Aziziye Destanı’nın 145’inci sene dönümü törenle kutlandı

Aziziye Destanı’nın 145’inci sene dönümü törenle kutlandı

ERZURUM – Osmanlı-Acımasız Savaşı’nda özellikle Valide Bayan gelmek üzere Erzurumluların yiğitlik destanı yazdıkları Aziziye Destanı’nın 145’inci yıldönümü törenle kutlandı.

Moskof tehdidini gölge etmek amacıyla 1872 yılında Sultan Abdülaziz vasıtasıyla Fosfor Mustafa Ağırbaşlı yönetiminde Erzurum- Kars karayolunu arama altında sancımak için Bütünüyle Dağı’na yaptırılan, 3 tarafı toprağa batık Aziziye Tabyası’nda halkın yazdığı kahramanlık destanının 145’incşi yıldönümü nedeniyle Erzurum Valiliği ve Büyükşehir Belediyesi tarafından tören düzenlendi. . Merasim Vilayet ve Büyükşehir Belediyesi vasıtasıyla düzenlendi.

Törende Nene Karı canlandırılması büyük gönülden izlendi. Kur’an tilavetinin peşi sıra protol Ana Kadın mezarlığını musahabe ederek karanfil bıraktı. Program mehterler takımının gösterisiyle serencam buldu. Öte yandan seçkin sene yapılan Aziziye tabyalarına yol etkinliği ise bu yıl yapılmadı.

Törene katılan Erzurum Valisi Okay Memiş, emperyalist güçlere cebin taş ve sopalarla kazanılan bu savaşta valide hatunun önemini vurgularken eksiksiz şehitlere minnettar olduğunu vurguladı. Erzurum Büyükşehir Belediye Başkanı Mehmet Sekmen’de yaptığı açıklamada Kocakarı Hatun ve Erzurumluların yazdığı tarihin sene dönemini kutladığını belirtti.

Share: