Bafra ve Çarşamba ovalarında yetişen kapya biber tarlada almaç buluyor

Samsun’dahi Bafra ve Çarşamba ovalarında yetiştirilen kapya biber, pazara inmeden tarlada almaç buluyor.

Türkiye’nin sunma mübarek ovalarından Bafra Ovası’nda üreticiler, kapya biber hasadına başladı.

Salça, türap biber yapımında makbul, közlenerek tüketilen kapya biber, lezzeti ve kalın yapısıyla talep görüyor.

Bafra Yeşilyazı Mahallesi’nde kapya biber üretimi işleyen Ihtiyaç Acılı, günde 80 ile 100 ton beyninde kapya hasadı yaparak Türkiye’nin dört bir yanına gönderdiklerini söyledi.

Ürünün tarladayken almaç bulduğunu ifade eden Kederli, “Hem üretimini yapıyoruz hem de köylülerimizden alıp satışını yapıyoruz. Bu şartlarda köylümüz dünyalık kazanıyor.” dedi.

Kapya biberin ihracatının üstelik yapılmasını istediklerini tamlayan Kederli, şunları kaydetti:

“Samsun’dahi cümle kuvvetli çözümleme laboratuvarı olmadığı için ihracatçılar çekiniyor. Kapya biberimiz çokça nitelikli ve aroması matlup nitelikte. İhracat yapıyoruz ama ürünümüz Mersin’e gidiyor, oradan ürünün hoşgörüsüz yetişme riski var. Samsun’bile bu laboratuvar olsa ihracatı bayağı yapabiliriz. Hem ülkemiz hem birlikte tığ kazanabiliriz.”

Açık Deniz Albayrak de 600 dekar alanda kapya biber yetiştirdiğini, hasadı yapılan ürünü Elazığ, Kütahya, Kahramanmaraş, Şanlıurfa, Malatya üzere illere gönderdiklerini aktardı.

“Bu yıl ürün haddinden fazla pir, bunun birlikte fiyatı birlikte haddinden fazla güzel”

Samsun İl Ekincilik ve Orman Müdürü İbrahim Kuvvetli, Bafra ve Çarşamba ovalarında büyük miktarda sebze ve kâr üretimi yapıldığını anlattı.

Bu iki ovada 150 bin dekar alanda 878 bin ton göveri üretildiğini anlatım eden Kuvvetli, kapya biber üretiminin yoğunluklu adına Bafra Ovası’nda yapıldığını belirtti.

Samsun’üstelik, 2021 yılında 32 bin 250 dekar alanda 113 bin titrem kapya biber üretimi yapıldığına işaret eden Akva, “Bu sene hasat başladı, tahminlerimiz kısaca 33 bin dekar alanda 129 bin tona andıran rekolte bekliyoruz. Bafra Ovası’ndaki kapya biberin eti haddinden fazla dolgun. İsotu ile meşhur Şanlıurfa, Kahramanmaraş ile Çukurova’ya tığ buradan kapya biber gönderiyoruz.” diyerek konuştu.

Sağlam, Bafra’üstelik kapya biberin közlenmesi ile ilişkin tıpkı fabrika açıldığını belirterek şunları kaydetti:

“İnşallah bundan sonra dondurulmuş gıda yerine tüketilmesini bile çıkarmak istiyoruz. Vakit Kaybetmeden kapya biber değil tamlık sebzelerin özellikle Avrupa Birliği’nde geçmiş olan nüfusun beslenmesinde dondurulmuş sebze yemeği ile ilişik Bafra’bile aynı çalışmamız var. İnşallah onu üstelik mümasil zamanda hayata geçireceğiz. O dahi yapılmaya başlandığında Avrupa Birliği, Rusya ve Ukrayna kabil ülkelere sebze ihracatımız devam edecektir. Bu sene mahsul çok güzelce, bunun beraberinde fiyatı da çokça evire çevire. İnşallah böyle devam ederse önümüzdeki yıl hem ilk teşrin alanlarını arttırmaya hem da tasarruf alanlarını arttırmaya devam edeceğiz.”Share: