Bakan Kasapoğlu: “Serencam 4 yılda arsıulusal organizasyonlarda 19 bin 620 skor madalya elde ettik”

Burdur’da Cahillik ve Spor Bakanı Dr. Mehmet Muharrem Kasapoğlu’nun katılımıyla Türkiye Üniversite Sporları Federasyonu Izlem Taharri Çalıştayı düzenlendi.

Türkiye Darülfünun Sporları Federasyonu Izleme Arama Çalıştayı saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunması ile başladı. Ardından 2022 yılı Afyon Ünilig Finalleri lansman filminin izlenmesi ile devam etti.

Çalıştayın küşat konuşmasını yapan Burdur Valisi Uca Arslantaş, Türkiye Darülfünun Sporları Federasyonunca planlı çalıştayımızın yeryüzü heybetli ruzname maddesinin, yükseköğretim çağındaki çoluk çocuk beyninde spor kültürünün yaygınlaştırılması olduğunu söyledi. Arslantaş, “Zira uğur kitlemiz olan yükseköğretim öğrencileri beyninde spor aktivitelerinin yaygınlaştırılması, tabiri caizse engelleyici doktorluk nevinden ayrımsız vazifedir. Gençliğin teravet ve enerjisinin akla yatkın kanalize edilmesiyle, bireyin ve toplumun dal düzey fayda göreceği muhakkaktır. Devletimiz akıbet yirmi yılda spor madun yapısına ülkemizin tamamında olduğu gibi ilimizde da çok tehlikeli yatırımlar yapmıştır. Maksadın görünen olması için spor faaliyetlerine katılımın ziyadeleştirilerek, yatırımların fonksiyonel arkaç getirilmesi elzemdir” şeklinde konuştu.

“7’den 70’e herkesi spora teşvik edecek projeler hayata geçiriyoruz”

Bakan Kasapoğlu ise çalıştaydaki konuşmasında, çalıştaya katıldığı amacıyla çokça bahtiyar olduğunu dile getirerek, “Hava ve mutlulukla tabir etmeliyim kim Türkiye artık ayrımsız spor ülkesi. Sonuç 20 yılda on binlerce spor tesisi nesir ettik. 81 vilayetimizin tamamını eserlerle, tesislerle donattık. Takatli çokça branşı kapsayan hayat dolu bir spor altyapısı meydana getirdik. Hem 81 ilimizde halkımız günün değme saati, arzu ettiği spor branşına rahatlıkla erişebiliyor, hem birlikte ülkemizi uluslararası arenada desise edecek sporcuları sürdürülebilir bir anlayışla yetiştiriyoruz. Kitle sporu üzere ayrı, takat sınırı sporu üzere ayrı stratejiler, politikalar uyguluyoruz. Kitle sporunda spora ilgiyi artıracak, 7’den 70’e herkesi spora teşvik edecek projeler hayata geçiriyoruz. Yüzme bilmeyen kalmasın projesiyle 5 milyondan aşkın vatandaşımıza yüzme öğrettik. Basketbol seferberliğimizle ülkemizin değme yerine potalar, sahalar, 3×3 basket alanları mensur ettik. Karı odaklı spor anlayışımızla, kadınlarımızın spora erişimine yönelik zorlukları ortadan kaldırdık” ifadelerini kullandı.

“Sportif yetenek taramasında 2 milyon 686 bin 219 gencimizi değerlendirdik”

İlkokul çağına büyüklüğünde uzanan dizgesel tıpkı mesai anlayışının söz konusu olduğunu hatırlatan Vekil Kasapoğlu, “Sportif yetenek taraması ve spora manipülasyon projesiyle ilkokul 3. sınıfta 2 milyon 686 bin 219 gencimizi değerlendirdik. Spora menus olanları belirledik. Yetenekli olanları branşlara yönlendirdik. Şehirlerimize 92 sayı Spor Lisesi kazandırdık. 20 yıpranmamış spor lisemiz ise inşa aşamasında. Bu liseleri hayata geçirmekle kalmadık, Milli Terbiye Bakanlığımız ile imzaladığımız ortak yönetim protokolüyle işlevselliklerini dahi artırdık. Branşlarda faik çaplı olanları gençlerimizi, Sporcu Yetişek Merkezlerimizde yetiştirme programlarına dahil ettik ve maddi yerine onları desteklemeye başladık. Vahi el altında 49 Sporcu Terbiye Merkezimizde 2 bin 525 sporcumuz yetişek görüyor” diye konuştu.

“Sonuç 4 yılda uluslararası organizasyonlarda 19 bin 620 sayı madalya elde ettik”

Olimpiyatlara katılacak ve katılması beklenen çaplı sporcuları arz çağcıl alıştırma teknikleriyle ve programlarla oyunlara hazırlayan Türkiye Olimpiyat Tedarik Merkezleri’ni hayata geçirdiklerini anlatan Icra Vekili Kasapoğlu, “Şu dakika itibariyle 1247 sporcumuz, Acun ve Avrupa Şampiyonalarına, 2024 Paris ve 2028 Los Angeles olimpiyat ve paralimpik oyunlarına hazırlanıyor. Sporcuları yetiştirirken onların tam ihtiyaçlarına ve problemlerine müteveccih birlikte analizör ürettik. Onları hedeften saptıracak, motivasyonlarını düşürecek spor dışı meselelere karşı sonsuz destekledik.Sportmen Sosyal Destek Programımızla ihtiyaç duydukları anbean sporcularımızın beraberinde oluyoruz. Gene yetişek mi, yoksa spor mu pahal ayrımsız sıkıntı kendisine önümüzde duruyordu. Milli Sporcu Bursuyla bu ikilemi tarihe gömdük. Başarılı milli sporcular lise ve üniversitede %100 burslu okuma şansına kavuştu. Bu sayede ilerleyen dönemlerde spor dışı kariyer tahsis etmek talip sportmen gençlerimiz için bile kullanılmamış sahalar açılmış oldu. Tamam bu gayretlerin böylecene ne oldu biliyor musunuz? Aç sporcu havuzumuz büyüdü. Heveskâr spora doğrulum arttı. Istekli sporu bırakma oranlarında ise ağır sıklet aynı azalma meydana geldi. Türkiye kendisine, sonuç 4 almanak süre içerisinde, uluslararası organizasyonlarda 19 bin 620 sayı madalya elde ettik. Sporcularımız, takkadak bu sene 5 binden fazla arsıulusal madalya kazandılar. Bunların kâffesi gayretlerin meyveleridir” dedi.

“Gençlere güveniyoruz”

Gençlere güvendiklerini ve inandıklarını tamlayan Vekil Kasapoğlu, şöyle bitmeme etti:

“Ellerinde imkan olduğunda neleri başardıklarını görüyoruz. Neleri başarabileceklerini haddinden fazla dolgunca biliyoruz. Cahillik ve Spor Bakanlığı gençlerin bakanlığıdır. Bugüne büyüklüğünde olduğu üzere, hangi alanda neye ihtiyaçları olursa, destek istedikleri herhangi bir ahit tamam imkanlarımızla onların yanında olmaya bitmeme edeceğiz. Üniversitelerimizde sporun gelişmesi için desteklerimizi sürdüreceğiz. Federasyonumuzun, sporcu ve antrenörlerimizin hep yanındayız ve bütün beraberinde olacağız.”

Konuşmaların arkası sıra Türkiye Darülfünun Sporları Federasyonu Takip Kontrol Çalıştayı’nın açılış oturumuna geçildi. Basına tutkun namına gerçekleştirilen açım oturumu ödül takdimi ve foto çekimi ile son buldu.

Çalıştaya Bilgisizlik ve Spor Bakanı Mehmet Aşure Ayı Kasapoğlu’nun birlikte, Ilbay Mehabetli Arslantaş, Milletvekilleri Küçümseme Özçelik, Vekil Yardımcısı Günahsız Yunus Ersöz, İl Kurnaz Komutanı Kurnaz Miralay Mustafa Güder, Eğitim Araştırma ve Koordinasyon Umumi Müdürü Mehmet Dede Öztürk, Kredi Yurtlar Genel Müdür Yardımcısı Mustafa Özgül, Doğruluk Komisyonu Başkanı Musa Nasip, Cumhuriyet Altını Başsavcısı Osman Kişmiri, Türkiye Üniversite Sporları Federasyonu (TÜSF) Yönetim Kurulu Üyeleri, akademisyenler ve sporcular katıldı. – BURDUR

Share: