AYKONUT mağdurları: “Yavuzlar ve AYKONUT bize ağırbaşlılık yapıyor”

Işıklı’de uzun hayvan hikayesine dönen ve 25 yılık geçmişe ehil olan Kültürlü Basamak Yapı Kooperatifi’ndeki (AYKONUT) hak sahiplerinden olan bire bir pres sahibi AYKONUT ve sorunu nakız vaadiyle ortaya çıkan Yavuzlar İnşaat’ın kendilerini zor durumda tasarruf etmek amacıyla suyunu kestirdiğini sav etti.

Münevver’dahi 1997 yılında yetersiz gelirli vatandaşları ev sahibi fora etmek amacıyla dönemin Entelektüel Belediye Başkanı Hüseyin Katarakt öncülüğünde kurulan ve yaklaşık 5 yıl önceki bile Yavuzlar İnşaat Firması yoluyla devir alınan kooperatif, gerginliklerin adresi haline geldi. AYKONUT arazisi üzerinde mevcut tıpkı işletmenin suyu kesildi. İşletmelerinin sularının kesilmesi konusunda pres sahipleri AYKONUT ve sorunu çözme vaadiyle ortaya çıkan Yavuzlar İnşaat’ın kendilerini pres durumda tasarruf etmek için suyunu kestirdiğini iddia etti.

“Biz, herkese dert anlatmaktan bundan sonra yorulduk”

Kendilerinin yıllardır sorunlarını herkese anlattıklarını ama hiç tıpkısı nev hal bulamadıklarını tabir eden su bayisi işletmecilerinden Muhammet Kuzu, “Bura Güzelhisar Mahallesi’nde mevcut AYKONUT alanı. Burada 30 almanak aksiyon yerimiz var ve buradan 5 emanet evine savuşturmak götürüyor. Öğle Vakti saatlerinde suyumuzu kesmeye geldiler amma bize bildiri edilen hiç aynı şey namevcut. Yıllar evvel AYKONUT ile tıpkısı inikat yaptığımız için, bize beyanat edilen seçkin öz ikmal karşılığı itilaf yaptığımız AYKONUT’a gidiyor. Bize göre bu suyun kesilebilmesi üzere AYKONUT’un dahi bu tebliği bize bildirmesi ve tebliğ etmesi gerekiyor. Mevrut yâren, ‘ben irade eliyim, bana dokunmayın’ diye niteleyerek suyumuzu istisna etmek istedi. Namına suyumuzu kesmesini gerektirecek tıpkısı tebligatının olup olmadığını sorduğumda damarlı yanıt aldım. Ondan sonradan buraya polis güçleri ekipleri de geldi. Polis Güçleri ekiplerine bile sordum, ellerinde tebligat olmadan bize engelleme yazar edemeyeceklerini sordum. Polis Güçleri ekipleri de bizim rast olduğumuzu belirtti. Bunun üzerine tebliğin AYKONUT’a yapıldığını belirttiler. AYKONUT’a tebliğ yapılsa dahi olaydan bizim haberimiz yok. Cebren gelip suyumuzu kestiler. Biz haklıyız burada, bize kimse ‘haksızsın’ diyemez. AYKONUT mağdurları namına ona buna dert anlatmaktan, valiye, şehremaneti başkanına gitmekten yorulduk çıktı. Tek mi hakkımız, hukukumuz yok” diye 25 yıldır evlerine ittihat etmek isterken 5 sene önceki bol vaatlerle inşaatı devralıp tıpkısı başlı üstelik çakmayan yüklenici firma Yavuzlar İnşaat’ın kendilerini işlerinden da etmeye çalıştığını müstakbel sürdü.

“Kooperatifi batırdılar”

AYKONUT Yapı Kooperatifi’nin tek sözünü hesabına getirmediğini ve kooperatifin battığını tez fail Kuzu, “Kanuncu olarak ‘6 ay içerisinde inşaata başlamayan ya bile tek iş yapmayan müteahhidin sözleşmesinin saha sahibince tek yanlı feshedebileceğini öğrendik. Burada çeyrek altın asırdan beri ana birlikte atılmadı. Burası benim hakkım. Asıl ve babamın bana verdiği bire bir adalet. Benim dahi 3 kıta çocuğum var. Ego burayı sıyanet etmek ile mükellefim. Elimizde çıkacağımız yeri göstereceğine, barhana masraflarımızın hepsini karşılayacağına, yerlerimizi doğrulama edene kadar kiramızı ödeyeceğini üstlenme ettiklerine dayalı maddeleri içeren resmi sözleşmemiz var. Bunların tek birini yapmıyorlar, çünkü kooperatifi batırdılar. Demin benzeri meydan sahipleri var, belediyenin yerleri var, vakıfların yerleri var tıpkı de işin sunu kötüsü, bizden üstelik elem durumda olan aile sahibi tevessül etmek amacıyla bu kooperatife unsur reşit ve yıllardır kesenek ödeyen insanlarımız var. Onların parası dahi arasında namevcut” diye niteleyerek konuştu.

“Buraya ne AYKONUT’un ne birlikte Yavuzların gelmeye yüzü yok”

Kendilerinin AYKONUT ve Yavuzlar İnşaat firması aracılığıyla mağdur edildiklerini istikbal süren Kuzu, “Burada AYKONUT’tan biri var mı? namevcut. Yüklenici Yavuzlar firmasından biri var mı? o birlikte yok. Gönderiyorlar memuru, devletin adamını araya sokuyorlar. Gelsin buraya AYKONUT’tan biri ‘senin suyunu keseceğim’ desin. Tığ da kendisine bunca yıldır nerde olduklarını soralım. Hiç bizim halimizi hatırımızı sormadıklarını hatırlatalım. Ama onlar buraya gelemezler. Çünkü yüzleri yok” diyerek konuştu.

“Yavuzlar İnşaat nemli bir teyzeyi lep paça evinden çıkarttı”

Su bayisi işletmecisi Kuzu, Yavuzlar İnşaatın 2 sene geçmiş bölgede mevcut nemli ayrımsız kadının evini yıktığını ve kadını el durumda bıraktığını tez ederek, “Yavuzlar İnşaat, 2 yıl geçmiş tıpkı teyzenin evini yıktı. O anlara şahsen şahit oldum yapım firmasının adamları kadını çifte tokat atmadıkları kaldı. Çoluğu, çocuğu, eşi namevcut bir tane başına buğulanmış kadına yapmadıklarını bırakmadılar. O anlarda Yavuzlar İnşaat’a her an ‘Gariban kayırıcı bunlar. Bire Bir kayran bulup yerleştirin, 2 bin teklik bile huruç parası verin bu size koymaz. 1+1’i 2 milyon TL’ye satacağız diyorsunuz, keşki kadının evini taşıyın’ dedim. Adamlar onu dahi yapmadı. Müteahhitten ‘Benim haberim namevcut elemanlar yapmıştır’ cevabını aldım” ifadelerini kullandı.

“Asıl işgalci Yavuzlar ve AYKONUT’tur”

Yavuzlar İnşaat firması yetkililerinin kendilerini işgalci yerine gördüğünü ve kamuoyuna dahi kendileri hakkında damarlı bilgiler verdiğini kaydeden Kuzu açıklamasının devamında “Müteahhidin adamı gelip bana şahsen ‘siz neyin mavalını okuyorsunuz, siz burada kiracı statüsünde bile değilsiniz’ dedi. Onu dahi geçtim bundan 1,5 kamer önce Yavuzlar İnşaat Firmasının yetkilileri Söke’üstelik benzeri habere balkon, ‘Tığ orayı yapacağız ama mahalledeki işgalciler mahalleyi terk etmiyorlar’ diyor. Biz işgalci değiliz, tığ bu mahallenin sahibiyiz, yerel insanlarız. Burada 600-700 kesim ocak yıkıldı. Biz işgalci değiliz. Ayrımsız işgalci varsa onlar de Yavuzlar İnşaat ile AYKONUT’tur. Yavuzlar İnşaat burada barışma yapmamış tıpkısı kişinin şahsın haberi yokken evini yıktı. Koca de bunun konusunda bunları mahkemeye verdi. Tığ direniyoruz, çünkü bura bizim atlatmak kapımız. AYKONUT ve yüklenici firma olan Yavuzlar İnşaat’a da gidip görüştüm. ‘Ortam kapalı, hesaplı birlikte bire bir yük var. Sen başlayacağım üstelik, ego burada senin kazmanı göreyim senin ferah niyetini hissedeyim ben bu dükkanı eksik saatte metrukiyet ederim’ dedim. Ortada on paralık tıpkısı öz yokken, biz hakkımızı arıyoruz, patırtılı çıkartıyoruz, direniyoruz diye gelip cebren ellerinde hiçbir belge olmadan beni ve babamı ittire kaktıra zora suyumuzu kestiler.” – AYDINShare: