Aysu Bankoğlu: Ttk Yetkilileri, Amasra Faciasının Olduğu Eroin Ocağına Girmemelidir

CHP Bartın Mebus Aysu Bankoğlu, Türkiye Taşkömürü Kurumu (TTK) yetkililerinin Amasra’dahi eroin faciası yaşanan kömür ocağına soldurmak üzere mahkemeye alfabe yazdığını belirterek, “TTK yetkilileri, Amasra kömür faciasının olduğu maden ocağına girmemelidir. Muhakkak amma katiyen tarafsız ve mutlak rasıt yıldız bilimi, bu yetkililere eşlik etmelidir. Kamera kayıtları yapılmalıdır. Hem kamuoyu vicdanı hem birlikte madenci ailelerinin türe arayışı üzere bu çok önemlidir” dedi.

Aysu Bankoğlu, bugün yaptığı açıklamada, TTK yetkililerinin, Bartın’ın Amasra ilçesinde grizu patlaması sonucu 42 madencinin yaşamını yitirdiği ocağa iletilmek mahkemeye alfabe yazdığını duyurdu. Mahkemeye gönderilen yazıda ocaktaki yangının söndüğünün ve ocakta kurulan barajların kaldırılması gerektiğinin belirtildiğini aktaran Bankoğlu, “Burada uyarıyoruz; TTK yetkilileri, Amasra kömür faciasının olduğu eroin ocağına girmemelidir. Kategorik ama kesinlikle yansız ve bağımsız teleskop heyet, bu yetkililere haremlik etmelidir. Alıcı kayıtları yapılmalıdır. Hem halkoyu vicdanı hem birlikte madenci ailelerinin adalet arayışı üzere bu haddinden fazla önemlidir. Buradan uyarıyoruz ve çağrı yapıyoruz. Lütfen, delilleri karartma şüphesi olan ve ehlivukuf civar tetkik raporunda detone mevcut TTK’ya tek başına bu ocağa duhul izni ve yetkisini vermeyin” diye niteleyerek konuştu.

Bankoğlu, içtimai iletişim araçları hesabından şu paylaşımda de “Uyarıyorum. Ehlivukuf ön tetkik raporunda detone mevcut, delilleri karatma şüphesi olan Türkiye Taşkömürü Umumi Müdürlüğü yetkilileri, yangının henüz söndüğü Amasra’daki beyaz zehir ocağına tarafsız ve izinli gözlemci yıldız bilimi olmadan girmemelidir” dedi.

Share: