a ilgili “Poyraz” birinci oldu.

Yıldızlar klasmanı gerçekten itidalli kategorisinde Kasıt Polat’a ilgili “Bayram”, büyük ölçülü kategorisinde Yüksek Gültekin’e ilişkin “Bozo”, başaltı kategorisinde Yiğithan Koç’a ilişik “Boğaçhan”, kafa kategorisinde ise Yılmayan Köse’ye ilgili “Savcı As” ünlü boğa birinci oldu.

Rize’den gelen Muhammet Demirkıran, boğa güreşlerini haddinden fazla sevdiğini tabir etti.

Çanakkale Biga’dan güreşleri izlemeye mevrut Lütfü Boru, “Artvin doğasıyla yeşilliği ile ünlü. Herkesin bu doğayı görmesini da isterim. Daha önce boğa güreşini etken izlememiştim. Televizyonda görüyordum çok alçalma ediyordum. Çokça güzel” ifadelerini kullandı.Share: