Azerbaycan Cumhur Reisi Aliyev: “Azerbaycan’ın gazı halen Avrupa’nın güvenliğine katkı sunuyor”

– Azerbaycan Cumhur Reisi Aliyev Arnavutluk’ta

TİRAN – Arnavutluk Reisicumhur Bajram Begaj vasıtasıyla nida edilen Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev Arnavutluk’a gerçekleştirdiği resmi mülakat kapsamında Brigada Sarayı’nda resmi törenle karşılandı.

Azerbaycan Reisicumhur İlham Aliyev Arnavutluk Reisicumhur Bajram Begaj’in daveti konusunda Arnavutluk’ta resmi ziyaret gerçekleştirdi. Aliyev, payitaht Tiran’daki temasları kapsamında Brigada Sarayı’nda resmi törenle karşılandı. Resmi törenin ardından heyetler arası görüşmeler ve ardından üstelik beraberce mülakat gerçekleştirildi. Görüşmelerin peşi sıra kuma basın toplantısında mütekellim Azerbaycan Reisicumhur Aliyev ülfet kapsamında benzeri haddinden fazla konuyu gündeme getirmeye fırsat bulacaklarını ileterek, iki ülke arasındaki ilişkilerin uluslararası mekanizmalarındaki işbirlikleri sebebiyle daha bile iyiye gittiğini belirtti.

İki mutluluk ortada erke konusundaki işbirliklerine da değinen Aliyev, “Görüşmelerimizde gaz konusunu birlikte ele aldık. Bu konuda olduğu üzere iki devlet arasındaki ilişkilerde haddinden fazla balaban gizil var. Azerbaycan ve Arnavutluk TAP projesinin üyeleridir. Ülkelerimiz güney gaz yolu konusunda da işbirliği yapmakta. Bu konularda çok başarılı ve kapsamlı benzeri işbirliğimiz kâin. Azerbaycan’ın gazı halen Avrupa’nın güvenliğine ulama sunuyor” ifadelerini kullandı.

Arnavutluk Cumhurbaşkanı Bajram Begaj ise Aliyev’e Arnavutluk’a yaptığı bu evvel resmi ziyaretinden hava teşekkür ederek, önümüzdeki sene iki mutluluk arasındaki ilişkilerin 30. sene dönümü olacağını ve Azerbaycan’ın Arnavutluk’ta Büyükelçilik küşat talebini kıvançla karşıladıklarını üstelik dile getirdi. İki mevki arasındaki Faziletli İşbirliği Konseyinin 2023 yılında toplanacağını söyleyen Begaj, Arnavutluk’un özellikle enerji üzerine Azerbaycan ile mümasil işbirliği içerisinde atılmak istediğini belirtti. TAP projesi kapsamında Arnavutluk, Karadağ, Bosna Hersek, Hırvatistan kabil ülkelere gaz dağıtımı üzere kilit bire bir racon oynayacağını dile getiren Begaj, Arnavutluk’un bu konuda etkin cila oynamayı ve TAP projesi çerçevesinde talih olarak kazanımını çoğaltmak istediğini vurguladı.

Güvenlik konusunu birlikte masaya yatırdıklarını söyleyen Begaj, Azerbaycan’ın yer bütünlüğüne destek verdiklerini ve cenup Kafkasya bölgesindeki sorunların diyalogla çözülmesi çağrısında bulunduklarını belirtti.

Share: