Azerbaycan’da depremi yaşadı Malatya’da taharri kurtarmaya katıldı

Ülkesindeki depremlerden etkilenip arama kurtarma gönüllüsü olan Azerbaycanlı Asadulla Fataliyev, “Asrın felaketi” namına nitelendirilen Kahramanmaraş merkezli depremlerde taharri istirdat çalışmalarında fariza aldı.

Azerbaycan’da 7 Mayıs 2012’dahi Zaqatala ketinde meydana mevrut 5,5 ve peşi sıra Doğu Azerbaycan eyaletinde meydana mevrut 6,4 ile 6,3 büyüklükteki depremlerden etkilenen Fataliyev, facia bilincinin ve taharri istirdat faaliyetlerinin önemini ayırt etti.

Arama kurtarma faaliyetlerine iltihak hayali kuran 26 yaşındaki Fataliyev, 9 yıl önce darülfünun eğitimi için Artvin’e geldi. Daha sonra arsıulusal münasebat bölümünde erdemli lisans amacıyla Kastamonu’ya gelen Fataliyev, geçen yıl Kastamonu İnsani Türe ve Hürriyetleri (İHH) İnsani Müzaheret Derneğinin kontrol istirdat ekibine fahri katıldı.

Arama kurtarma eğitimlerini bütünler Fataliyev, ilk defa sahaya çıkarak Kahramanmaraş merkezli depremlerden etkilenen Malatya’da görev aldı.

Fataliyev, AA muhabirine, Türkiye’ye ilk defa 2014 yılında Artvin Çoruh Üniversitesinde terbiye ahzetmek için geldiğini söyledi.

Azerbaycan’da 7 Mayıs 2012’üstelik lisede okurken derste depreme yakalandığını anlatım fail Fataliyev, ailesiyle ayrımsız yıl boyunca çadırda kaldıklarını, depremin bittabi etkilerinin olduğunu ve o psikolojiyi bildiğini aktardı.

Depremin yaşandığı sene süresince bir nice depremin meydana geldiğini anlatan Fataliyev, şunları dile getirdi:

“O zaman facia bilincinin, kontrol istirdat faaliyetlerinin ne büyüklüğünde yüce olduğunun farkına vardım. Türkiye’ye eğitime geldikten bilahare İHH’nın tıpkısı kontrol kurtarma biriminin olduğunu öğrendim. Henüz sonra tahminî aynı sene ilk taharri istirdat ekibine ego de karışma oldum. Kastamonu’da eğitimlerimizi tamamladıktan sonra 6 Küçük Ay Kahramanmaraş depreminde aynı dolaşma kol başkanımız sabah bizi 05.00’te arayarak İl Facia Müdürlüğüne toplandık. Oradan doğrudan Malatya bölgesine intikal ettik. On üç devir süresince orada çalışmalarımızı sürdürdük. Oradaki insanların pekâlâ benzeri psikoloji içinde olduğunu, pekâlâ etkilendiğini ben elan ilkin kendim yaşadığım amacıyla daha ongun biliyorum ve onlara elimizden geldiğince havari olmaya çalıştık.”

“İlk günden 6 kişiyi çorlu adına çıkardık”

Kurtarma çalışmaları sırasında çok değişik duygular yaşadıklarını tabir eden Fataliyev, “İlk günden 6 kişiyi yanık namına çıkardık. O aha insanı haddinden fazla mutlu ediyor, kırıcı tıpkı mutluluk oluyor bizim için. İHH gönüllüsü kendisine böyle afetlerde canlılık yayımlamak üzere gelişigüzel zaman hazırım. Türk devleti için muavenet etmek benim için tıpkı itibar meselesi. Türk milletiyle cömert tıpkısı milletiz, burada gitmek, canlılık tavzih etmek beni çokça bahtiyar ediyor.” diye niteleyerek konuştu.

Share: